Az Új-Zélandon zajló húszcsapatos rögbi-világbajnokság harmadik fordulóját rendezték a héten. A D csoportban a címvédő Dél-Afrika válogatottja lemosta a pályáról Namíbiát, amely elsőként tudott le meccset szerzett pont nélkül a tornán.
Az A csoportot a rögbi „braziljai”, a házigazda Új-Zéland válogatottja vezeti. Ők a torna egyértelmű favoritjai, 1987 óta ábrándoznak második világbajnoki címükről. Eddig Japánt és Tongát intézték el, simán. A B csoport legnagyobb esélyese Anglia, a C jelű ötöst pedig az ausztrálok dominálják. Az internetes fogadóirodák csupán másfélszeres pénzt fizetnek, ha az All Blacks, azaz Új-Zéland nyeri a tornát. Őket követi Ausztrália, nyolcas szorzóval. A világbajnokság október 23-ig tart, Új-Zéland tizenegy városának tizenkét stadionjában. A negyeddöntőket október 8-án rendezik.
Ha ránézünk a labdarúgó-vb selejtező csoportunkra, és rögbiben képzelnénk el ugyanezt a felállást, akkor a románok simán behúznák az első helyet, mögöttük a hollandok végeznének. Mi legfeljebb az andorraiakat tudnánk megszorongatni és a csoport negyedik helyét tudnánk elcsípni. Ez egyben azt is jelentené, hogy sereghajtóként búcsúznánk, hiszen Észtországnak és Törökországnak nincs is válogatottja.
A rögbi története az ókorban kezdődik, a görögök episzkürosz nevű játékát tartják az ősnek. A sportág írott történelme 1823-ban született. A legenda szerint az angliai Rugby városában egy futballmeccs alatt William Webb Ellis felkapta a labdát, berohant vele a kapuba, ott letette, majd felkiáltott: gól! Akkoriban a labdarúgás szabályait még nem foglalták írásba, de a labda kézzel érintése már tiltott volt. Ennek ellenére a nézőknek tetszett az „új játék”, a „Rugby football”. Húsz évvel később kiadták a rögbi szabálykönyvét, 1900 és 1924 között pedig még az olimpiára is meghívták a sportágat. A rögbi ma az egyik legnépszerűbb sport a világon, a legutóbbi, 2007-es vb-t átlagosan 47 ezer néző szurkolta végig a helyszínen. Az idei vb-nyitányt kétszáz ország csaknem egymilliárd nézője követhette nyomon élőben.
(Á. D.)
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!
Haka
Az All Blacks, minden nemzetközi meccsén előtt előad egy hakát, azaz tradicionális maori harci táncot. Az év nagy részében a Ka mate-hakánka nevezett táncot járják el, s közben énekelnek. A vezető kántálja a buzdító sorokat, a többiek utána. „Üsd a tenyered a combodhoz! Nyomd ki a mellkasod! Hajlítsd a térded! Kövesse a csípőd is… Üsd a talpad a földhöz, amilyen erősen csak bírod!”
A szabályok
A játék célja, hogy mindkét csapat a labda cipelésével, passzolásával, rúgásával és lehelyezésével annyi pontot szerezzen, amennyit csak tud. A rögbit kétszer 15-en játsszák, a játékidő kétszer 40 perc. A pálya mérete 100×50 méter, plusz célterület (min. 10, max 22 méter). A labdát csak hátrafelé lehet passzolni, előre vinni vagy rúgni szabad. Szerelni csak a labdás játékost lehet, annak lebirkózásával, a „mélyfogással”. A földre vitt játékosnak ezután el kell engednie a labdát…