HAGYATÉK, DUNA TV, JÚLIUS 12. - Jegyzet a Távkapcsoló rovatban.

„Weöres Sándor sosem vált költővé, annak született” – halljuk a magyar múlt szellemi hagyatékának leporolását ígérő sorozat Weöresről készült epizódjában. A költő sokszínű és bámulatos mélységű munkássága több adást is megérne, de a szűk 25 percbe nemigen fért több mint vázlatos életútja, kiegészítve saját soraival, és barátai, csodálói anekdotáival.

Megtudtuk, hogy igazi csodagyerek volt, akár Mozart, de hatalmas tudásszomja mellett „pimasz lustaság” jellemezte.

Sebő Ferenc meséli róla, hogy igazi poeta doctus volt, és bármikor kiselőadásokat rögtönzött a teljes magyar és a világirodalomról, neki pedig 15 évébe telt utána olvasni, hogy minden szava színigaz volt.

Weöres egyik legzseniálisabb képessége a nyelvi lelemény és a mesteri nyelvhasználat volt, de ehhez miért kell duplán hozzátenni, hogy a mai magyarok már nem is tudnak ilyen jól magyarul? Czakó Gábor író egyenesen azt állítja, „a nyelvünk természetes szerkezetét se tanulhatjuk meg az iskolákban, be van tiltva mai napig is”.

Mintha az alkotók saját magasztos missziójukba és fennkölt interpretációikba lettek volna szerelmesek, és kenetteljes önfényezésükhöz csak mankónak használták Weörest. Miféle Coelho írja az olyan veretes összekötőszövegeket, mint hogy a költő „a lélek pionírja volt. A végső igazság csodaszarvasát követve olyan messzeségekbe jutott el, ahová előtte talán senki se merészkedett. Halált megvető bátorsággal merült alá a legsötétebb mélységekbe, mert tudta, a magasba vezető út lefelé vezet, a lélek mélyén keresztül”?

Weöres verseivel elsők közt ismerkedik meg minden kisgyermek, noha tudjuk, ezek nem gyerekeknek szóltak. „A gyerekeknek nem is kell verset írni, mert csak kicsik, nem hülyék” – halljuk Weörestől idézve. Csakhogy miután Rákosiék betiltották korábbi műveit, csak „gyerekverset” írhatott. Miért kell ezt is olyan tömjénes pátosszal véleményezni, hogy „aki szenvedélyesen keresi az igazságot, azt mindig gyűlölik azok, akik úgy hiszik, már megtalálták”? Mégiscsak a gyerekek értik-érzik őt igazán, mert a tudatukat nem mérgezik még ilyen fellengzős közhelyek. No és Sebő, aki a műsor utolsó percében adott egy megfogható, egyszerű magyarázatot is arra, miért szeretjük Weörest annyian és oly nagyon: „Segít az embernek élni.”

Címkék: távkapcsoló

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!