A magyar gazdaság növekedésének alapvető feltétele a beruházások növelése, ám ehhez stabil szabályozási környezetre lenne szükség – mondta Simor András jegybankelnök szombaton Egerben.

A Magyar Nemzeti Bank elnöke az 50. Közgazdászvándorgyűlésen kijelentette: hagyni kellene a bankokat, hogy nyereséget termeljenek és így váljanak érdekeltté a hitelezés bővítésében. Szintén fontos feltétele lenne a növekedésnek aktív munkaerő-piaci programok indítása, a kutatás- fejlesztés, illetve a szakképzés erősítése – tette hozzá.

Az MNB elnök emlékeztetett arra, hogy Magyarország növekedése a ’90-es évek második felében és a 2000-es évek elején meghaladta mind az unió, mind a visegrádi országok átlagát, ám mára mindkettőtől elmarad. Miközben más, hasonló adottságú országoknál már látható a trend változása, Magyarországon nincs fordulat. A magyar gazdaság gondjai elsősorban nem ciklikusak, azaz időszakos jellegűek, hanem strukturálisak, ezek kezeléséhez kormányzati eszközökre van szükség, mert a monetáris politika a ciklikus problémákra tud befolyást gyakorolni, elsősorban azzal tudja segíteni a jelenlegi helyzet megváltoztatását, hogy kiszámítható döntéseket hoz a Monetáris Tanács – fűzte hozzá Simor András. Ha egy lovat gyorsabb futásra akarunk ösztönözni, azt vajon egy előtte húzott cukorkával tudjuk megtenni, vagy a sebes lábait kellene előbb meggyógyítani? – kérdezte Simor András. Úgy vélte, hagyni kellene, hogy a bankrendszer nyereséges legyen, érdekeltté kell tenni a bankokat abban, hogy hitelezzenek. Javítani kellene a munkaerő képzettségét, a kutatás-fejlesztést és a gazdaság innovációs képességét. Ezek az intézkedések a hosszú távú növekedést segítenék elő.

A magyar gazdaság gondjait jelzik, hogy piaci szakértők körében egyértelmű konszenzus alakult ki arról, hogy a jövő évi költségvetés a jelenlegi formájában nem tartható, 300-600 milliárd forint közötti elcsúszást látnak – írta a portfolio.hu. A Raiffeisen Bank elemzői friss jelentésükben a GDP arányában 1,5%-nak megfelelő (450 milliárdos) lyukat jeleznek előre. Ezek alapján azt valószínűsítik, hogy a kormány a közeljövőben egy újabb költségvetési kiigazító csomagot jelent be.

Kormányzati források kész tényként kezelik, hogy a 2013-as költségvetési hiánycélt elengedik – írja szombati számában a Népszabadság. A lap értesülései szerint legfeljebb 0,5 százalékkal emelkedne a GDP-arányos cél. Egy kormányközeli forrás ennek kapcsán azt mondta, hogy szinte kizárható, hogy két héttel az október közepi IMFközgyűlés előtt, illetve után folytatódjanak a tárgyalások.

Közben a kormány még az utolsó pillanatban is belenyúlt a kisadózók tételes adójáról, illetve a kisvállalati adóról szóló törvénybe. A módosító javaslat értelmében mind a tételes kisadózónak – a számlakibocsátónak –, mind pedig a számlát befogadó adóalanynak adatszolgáltatási kötelezettséget írt elő a jogalkotó az adóhatóság felé, amennyiben a számla szerinti bevétel a naptári évben az 1 millió forintot meghaladja.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!