Aki már böjtölt, tudja, hogy a kúra az egész szervezetre hatással van.
A salaktalanítás eredményei hamar megmutatkoznak. A léböjtkúra
méregtelenítő hatásának köszönhetően az anyagcsere-folyamatok javulnak,
a túlsúly csökken, a bőr feszesebb és tisztább lesz, a haj fényesebb, a
szem csillogóbb. A kúra önfegyelemre szoktat, magabiztosabbá tesz,
javítja a testi és szellemi erőnlétet.
Persze már van, akinek az is böjtnek számít, ha részlegesen, tartózkodik egyes tápanyagoktól. Ezen például a túlzott fehérjebevitelt értem. A hús és állati eredetű anyagok elhagyása a „böjtölés” egy formája. Szerintem ez nem böjt csak diéta, de az ilyen böjtszerű méregtelenítő kúra hatása sok embernek így is áldásos.
A teljes kúra során hagyjuk el étkezésünkből a csokoládé, kávé, tartósított, feldolgozott és gyorséttermi élelmiszerek, alkohol, fehér cukor fogyasztását. Az édesítést is vegyük minimálisra. Kerüljük a barna cukrot (vigyázat! nézzük meg az összetételt: a legtöbb boltban kapható barna cukor finomított fehér cukorból készül, karamellel festve), de a legszörnyűbb, hogy aszpartamot tartalmazó barna cukor is létezik „nagyon kedvező áron” az egyik ismert bevásárlóközpontban. (Az aszpartam súlyos ideg- és gyógyíthatatlan bőrbetegséget okoz. Cukormentes és light termékek nagy részében megtalálható!)
Használjunk mézet. Fontos, hogy radikálisan csökkentsük a só fogyasztását. Magas vérnyomásúaknak elsődleges lenne a sózás elkerülése és a mozgás rendszeressége.
Jól táplált éhezők vagyunk
A legtöbb ember felszívódási zavarban küzd, mert szervezete annyira túl van terhelve, hogy a felhalmozódott salakanyagok miatt az értékes tápanyagok nem tudnak felszívódni. A nagy pocak arra is utalhat, hogy a bélbolyhok, melynek felülete focipálya nagyságú, vastag lerakodásokkal borított, a béltartalom a kor előrehaladtával egyre szűkebb úton tud továbbhaladni. F. X. Mayer bélspecialista az eldeformálódott hasakat a túlzott fehérjebevitelnek tulajdonítja. Szervezetünk a fehérjéket nagy munkával tudja csak lebontani. A fehérjék egy része a vizelettel távozik, de a húgysav és egyéb bomlástermékek lerakónak a szövetekbe, véredényekbe és az ízületekbe. Főleg a felvágottféléktől óvakodjunk! Ezért a közkedvelt fehérjediétákat lehetőleg kerüljük, mert könnyen elsalakosító kúra válhat belőle. Ha családtagjaink között akad reumás, vagy köszvényes, nézzük meg étrendjét, valószínűleg egyikőjük sem vegetáriánus.
A vegetáriánusság szintén lehet a böjtnek egy formája.
A pontosan átgondolt és betartott böjtnek, a gyógyszerekkel ellentétben, nincs mellékhatása, viszont testi, lelki, szellemi szinten csak akkor működik tökéletesen, ha mindhárom helyen teszünk érte valamit.
Testi szinten fontos: a kiválasztott – leginkább szakember által javasolt – kúra pontos és következetes betartása, azaz
• a böjt ne legyen rövidebb, de hosszabb se annál az időnél, amit előre elhatároztunk;
• fontos az izzadás, hogy a bőrön keresztül is távozhassanak a méreganyagok. Szauna helyett, ami megzavarhatja a vérnyomást. A mérsékelt sok mozgás javasolt;
• tartsuk fenn a bélrendszer természetes egyirányú mozgását, ezt néha csak gyógyteákkal, időnkénti beöntéssel lehet megoldani.
• naponta minimum 2-3 liter folyadék fogyasztása célszerű.
