Vissza

Meg fogom akadályozni a tubesi radart

09-szili.jpgIlyen széles körű támogatás még egyetlen politikus mögött sem állt Magyarországon – mondta büszkén Szili Katalin arról a baloldaltól a konzervatív középig terjedő pécsi összefogásról, amely az ő polgármesterré választását támogatja.

A posztért a házelnökségről is lemondani kész szocia-
lista politikusnak nincs kétsége, hogy Pécs megvalósítja az Európai Kulturális Főváros programját, amely korántsem csak nagybereuházásokból áll. S kerek perec kizárta a tubesi radar megépítését.

l Ha jövő vasárnap megnyeri a polgármester-választást, ígérete szerint lemond a házelnöki posztról és visszatér Pécsre. Őszintén: tényleg könnyen mond le a közjogi méltóságról?
– Amikor Tasnádi Péter halála után végigsétáltam Pécs utcáin, úgy éreztem, hogy megszólít a város. Akkor azt éreztem, hogy nem csak Pétert, hanem kicsit magát is temeti a város. Felmentem a Kálvária dombra, végigmentem a Király utcán, és tudtam, hogy amit hallok, az egy erős hang, egy erős hívószó. Szívemben akkor eldőlt, hogy hazatérek. A város jelenlegi helyzetében egy erős, határozott vezetőre van szükség, aki új irányt tud adni a városnak, és sikerrel le tudja bonyolítani az Európa Kulturális Fővárosa évadot. Nehéz helyzetben van a város, és nincs elpazarolni való időnk, azonnali cselekvésre van szükség. Ebben a helyzetben nem dönthettem másként, minthogy hazatérek és élére állok annak a változásnak, amelyre Pécsnek igen nagy szüksége van. Ezt a váltást sokan szokatlan lépésnek tekintik, én azonban olyan kihívásként és misz-
szióként tekintek rá, amely méltó folytatása a hét év házelnökségnek.
l Itt megkerülhetetlen a kérdés: ma hogyan tekint vissza a négy évvel ezelőtti államfőválasztásra? Azért is kérdem, mert némelyek azóta is főként önt hibáztatják, amiért nem lépett vissza.
– Ezt a fejezetét lezártam az életemnek. Mindenkinek magával kell elszámolnia azért, hogy egy parlamenti többséggel rendelkező koalíciónak akkor miért nem sikerült köztársasági elnököt adnia az országnak. Az államfőválasztás után úgy gondoltam, hogy a sors valami más szerepet szánt nekem. Ez a más talán Pécs.
l Mennyire érzi magát pécsinek az országos politikában játszott többéves szereplése után?
– Én az elmúlt tizenöt évben is Pécs egyéni országgyűlési képviselője voltam, négyszer választottak meg választókerületemben, az utóbbi két alkalommal már az első fordulóban. Azon szerencsések közé tartoztam és tartozom, akik a legfelsőbb szinteken tehetnek azért, hogy Pécs gyarapodjon. Azt vallom, hogy Pécsért nem szavakkal, hanem tettekkel kell kiállni. Így tettem akkor, amikor segítettem az uránbánya rekultivációjának megvalósításában, a Tudásközpont-projekt elindításában vagy az M6-os autópálya megépíttetésében. De említhetném az ISPA-program végigvitelét és a Pólus-program elnyerését is. Pécs mindig is büszke volt arra, hogy a város adja az Országgyűlés elnökét. Ma vannak, akik hajlamosak erről megfeledkezni. A pécsi szál a pesti éveim alatt sem gyengült, folyamatosan jártam haza, és így folyamatosan figyelemmel követtem a helyi események alakulását. Nem ér meglepetés, tudom, hogy melyek azok a pontok, amelyekkel meg kell kezdeni a város megújítását. Az egyik legfontosabb dolognak azt tartom, hogy visszaadjam a pécsiek hitét abban, hogy ez a város lehet sikeres. Véget kell vetni az apátiának, a kiábrándultság, a szétesés érzésének, és határozott fellépéssel ki kell vezetni Pécset ebből a nehéz időszakból. Azt szeretném elérni, hogy a pé-csiek ismét büszkék legyenek saját magukra, közös városunkra, és hogy Pécsre ne csak mint 160 ezer egyén közös lakhelyére, hanem mint egy összetartó, együtt cselekedni képes közösségre tekintsenek.
l Visz valamit haza Pécsre, valami többletet – befolyást, kapcsolatokat –, amivel vetélytársánál többet tud tenni a városért? S ez számítana akkor is, ha jövőre valóban kormányváltásra kerül sor?
