Egy időben városi legendák keringtek Portik Tamásról. Rejtőzködő életmódja önmagában is érdekessé tette, aztán, amikor 1997 októberében elfogató parancsot adtak ki ellene, évekig vezette a körözött személyek listáját. Az terjedt róla, hogy Dél-Amerikában vagy az Egyesült Államokban bujkál – ám állítólag mindvégig Pesten volt. Többen látni is vélték a fővárosban. S hogy a rendőrök nem látták? Erre csakis Portik kapcsolatai szolgálhatnának lehetséges magyarázattal. Talán nem is akarták látni.

 
Portik Tamás - Fotó: Bruzák Noémi. MTI

De tény: Portikot nem volt egyszerű felismerni. Jól példázza ezt 2007. június 23-án tett látogatása a fővárosi Szent János Kórházban. Ide szállították be előző éjszaka életveszélyes sérülésekkel a megvert újságírónőt, Kármán Irént, aki olajügyekben oknyomozott. Az őrzött kórterem előtt tévéstábok forgattak. A folyosón újságírók, köztük bűnügyi tudósítók várakoztak, de még nekik sem tűnt fel, hogy a családtagok, barátok, kollégák és politikusok mellett Portik is a látogatók között volt.

Miközben betegesen kerülte az újságírókat, a róla szóló cikkeket, blogbejegyzéseket rendre eltávolíttatta (még az internetes fórumokról is), az olajügyekről dokumentumfilmet forgató Kármán Irénnel 2007-ben mégis szóba állt.

Kármán a könyvében jó humorú, éles eszű emberként írja le a maffiózót – aki egyrészt rendkívül bizalmatlan volt, másfelől nyilvánvalóan meg akarta mutatni magát. Elképzelhető, hogy évtizedes illegalitás után némi fényre vágyott. A Horvát Tamásként anyakönyvezett, de Halmos-Riskó Almának (későbbi feleségének) például Honti Tamás néven udvarló Portik nevelőintézetben töltötte gyerekkorát, majd fiatalkorúként éveket ült Tökölön. Kijárta a bűnözés iskoláját.

Nem mellesleg jól öklözött, ami a túlélés záloga lehetett abban a közegben. Szabadulása után előbb lányokat futtatott, később kidobóemberré lépett elő. A pesti éjszakában ismerkedett meg Drobilich Gáborral, akit akkoriban apjaként tisztelt, s lényegében neki köszönhette, hogy a kilencvenes években üzletember lett.

Az olajszőkítés és a jövedéki csalás a korszak legjövedelmezőbb „bulija” volt, s ennek egyik zászlóshajója lett az Energol. A cég különlegességét az adta, hogy az igazgatótanácsot az alvilágból és a „felvilágból” egyaránt verbuválták. A vezetők között a börtönviselt Drobilich, Portik és Ferencsik Attila mellett ott találjuk Csikós Józsefet is, aki az MSZMP Központi Bizottságának apparátusában is dolgozott, majd nyugdíjazásáig ezredesi rangban a BM adatfeldolgozó hivatalának munkáját irányította. Magyarán Csikós biztosan hozzáfért az ügynökaktákhoz. Jó kérdés, hogy vajon egykori igazgatótársa, Portik Tamás mennyit tudhat mai közéleti szereplők, politikusok gondosan takargatott ügynökmúltjáról. Nos, a cég története az 1996-ban kezdődött nyomozás után az Energol-perbe, majd a 2007-es, feltűnően enyhe ítéletekbe torkollott. Portik 1997-től 2003-ig szökésben volt, addigra az ellene felhozott vádak elévültek.

Új emberként „tért vissza”, vagy ha úgy jobban tetszik, előlépett Portik a bujkálásból. A kétezres években igyekezett legális üzletekbe fektetni pénzét. Teljesen azért mégsem szakadhatott el az alvilágtól. Az efféle ügyletekből aligha lehet békésen kiszállni. A pesti éjszakát uraló Vizoviczki László bukását követően pedig csak idő kérdése volt, mikor áldozik le Portik csillaga.

Kérdés, persze, miért nem szökött el Portik, a bujkálás nagymestere. Anyagi akadálya aligha lehetett az újabb illegalitásnak, hiszen 2012-es letartóztatásakor 400 millió forintot találtak nála. Ráadásul 2010-ben részese volt a Kósa Lajos elleni lejárató kampánynak. Magyarán, a Fidesztől nem várhatott sok jót. Igaz, már előzetesben volt, amikor 2013-ban robbant a Laborc-ügy, s kiderült, hogy Portik már 2008-ban üzletelt a titkosszolgálat akkori vezetőjével. Nos, ha mégis maradt, valakiben csak bízhatott, valamit csak tudhatott. Most már csak azt kellene tudni, ki lehet Portik embere, s mi lehet még a tarsolyában.

A közelmúltban Portik mindenesetre olyat mondott a bíróságon, amire senki nem számított: nejlonzacskóban pénzt adott Rogán Antalnak egy belvárosi Fidesz-irodában. A kormányzati kommunikáció egyelőre azzal támad, hogy Portik bűnöző. Ennek a bűnözőnek azonban – akit immár ország-világ ismer – nincs veszítenivalója.

A Fővárosi Törvényszék 2014 februárjában egyszer már elítélte Prisztás József meggyilkolásának ügyében, idén májusban pedig a Fővárosi Ítélőtábla előre kitervelten, aljas indokból elkövetett emberölés miatt felbujtóként mondta ki Portik Tamás bűnösségét, amiért jogerősen tizenöt év fegyházra ítélte.

Címkék: Fókusz, Portik Tamás

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!