Lelki szinten fontos:
• célszerű az elvonulás a hétköznapoktól. A városban, munka mellett nehéz és sokszor eredménytelen a böjt. A szokásos helyek és főleg a reklámok nagyon megnehezítik elhatározásaink betartását. A természeti környezet, a tiszta levegő sokat segíthet;
• együtt könnyebb, tehát érdemes összefogni másokkal és együtt tartani a böjtöt;
• a megbékélés és elfogadás magunkkal és másokkal szemben fontos része a tisztulási folyamatnak, gondolkodjunk el, beszéljük meg emberi kapcsolataink problémáit;
• legtöbben talán az óvodában érezték utoljára a művészi alkotás örömét, ami a legtisztább emberi érzést, a lelkesedést éleszti fel. Hasznos lehet ebben az időszakban megkísérelni bármilyen szép tárgy alkotását, senki ne féljen tőle;
Szellemi szinten:
• a megújító impulzusok felvétele: olvassunk, beszélgessünk sokat olyan témákról, amelyek számunkra érdekesek, de a hétköznapokban nem tudtunk rá időt szakítani, vagy szégyelltük mások előtt;
• kerüljük a lelket mérgező, manipulatív szándékú, erőszakos témákat, filmeket, tévéadásokat.
Böjti étkek otthon
Mit tehetnek azok, akiknek nincs lehetőségük az elvonulásra? A hagyományos magyar konyhát vezetők már azzal is nagy eredményt érhetnek el, ha 2-3 de inkább 6 hétre kipróbálják a kevesebb kalóriát, zsírt, több rostot és ásványi anyagot tartalmazó növényi étrendet.
Délelőtt gyümölcsöt fogyasszunk. Délben nyers és párolt zöldséget, gabonákat. Főt étel után soha ne együnk nyerset, és nyers étel után édeset, mert rothadási folyamatot indít a belekben. Hosszan és türelmesen rágjunk meg minden ételt, nyálunkkal jól elkeverve. Az emésztés már a szájban kezdődik.
A legalapvetőbb, hogy fehér kenyér helyett vásároljunk rozsos, korpás vagy teljes kiőrlésű gabonából készült kenyeret. Ha ügyesek vagyunk, magunk is készíthetünk otthon. Édesség helyett nassoljunk gyümölcsöt frissen vagy aszaltan. Olajos magvakat mérsékelten, de rendszeresen ropogtassunk.
Erőteljes tisztító hatásuk van a zöldségleveseknek. Sárga- és fehérrépával, zellerrel, karalábéval főzzük meg a káposztát, amikor megéhezünk, mindig ezt fogyasszuk. Káposzta nélkül is készíthetjük sok hagymával, zöld fűszerekkel, igen kedvező az élettani hatása.
A húsételek helyett együnk sok főzeléket és gabonafélét. Ősi ázsiai böjti módszer a gabonadiéta, ami azt jelenti, hogy 8-10 napig kizárólag főtt barnarizst, gyógyteát és vizet fogyasztanak. A barna rizs magas ásványianyag-tartalmú, rostos gabonaféle. A hántolt fehér rizs nem azonos értékű vele, már szinte csak keményítő van benne, és ugyan csak híján van a B6-vitaminnak. Böjtben minél kevesebb hőkezelt élelmiszert fogyasszunk, inkább a nyers, eredeti állapotában megmaradt ételeket részesítsük előnyben. Igen egyszerűen készíthetünk könynyű vacsorát magunknak néhány szál sárgarépából, uborkából vagy cukkiniből. A zöldséget burgonyahámozóval hosszúkás csíkokra vágjuk, kevés olajból, citromléből, mézből és finomra vágott zöld fűszerekből öntetet készítünk hozzá, és fokhagymával bedörzsölt pirítóssal tálaljuk. Próbáljuk ki a kölesből, hajdinából, kukoricából, búzából készült ételeket, kásaféléket.
Gyógyteát kortyolgassunk minél többször, mely készülhet gyermekláncfű, körömvirág, menta, orvosi zsálya, galagonya, édeskömény, csipkebogyó, bodzavirág, csalán, zsurló, kukorica bajusz vagy citromfű keverékéből. Amikor gyors energiapótlásra van szükségünk, vagy éhségérzet lépne fel, igyunk egy-két csésze kevés mézzel ízesített teát. A méz nagyon gyorsan felszívódik és szinte azonnal érezhetjük hatását.
Jó, ha tudjuk, az éhség legtöbbször nem a gyomorban, hanem a fejünkben, a képzeletünkben, a vágyainkban jelentkezik. Ez ellen nincs orvosság, ez okozza a túltápláltságot is, és kizárólag tudatunk erejével védekezhetünk ellene. Ha jó kedvel, tudatosan végigvisszük a saját magunk által előkészített kúrát, megújulva várhatjuk a húsvéti ünnepeket.
Köveskuti Tünde