„Nem minden Soros-ellenes antiszemita, de minden antiszemita Soros-ellenes” – fogalmazott lapunknak Krekó Péter, a Political Capital (PC) igazgatója. Krekó szerint az összeesküvés-elméletek ma az ezt erősítő politikai üzenetek miatt vélhetően még erősebbek, mint a legutóbbi, 2013-as kutatásukban.

 
Krekó Péter, a Political Capital igazgatója

A PC 2013-as felmérése szerint a magyarok 42 százaléka véli úgy, hogy valójában nem a kormány irányítja az országot, hanem valakik a háttérből mozgatják a szálakat. Ezt leginkább a társadalom kevésbé előnyös helyzetű csoportjainak tagjai gondolják így. Az összeesküvéshívők nagyobb arányban találhatók meg a férfiak és a szakmunkások között, valamint a vidéki városok lakói és a munkanélküliek körében. A Jobbik szavazóinak 68 százaléka szerint nem a kormány irányít. Szintén ezt hiszi az LMP-szavazók 52 százaléka, az MSZP-sek 49 százaléka, a fideszesek 43 százaléka, az Együtt szavazóinak pedig 32 százaléka.

És bár ehhez hasonló adatokat más országokban is mértek már a kutatók, az példa nélküli, hogy a kormány hivatalos magyarázata ilyen elméletekre alapul. A korrupciós vádakra, illetve a jelenlegi oktatási és egészségügyi problémákra a hatalom válasza az ellenségképzés és az összeesküvéselmélet-gyártás. Ennek egyik leghatékonyabb eszköze, ha a vélt vagy valós ellenfeleket egy kalap alá veszik: így lesznek a civilek, a menekültek, a nagytőkések, a liberálisok, Brüsszel és az USA is közellenség. Mindez egy személyben megtestesül Soros Györgyben, mondja Krekó, aki nem zárja ki, hogy más nevek is célkeresztbe kerülnek hamarosan.

Az összeesküvés-elméletek tárgyai általában az elit részének tartott csoportok – így voltak már a kormány fő ellenfelei a filozófusok, a Norvég Civil Alap által támogatott szervezetek, az európai baloldal és a liberálisok is. Krekó Péter szerint a kérdés az, hogy mindez csak a politikai kommunikáció szintjén jelenik meg vagy tetté is erősödik – szankciók formájában. Ahogyan az például tapasztalható Oroszországban vagy Azerbajdzsánban Sorossal szemben.

A PC egyes projektjeit a Soros György által életre hívott Nyílt Társadalomért Alapítvány is támogatja, ezért Krekó leszögezi: személyes tapasztalata is van az alapítvány működéséről és támogatási rendszeréről. Állítja: aki ilyen elméleteket gyárt, az nem ismeri ezen alapítványok működését. Egy ilyen szabályozott keretek közt működő, bürokratikus intézményrendszeren konkré egységes politikai akaratot átvinni még elvben sem lehet. Ugyanakkor nincs is rá szándék, a támogatottak nagy szabadságot élveznek. Neki egyáltalán nincs olyan tapasztalata, hogy ez az alapítvány bármilyen szinten beleszólna abba, milyen álláspontot fogalmaz meg bizonyos kérdésekben.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!