Hajunk nemcsak védi fejünket az időjárás viszontagságaitól, hanem fejünk dísze is, tehát fontos, hogy milyen a színe. Utóbbi változatos, a színskálát a különböző festett árnyalatok még tovább bővítik. De milyenek ezek a festékek? Tényleg gond és káros következmények nélkül használhatjuk őket? A kérdésekre a Kosár Magazin kereste a választ.

A haj színét a hajszál belsejében lévő melaninszemcsék határozzák meg. A hajszín örökletes tulajdonság, a pigmentlerakódástól függ. Az ősz hajban a hajszál velőállományában már kevés a melaninszemcse, helyükön légbuborékok vannak. Húsz évvel ezelőtt a hajfestés veszélyes műveletnek számított, és csak szakképzett fodrászok végezhették.

Biztonságos hajfestékek
Az Európai Unió Kozmetikai Bizottsága az élelmiszerekhez és a bőrápoló kozmetikumokhoz hasonlóan 2005-ben elkezdte a már sok éve használt hajfestékek széles körű vizsgálatát. Nagyító alá vette, van-e mérgező és allergizáló hatásuk, valamint arra is kiterjesztette a vizsgálatokat, hogy lehet-
nek-e káros egészségügyi következményei annak, ha valaki rendszeresen festi a haját? A hajfestékekben alkalmazható és nem használható (tiltott) anyagokat az Európai Unió Kozmetikai Direktívája tartalmazza, amivel teljesen megegyezik a magyar kozmetikai rendelet. Számos korábban használt, kiváló hajfestő vegyület, pl. a parafeniléndiamin ma már tiltólistán van, hajfestésre nem szabad használni. A vizsgálat eredményeképpen az utóbbi években egy sor korábban használt színezőanyag lekerült az engedélyezett termékek listájáról. A még „futó” festékanyagok is csak 2009 végéig érvényesek, vagyis a toxikológiai és allergológiai vizsgálatoknak ekkorra be kell fejeződniük. Megnyugtató, hogy csak azok a hajfestékek kerülhetnek forgalomba, amelyek az EU többi országaiban is elfogadottak. A „zöldek” sok, jelenleg érvényes engedéllyel rendelkező anyagot is kifogásolnak, például az aromás aminok nagy csoportját – leggyakrabban a 2,5-Toluylendiamint és a rezorcint –, mert szerintük ezek is allergiát okoznak. Ezek a vegyületek jó színező hatásuk miatt nagyon sok hajfestékben megtalálhatók. A rezorcin lúgos közegben könnyen oxidálódik és hozzájárul a megfelelő hajszín kialakításához, ugyanakkor bőrizgató hatású, a bőrön kiütéseket okozhat. (A bőrgyógyászatban antiszeptikumként használják).

Mit tartalmaznak
a természetes hajfestékek?
Újra divatosak a természetes eredetű, növényi hajfestékek. Régóta tudjuk, hogy egyes növények szára, levele, virága vagy termése festékanyagot tartalmaz. Ilyen például a rebarbara, a henna, a dió, a kamilla. Előnyük, hogy természetes eredetűek, viszont több hátrányos tulajdonságuk is van. Használatuknál figyelembe kell venni, hogy a festés nem tartós, és a végleges színárnyalat csak néhány órával a festés után alakul ki, a szín általában mélyül, sötétedik. Színhatásuk sem egyenletes a növények változó hatóanyagtartalma miatt. Nem lehet velük a sötét hajat világosszőkére festeni, és az ősz hajat sem képesek teljes mértékben elfedni. A jó eredményhez hosszabb hatóidő szükséges, mikrobiológiai tisztaságuk sem mindig kifogástalan.
A növényi festékek – mai ismereteink szerint – nem okoznak allergiát. Tartalmazhatnak azonban növényvédőszer-maradványokat, ezért tanácsos, ökotermesztésből származó festéket választani. Az ökotermesztés tényét a csomagoláson feltüntetik, de a termék árában is látható. A fémsótartalmú festékeket ma már nem használják. Ezek mérgező ólom, ezüst-, réz-, nikkel-, arzén- és kobaltvegyületeket tartalmaztak.

