Mielőtt megszületett volna, már szinte meg is halt a gigászi szakszervezeti szövetség: a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MSZSZ) három nagy érdekvédelmi konföderációból – MSZOSZ, SZEF, Autonómok – állt volna össze, de az utóbbi kettő nemet mondott az egyesülésre. Így a november 21-re összehívott, a fúziót szentesíteni és a tisztségviselőket megválasztani hivatott kongresszus helyben lesz kénytelen módosítani a napirendet és lefújni vagy halasztani az „összeállást”.

 
Egyelőre sehova nem csap a munkásököl, mert elmaradt a szakszervezeti egyesülés - Fotó egy szakszervezeti tüntetésről, Mohai Balázs, MTI

Forrásaink szerint csak tetszhalálról van szó – az egyesülésből először kihátráló SZEF-et az zavarta, hogy az új szövetségnek nincs írásos programja és kissé elnagyolt az alapszabálya is, így például a SZEF állítása szerint nem tudta, hogy a fúzió után mi lesz a vagyonával.

Más források szerint inkább arról van szó, hogy nehezen akaródzik a közösbe adni azt, ami felett eddig csak ők rendelkeztek. De nem tett jót az ügynek az sem, hogy amikor a SZEF illetékes bizottsága meghallgatta az elnökjelölteket: az MSZSZ élére aspiráló Székely Tamás bejelentette, hogy ő valójában Pallagi Gyulát, a SZEF vezetése által nem támogatott elnökjelöltet támogatja. Ezzel pedig hirtelen felborultak az erőviszonyok: a SZEF ugyanis úgy kalkulált, hogy az általuk (valamint saját állítása szerint az MSZP vezetése által is) támogatott, egykori munkaügyi államtitkár, Kordás László lehet a befutó ha három jelölt van. Ami azért lett volna fontos a SZEF számára, mert Kordás csomagban indult: két alelnökjelöltjének egyike pedig éppen a jelenlegi SZEF-vezetés támogatását élvezi. Mindenesetre a SZEF egyelőre úgy döntött, hogy kimarad. A váratlan és hivatalosan mindmáig nem publikált döntés nyomán az Autonómok is úgy látták, hogy egyelőre nem állnak fenn az egyesülés feltételei.

Emlékeztetőül: a három konföderáció vezetőit másfél éve bízták meg, hogy készítsék elő az egyesülést, ám a feladatot nem sikerült megoldani. Kérdés, hogy a tagság mennyire ragaszkodik az integrációhoz – az elmúlt napokban három ágazati szövetség (a bányászok, a vasutasok és a távközlésiek) is szokatlanul éles hangú közleményben követelte az integráció folytatását.

Égető szükség is lenne rá, ugyanis az érdekvédelmi világra sokak szerint rátelepedett a Liga (amelynek elnökét Orbán Viktor maga nevezte a kedvenc szakszervezetesének). Gaskóék csak tavaly kétmilliárdot kaptak, egyebek mellett kapacitásfejlesztésre (értsd: tagságbővítésre). A közösségi támogatást azonban vissza kell fizetni, ha nem sikerül több tízezer új tagot szerezni. És bizony egyszerűbb már meglévő szakszervezeteket átcsábítani más konföderációkból, mint új érdekvédelmi hálózatot építeni. A mintegy 80-100 ezer tagot számláló Ligának pedig csak akkor tarthat ellent a három konföderáció, ha összesen mintegy 250 ezres tagságát egy akolba tereli.

Címkék: szakszervezetek

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!