Idősíkok között utazunk a héten: a kormányzatnak hála a múlt, a jelen és a jövő is napirenden szerepelt, mégpedig a legváratlanabb összefüggésekben.

Az ATV-ben megkérdezték Navracsics Tibort, közigazgatási és igazságügyi minisztert arról, mi a véleménye Nyirő József újratemetésének ügyéről és a Horthy-emlékművekről. A miniszterelnök- helyettes azt felelte: a kabinet nem foglalkozik egyik említett kérdéssel sem, „a kormány nem egy történészklub, mi a jövő kérdéseivel foglalkozunk. Nem szeretném a történészek dolgát elvégezni: én nem arra kaptam mandátumot a választópolgároktól, hogy a magyar múlt rejtélyeit bogozzam ki”, hanem egy jobb, versenyképesebb és korszerűbb közigazgatás és igazságügy kialakítására – fogalmazott a miniszter. Az Országgyűlés Hivatala viszont feladatának érezte a múlt kérdéseivel történő foglalkozást, és 6 millió 42 ezer forintot fordított Nyirő újratemetésének előkészületeire. A Demokratikus Koalíció kérdésére válaszoló Veress László házelnöki kabinetfőnök arra hivatkozott, hogy az író újratemetését a Székelyudvarhelyért Alapítvány kezdeményezte, egyidejűleg védnöknek kérve fel a házelnököt, továbbá Nyirő József sírhelyének gondnoka a magyar állam, a sírgondnoki jogokat pedig az Országgyűlés Hivatala gyakorolja. „Nyirő József újratemetése nem ideológiai vagy politikai kérdés, hanem kegyeleti aktus” – közölte Veress, idézve a lapunkban a múlt héten ismertetett kommunikációs javaslatot, amelyet a magyar diplomatáknak küldött el a kormányzat bizonyítványmagyarázási céllal. Orbán Viktor azonban nem is magyarázkodott az antiszemita aggodalmaktól vezérelt 50 kongresszusi képviselő levele miatt: a miniszterelnök „az Egyesült Államokból támogatott antiszemita provokáció megszüntetését” kérte a washingtoni kongresszus tagjaitól. A Jobbikot érintő kifogásokra a kormányfő nem is reagált, viszont – történészklub ide, vagy oda – kioktatta a képviselőket az általa vezetett politikai közösség „évtizedek óta” folytatott szabadságharcáról, és közölte: a kormányt „zsidóbérencnek” tituláló szélsőséges erők a legnagyobb támogatást az Egyesült Államokból kapják, mégpedig azzal, hogy az USA-ban működő, az itteni antiszemitizmus központjának számító hírportált nem tiltják be. Hasonló hangvételben válaszolt a főpolgármester az Európai Parlament LMBT képviselőinek, akik június közepén nyílt levélben sérelmezték, hogy több kísérlet történt Budapesten a melegek demonstrációinak korlátozására és megnehezítésére, és felhívták Tarlós István figyelmét több olyan esetre, amikor az Emberi Jogok Európai Bírósága elítélte a szexuá lis irányultság szerinti hátrányos megkülönböztetést. A főpolgármester szintén a múltba révedve azt írta: az elmúlt 20 év liberális kormányzása alatt több probléma halmozódott fel, amelyeket más nagyvárosokban már megoldottak, ezért azt tanácsolja a levelet író EP-képviselőknek, hogy ne forduljanak hozzá hasonló ügyekben, sőt szerinte az, hogy beleavatkoztak ebbe a kérdésbe, nem vall okos lépésre. Tarlós emellett közölte, hogy ő maga nem tud foglalkozni ezzel az üggyel, a közterületek biztonságának ügye pedig a rendőrség kompetenciájába tartozik – adta hírül a hvg.hu.

Nem csak a múlttal, a jelennel sem volt nagy szerencséje a kormányoldalnak. Bűncselekmény hiányában felmentette a bíróság a hűtlen kezelés vádja alól Tátrai Miklóst, a nemzeti vagyonkezelő volt vezérigazgatóját abban a perben, amely Budai Gyula feljelentésére indult a Bábolna-ügyben. A hivatali visszaélés és hűtlen kezelés vádja megdőlt a Nemzetbiztonsági Hivatal volt főigazgatója esetében (amikor állítólag Orbán Viktorról és Kövér Lászlóról gyűjtöttek adatokat), és kudarccal végződött az elszámoltatási kormánybiztos számára a „filozófusügy” is – utóbbiban még a vádemelésig sem sikerült eljutni.

A jelek szerint a jövőben sem lesz sok köszönet: „nem akarok senkit sem ijesztgetni, de Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek az asztalfiókjában jó néhány terv lapul még” – mondta a Kossuth Rádióban Orbán Viktor. A végére tartogattunk egy időutazással is felérő hírt: Kövér László múlt heti kecskeméti látogatásán a házelnök testőrei nem engedték a díszsorfalat álló huszároknak, hogy életlen kardjaikat és fegyvernek nem minősülő puskarekonstrukcióikat maguknál tartsák. Az 1848-as hagyományőrzők végül nem is vettek részt az emlékműavatáson, amelyen díszsorfalat álltak volna.

Címkék: kommentár

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!