– Mielőtt elvállaltam volna a jelöltséget, természetesen felmértem, hogy milyen háttérrel vághatok majd neki a város vezetésének. Az előző és a jelenlegi miniszterelnökkel is folytattam egyeztetéseket. Az országos háttér rendkívül fontos egy ilyen helyzetben, amikor Pécs Európa Kulturális Fővárosa lesz és az egész kontinens előtt megmérettetik. Én minden támogatást bírok ahhoz, hogy a várost érintő fejlesztések gördülékenyen mehessenek a következő másfél évben. Fontos, hogy legyen mozgástér, fontos hogy legyen kapcsolat az ország irányítóival és hogy ezek a kapcsolatok a város fejlesztése érdekében mozgósíthatók is legyenek. Az elmúlt másfél évtizedben megszerzett országos és nemzetközi kapcsolatrendszerem azt hiszem, jó biztosíték erre. Nem feledkezhetünk meg ugyanakkor arról sem, hogy a városi közgyűlésben ki tudja keresztülvinni az akaratát. Ehhez többség kell, amit csak én tudok biztosítani. Nem bonyolult ez, ez szimpla matematika. Magam mögött tudhatom a szocialista frakció teljes körű támogatását, és biztos vagyok abban, hogy az SZDSZ és az MDF önkormányzati képviselőivel is szorosan együtt fogunk tudni működni. Ez a garancia arra, hogy az a 12 pont, amelyet a választási programomban megfogalmaztam, meg fog tudni valósulni a következő másfél évben. Ezzel együtt folyamatosan egyeztetni kívánok majd a civilekkel, a különböző érdekképviseletekkel és az egyházakkal. Pécset velük együtt, velük egyetértésben szeretném vezetni. Polgármesterként én a várost, és nem a közgyűlés érdekeit kívánom előtérbe helyezni. Pécs első számú szolgálójának jövök haza.
l Fideszes vetélytársa egy interjúban „szo-cialista bagázsként” említette a pécsi közgyűlés MSZP-s többségét. Mit szól ehhez a stílushoz, és képes lenne kivonni Pécset ebből az országos politikai hidegháborúból?
– Azt hiszem, ez az a stílus, amelyből nemcsak a pécsieknek, de az egész országnak is elege van.  A másik minősítgetése mindig is távol állt tőlem, most is tartózkodnék ettől. Ráadásul azért is furcsa ez a kijelentés, mert ellenfelemnek ezzel a többséggel kellene vezetnie a várost abban az esetben, ha sikerülne a polgármester-választáson győzelmet aratnia. Ilyen hozzáállással bizonyosan nem lenne  könnyű egy harmonikus kapcsolatot felépíteni a többséget adó frakcióval. Az én pályafutásom és hitvallásom ugyanakkor mindenki előtt ismert. Mindig azért dolgoztam, hogy a szekértábor-logikán felülemelkedve együttműködést teremtsek a különböző gondolkodású emberek között. Pécsnek nemcsak Európa Kulturális Fővárosának, de a politikai kultúra fővárosának is kell lennie. Én a kampányomban már megmutattam, hogy lehet ebben a városban széles körű összefogást teremteni. A konzervatív középtől a baloldalig összesen hét párt, illetve a Helló, Pécs mozgalomhoz csatlakozott több mint ötezer pécsi biztosított támogatásáról. Ilyen széles körű összefogás még egyetlen politikus mögött sem állt fel Magyarországon. Arra pedig külön büszke vagyok, hogy ez a támogatói bázis egy konkrét cselekvési tervnek, a választási programomnak szól. Ez egy jó alap ahhoz, hogy a városfejlesztési és városüzemeltetési döntések a lehető legszélesebb körű támogatással valósulhassanak majd meg a következő másfél évben. Polgármesterként is arra fogok törekedni, hogy ez az összefogás megmaradjon. Ebben az összefogásban mindenki számára nyitva áll a kapu, még politikai ellenfeleinknek is jut hely. Hiszem, hogy nyitottnak kell maradni a jó gondolatokra, jó programjavaslatokra, függetlenül attól, hogy azok milyen párttól érkeznek.  Ha azok a város fejlődését szolgálják, akkor mi egy hajóban evezünk.
l Pécs jövőre kulturális főváros lesz, de annak számos programja finoman szólva sem valósult meg. Mit tudna tenni a hátra lévő időben és próbált-e máris lobbizni mostani pozíciójában a városért?
– Pécs Kulturális Fővárosi programjának minden eleme meg fog valósulni, azok soha nem kerültek veszélybe. A nagy hiba ott van, hogy sokak szemében – és ebben a korábbi években aktív pécsi politikusok is ludasak – a Kulturális Főváros évad egyet jelent a nagyberuházások megvalósulásával. Utólag viszszatekintve, fordítva kellett volna az akkori vezetésnek kommunikálnia az EKF-projektet. Elsősorban a programokra, a tartalmi elemekre kellett volna fókuszálni, és nem annyira a nagyberuházások ígéretével kellett volna azonosítani ezt az egyébként évtizedes lehetőséget. Viszont egy dolgot fontosnak tartok leszögezni: Pécs adottságai miatt jelenleg is alkalmas