Beköszöntött a hűvös, nyirkos idő, amikor sokaknak kiújul a reumája.
Ismerős ugye, amikor a hideg és nedves levegő csontig hatol. Ilyenkor
súlyos ízületi elváltozások, gyulladás is kialakulhat. Az ízületi
gyulladás sajnos egyre kevésbé az idősek betegsége, sok fiatalt is
érint. Talán ezért is tartották a héten az Arthritis Világnapot.
Mit nevezünk arthritisnek, köznyelven reumának? A reuma fogalma számos különböző betegséget takar, amelyek rendszerint a mozgásrendszer fájdalmával, gyulladásával és funkciózavarával járnak. A reumatoid arthritis autoimmun eredetű megbetegedés, pontos kiváltó okai nem ismertek. Örökletes és külső környezeti tényezők egyaránt szerepet játszanak kialakulásában, gyakran fertőzés, megfázás, nagy lelki trauma vagy krónikus testi, lelki kimerültség, stressz előzi meg.
A reumás betegségeknek négy elkülöníthető csoportja ismeretes:
– gyulladásos (pl. krónikus poliartritisz (PCP.), Bechterew-kór);
– degeneratív (pl. a térdízület kopása);
– extraartikuláris reumatikus (pl. az inak vagy izmok lágyrész-reumatizmusa);
– reumatikus betegség mint más betegség kísérő tünete (pl. köszvény esetében).
A betegség során a szervezet immunrendszerének kórosan működő fehérvérsejtjei az ízület alkotórészeit idegenként ismerik fel és védekező reakciót, autoimmun-gyulladást indítanak el. Ez a gyulladásos folyamat roncsolja az ízületeket, sőt kiterjedhet az egész szervezetre.
Fontos, hogy több ízület egyidejű, tartós, heteken át tartó gyulladása esetén mielőbb reumatológus szakorvoshoz kerüljön a beteg. A laborvizsgálatok mellett fontos a kezekről és a lábfejekről röntgenfelvételt készíteni. A gyógyszeres kezelés mellett szükséges a lelki és fizikai kimerültség kerülése, az elegendő alvás, az egészséges életmód és táplálkozás, valamint az ízületek védelme. A maradandó ízületi károsodások elkerüléséhez fontos a gyógytornász által betanított gyógytorna és a séta naponkénti rendszeres végzése, az úszás, szükség esetén fizikoterápiás eljárások, gyógyászati segédeszközök használata. D-vitamin- és kalciumpótlás szükséges a csontritkulás megelőzéséhez, illetve kialakult csontritkulás esetén indokolt a gondozás osteoporosiscentrumban.
Az utóbbi években Magyarországon is elérhetővé váltak a legújabb, hatékony, a betegséget legkedvezőbb irányba befolyásoló biológiai terápiás gyógyszerkészítmények, amelyek megszüntetik az ízületi és egyéb szervi gyulladásokat, megelőzve, lassítva ezzel az ízületi deformitások, a mozgáskorlátozottság, a rokkantság kialakulását. A heveny gyulladásos időszakban az ízületek megdagadnak, égnek és fájnak. A leggyakrabban érintett részek a kéz és csukló, de bármely ízület érintett lehet. A gyógyszeres kezelés célja a fájdalom és a gyulladás csökkentése mellett a betegség előrehaladásának, a deformitások kialakulásának megakadályozása.
A reuma megelőzhető, ha néhány tanácsot megfogadunk, előírást betartunk.
– Mellőzzük elsősorban a vörös- és lehetőség szerint minden egyéb húsfélét!
– Ne fogyasszunk sok tejterméket!
– Kerüljük a túl forró és a túl hideg ételeket! – Hetente egyszer tartsunk folyadéknapot, ilyenkor ne együnk szilárd ételt, csak gyógynövényteákat, vizet és hígított almalevet igyunk!
– Mellőzzük a savas gyümölcsöket és zöldségeket (pl. citrusfélék, paradicsom)!
– Igyunk sok lúgosító növényi levet (pl. zeller, répa, cékla)! – Próbáljuk kiiktatni a fehér lisztből készült termékeket (fehér kenyér, péksütmény, sütik)!
A helyes táplálkozás kialakítása mellett
igen jó hatásúak a reumateák. A fitoterápia elsőként a szervezet méregtelenítését célozza meg, hogy csökkentse a gyulladás kialakulásának lehetőségét. Az étrendet gyömbérrel, friss lucernával javasolt kiegészíteni, és a következő teákból érdemes rendszeresen fogyasztani:
– a cickafarkfűből készített tea az epe-, a vese- és a bélműködés serkentésével kiválóan alkalmas a szervezet salaktalanítására;
– a gyermekláncfű enyhe hashajtó, élénkíti a májműködést és fokozza a bélműködést;
– a csalán a legjobb vértisztító és egyúttal vérképző gyógynövény;
– a zellerlevél stimulálja a veseműködést, javítja az emésztést, csökkenti a savanyú anyagcseretermékek szintjét;
– a nyírfalevél erős vértisztító, vizelethajtó és gyulladáscsökkentő.
Étkezéskor elsősorban a többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmazó élelmiszereket, olajokat használja, ilyenek találhatók az avokádóban, az olívabogyóban, a szójában, az olajos magvakban és a halban.
Az ízületi gyulladást befolyásolja a szabad gyökök és a vitaminok jelenléte, így ajánlott: A-, E-, C-, D-vitamin, illetve nyomelemek, cink, szelén, réz és vas fogyasztása.
Tea készíthető egyenként, de a felsorolt gyógynövények keverhetők is: egy evőkanál teafüvet 2,5 dl forró vízzel leforrázva, 10 percnyi állás után leszűrve melegen fogyasszuk naponta 3-4 alkalommal.
A rendszeres böjt kedvező hatása az arachidonsav csökkent bevitelére vezethető vissza, de túlsúlyos betegek esetében hozzájárulhat az ízületekre nehezedő túlterhelés enyhítéséhez is. A panaszok visszatérhetnek a normális étrendre visszaállással, vagyis a javulás csak akkor lehet tartós, ha a böjt után sikerül hosszabb ideig vegetáriánus étrendet folytatni. Szükséges még a rendszeres, lehetőleg szabad levegőn végzett mérsékelt mozgás és gyógytorna.
Nagyanyáink bevált gyógymódja, a borogatás is segít a gyógyulásban. ,,A vizes ruha néha többet ér a gyógyításban, mint egy egész gyógyszertár” – mondja a csúzos.
Természetesen élhet a beteg a korszerű biológiai terápiás készítményekkel, amelyekről bőséges felvilágosítást kap az Arthritis Centrumokban dolgozó reumatológus szakorvosoktól: Budapesten az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézetben, vidéken a regionális központokban. A betegek részletes kivizsgálást és állapotfelmérést is kérhetnek ezekben az intézetekben.
Köveskuti Tünde