Grady Hendrix: Horrorstör – A rémület bútoráruháza

 
Grady Hendrix: Horrorstör – A rémület bútoráruháza

Nagyjából a könyv felénél jött el az a pillanat, hogy nem mertem lapozni. A Horrorstör nem zsákbamacska: regény egy, az IKEA-ra megdöbbenésig hajazó bútoráruházról, amiben rettenetes dolgok történnek. A hozzáértők állítják: egyre nő az ingerküszöbünk. Vagyis ma már semmiképp nem ijedünk meg, ha a Nosferatu megy a tévében, és a Frankenstein sem olyan hatásos, mint Mary Shelley idejében volt. Nos, a Horrorstör bőven megüti a modern kori mércét, pedig mostanra igencsak megemelkedett a léc.

Talán a titok abban rejlik, hogy egy olyan térben játszódik, amelyet jól ismerünk. Mindenki maga elé tudja képzelni a labirintusszerű utakat, amelyek nyilakkal kövezve vezetik a vásárlót konyhától hálószobáig, gyerekszobából fürdőszobába.

Eltévedni egy ilyen helyen a regény után bizonyosan nem lesz könnyű dolog, a történet ugyanis bűnt és büntetést vetít a letisztult formavilágú bútorok köré. Kínzóeszközzé válik a kényelmes fotel, gyilkos szekrény és soha véget nem érő szenvedés vetül elénk, feloldozás nélkül, egyetlen ösvényen haladva, amiről letérni egyet jelent a halálos ítélettel.

A fogyasztói társadalom kritikája még sosem volt ennyire (szó szerint) húsbavágó, mint Grady Hendrix regényében, amelynek külön megemlítendő erénye, hogy grafikai elemei bravúrosan emelik a történet által amúgy is megemelkedett adrenalinszintet. Mert igen, van az a pillanat, amikor elkezd az ember rettegni attól, hogy lapozzon, mert el sem meri képzelni, hogy mi vár rá a következő oldalon. Zseniális az összhang kinézet és belbecs között, ami ritkaság a mai könyvkiadásban. Csak arra kell figyelni, nehogy összekeverjük a sima IKEA-katalógussal…
(Gabo Kiadó, 2015. Ford. Kemenes Iván, 400 o.)

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!