Bemosók: féltartós és tartós típusok
Vannak ideiglenes hatású bemosók, amelyek a színt a következő hajmosásig tartják meg. A féltartós festékek két-három hajmosásig, a tartós, vagy oxidációs hajfestékek kb. hat hétig tartják meg a színt. A termékeken mindig szerepel a tartósság ideje, vagyis, hogy a szín hány hajmosást „bír” ki.

Szakemberre bízzuk
vagy végezhetjük otthon is?
Aki az otthoni hajfestést választja, tudnia kell, hogy „erős”, nagy hatású vegyszereket használ, és maga a hajfestés művelete is számos veszélyt rejt magában. Például a ruhára cseppen vagy a szembe jut az erősen lúgos festékkeverék. A jó eredményhez, a kiválasztott színárnyalat eléréséhez bizonyos rutinra is szükség van. A termékeken feltüntetett figyelmeztetéseket és óvó rendszabályokat feltétlenül és szigorúan be kell tartani. A kereskedelemben kapható, korszerű, otthon használható hajfestékek száma nagy, a választék óriási színben és márkában egyaránt.
A színárnyalat kiválasztásánál figyeljünk arra, hogy a dobozon látható hajszín mindig világosabb, mint amilyen a saját festésünk lesz, ez utóbbi akár 1-2 árnyalattal is sötétebb lesz, főleg a szőke és világos hajszíneknél. A fodrászok számára készült professzionális festékek ma sem valók laikusok kezébe. Ezek ugyanis olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek kikeveréséhez és használatához szaktudás, tapasztalat szükséges.
Aki színezi vagy festi a haját, számolnia kell az allergia megjelenésével, ugyanis a hajfestékek olyan „erős” hatású kémiai anyagokat tartalmaznak, amelyek allergiát válthatnak ki, használatuk során bőrpirosság és ödéma is jelentkezhet, a szemen kötőhártya-gyulladás jöhet létre.

Egyszer használatos termékek
Az otthon használatos hajfestékek egy adagot tartalmaznak, azaz egyszeri hajfestésre elegendőek. Ezért a fel nem használt anyagot és a bekevert anyag maradékát azonnal ki kell dobni. A hajfestékek csomagolásán egyszer használatos jellegük miatt nem is szerepel a nyitott tégely szimbólum, hiszen nincs értelme a felnyitástól számított minőség megőrzési időnek.

Tippek, trükkök
– Az allergia megelőzése érdekében hajfestés előtt bőrpróbát kell végezni;
– ha a negatív próba ellenére az allergia mégis jelentkezik, azonnal hagyjuk abba a hajfestést;
– ha a fejbőr sebes, halasszuk későbbre a hajfestést;
– szembejutás esetén azonnal ki kell öblíteni a festéket;
– dauerolás után a hajat hagyjuk pihenni, csak pár hét múlva fessünk, ugyanis a tartós hullámosítás nagyon igénybe veszi a fejbőrt, és a hajszálakat;
– szempillát és szemöldököt nem szabad hajfestékkel festeni;
– kismamák és szoptatós anyukák hajfesték helyett hajszínezőt használjanak;
– bár a hajfestékek tartalmaznak UV-szűrő anyagokat, a festett hajat a napsugaraktól védeni kell, napozáskor kalappal vagy kendővel védjük hajunkat
– a festékhez mellékelt, néha túl hosszúnak tűnő használati utasítást és információkat figyelmesen olvassuk el, az utasítást pontosan tartsuk be;
– hajfestéshez mindig használjunk védőkesztyűt;
– a maximálisan ajánlott hatóidőt sohasem szabad túllépni;
– a ruha védelme miatt a vállunkra mindig terítsünk kendőt;
– minden színváltoztatást alaposan fontoljunk meg, mert a festést havonta, hat hetente ismételni kell!

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!