arra, hogy megrendezze valamennyi programot. Ezzel együtt vallom, hogy Pécs megérdemel egy új konferencia- és koncerttermet, ahol az egyetem nívós rendezvényeket szervezhet és a remek Pannon Filharmonikusok végre otthonra lelhetnek. Ezt meg is fogjuk valósítani. Sőt, már egyeztettem Hiller miniszter úrral arról, hogy a konferencia- és koncerttermet kiemelt nemzeti intézménnyé nyilvánítsák, és így a hosszú távú fenntarthatósága is biztosítva legyen. Szintén fontos, hogy megújítsuk köztereinket és parkjainkat, belvárosi homlokzatainkat, hogy egy tiszta, rendezett Pécs fogadhassa az idelátogatókat. Az utolsó pillanatban vagyunk, de még mindig nincs késő. Jövőre sikeres kulturális évadot fogunk zárni. Én azonban már most is azokat a lehetőségeket keresem, amelyek által Pécs 2011-ben és még később is Európa vérkeringésében maradhat. Ilyen lehetőség például az, ha Pécs be tud kapcsolódni a magyar soros EU-elnökség programjainak lebonyolításába. A jövőre felálló remek infrastruktúrát a következő években sem szabad kihasználatlanul hagyni.
l Mindkét polgármesterjelölt ellenzi a tubesi radarállomást, ám ön a jelenlegi kormánypárt befolyásos politikusa. Ez nagyobb garanciát kínálna a pécsieknek, hogy nem is lesz tubesi radar?
– Ma már úgy tűnik, erre kevesen emlékeznek, mégis tény: 2001-ben a Fidesz-kormány döntött úgy, hogy a Mecsekbe helyezné el a lokátort. Akkor a Bükk és a Mecsek között lehetett dönteni, igenis volt más alternatíva. Ma pedig éppen azok szóban a leghangosabb Tubes-ellenzők, akik akkor mélyen hallgattak a Fidesz döntésénél. Már sokszor elmondtam, de rögzítsük még egyszer: nem lesz radar a Tubesen! Ha kell, ezért szembeszállok a kormánnyal – legyen az bármilyen színezetű –, mint ahogy az elmúlt években is számos alkalommal felemeltem a hangom a lokátorral szemben. A Jövő Nemzedékek Ombudsmanjához fordultam az ügyben, és házelnökként szólaltam fel a radar ellen a Parlamentben. Ilyen súlyú kérdéseknél az országos tapasztalat és kapcsolatrendszer igenis számít, és én minden erőmmel meg fogom akadályozni azt, hogy Pécs közelében radar létesüljön. Ez tipikusan egy olyan kérdés, amelyet teljesen felesleges pártpolitikai törésvonalak mentén értelmezni. A városban gyakorlatilag teljes egyetértés van abban, hogy a radar idetelepítését meg kell akadályozni. Ha kell, akkor jelölttársammal együtt megyek fel a Tubesre, és közösen sátrazunk ott annak érdekében, hogy a lokátor ne valósulhasson meg.
l Tényleg, mennyi Szili Katalin befolyása a szocialista pártban? Az elemzők önt rendszerint az előző kormányfő-pártelnök ellenlábasaként tüntették fel, jogosan vagy alaptalanul?
– Én a szocialistákon belül mindig is kicsit különutas voltam. Mindig kiálltam azokért az értékekért, elvekért, amelyeket a baloldal soha nem tagadhat meg. Mindig is vallottam, hogy egy baloldali párt esetében a szolidaritás értékét semmi más nem írhatja felül. Ez akarva-akaratlanul is magában hordozza a konfliktusok esélyét – így történt ez a volt miniszterelnök úr esetében is. Ami a szocialista párton belüli helyzetemet illeti, nagyon örülök annak, hogy a párt helyben és országosan is teljes mellszélességgel és feltétel nélkül kiállt mögöttem és támogat abban, hogy Pécs polgármesterévé válasszanak.
l Ha jövő vasárnap nyer, akkor ki győzött: Szili Katalin, vagy a szocialista párt?
– Pécs városa fog nyerni, ha jövő vasárnap Szili Katalin és a pécsiek széles körű összefogására voksolnak többen. Ennek az összefogásnak kiemelten fontos részét adják a baloldali szavazók. Mint említettem: én a várost nem pártpolitikai törésvonalak mentén fogom vezetni, politikai elképzeléseimet nem a pártlogika irányítja. Ezért mindazoknak a szavazóknak köszönetet fogok mondani, akik függetlenül attól, hogy mérsékelt konzervatívok, liberálisok vagy baloldaliak, egy jókedvű, optimista, fejlődő és nem utolsósorban szolidáris várost akarnak teremteni és ezért az én programomat támogatják. A pécsiek értik, hogy május 10-én városvezetőt választanak, és bízom is abban, hogy minél nagyobb arányban nyilvánítják ki akaratukat a polgármester-választáson. Mindenki szavazata számít, hogy a város új erőre kapjon.

Avar János

A cikkhez tartozó képek