Még nics veszélyben az euróövezet, de a kamatok drágulnak és a kockázat nő.

Mi ez a válság? 90 valahány milliárd eurós segítőcsomagot kért/kapott Írország, amely három éve még példaképnek számított. A bajok gyökere itt is az ingatlanbuborék: lakás-, iroda- és szállodaépítési bumm történt, hitelből. Csakhogy három évvel ezelőtt már látszott, mekkora bajt okozott Amerikában a jelzálogkölcsön-léggömb. 

Vajon miért nem kapcsoltak az ír bankok, miért osztogatták tovább is a hatalmas kölcsönöket? Vakok voltak? A lufi hamar kipukkadt: senkinek nem kellettek már a felesleges építmények, leestek az árak, a felvett hiteleket nem tudták törleszteni. De a bankok is bajba kerültek, mert ők is kölcsönpénzből nyújtották a hiteleket. November közepén aztán jött az első visszafizetési határidő (6 milliárd eurót kellett volna leperkálni), de erre már nem volt pénz. A gazdaság összeomlott. Ekkor jött az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap… 

Miért lehet fertőző az ír betegség? Azért, mert az ír bankok külföldi pénzekkel dolgoztak, az ország például 150 milliárddal lóg az angoloknak, 130 milliárddal a németeknek, 50 milliárddal a franciáknak. Vagyis egész Európa benne van a slamasztikában. (Az már csak hab a tortán, hogy még amerikai bankok is reszketnek az íreknél elveszett pénzükért.) Az ír válság szakadékba lökheti a gyengélkedő dél-európai országokat: Portugália alig áll a lábán, Spanyolország helyzete sem az igazi. Ha ezek az országok is bedőlnek, akkor az EU-nak fel kell kötnie a gatyáját, hogy állni tudja az újabb cehet… 

Ismét veszélyben az euró? Igaz, az EU és az IMF még 2010 januárjában megállapodott egy 750 milliárdos vészcsomagban, azok számára, akik (a görögökhöz hasonlóan) bajba kerültek. Szóval van védekezési lehetőség. Csakhogy, ha Írország ebből elvisz 100 milliárdot, Spanyolország ennek a dupláját (és ha számba vesszük, hogy a görög cirkusz se múlt még el), akkor már igencsak kevés marad a többiek megsegítésére. Különben is a legtöbbet fizető Németországnak már tele van a hócipője, hogy a túlköltekező országokat ő állítsa talpra. (Az EU-ban a németek fizetnek a legtöbbet a válságalapba.) Már olyan jóslatok is keringenek, hogy az EU két (három) darabra bomlik – a dáridózók és a spórolósak külön kasszára mennének. (De ez inkább csak rémhír.) Mindent összevéve: egyelőre nincs veszélyben az euróövezet, de a hitelek mindenütt drágábbak lesznek. Ne feledjük: számunkra, magyarok számára is többe fog kerülni, ha a nemzetközi pénzpiachoz fordulunk. Mert mindenki fél. És a kockázat csak nő.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!