Dani Vilmos
– Mit mond önnek ez a két dátum: május 23.–június 6. S persze a köztes idő?
– Párizst, a Roland Garrost. A kéthetes salakpályás nemzetközi Grand Slam teniszbajnokságot, vagy ahogy még hívják, a French Opent. Az első versenyt a férfiaknak 1891-ben, a hölgyeknek 1897-ben rendezték itt. Az egyik legnehezebb, legnagyobb fizikai és szellemi erőnlétet igénylő torna. Fantasztikus teniszezőket láthattunk! A spanyol Rafael Nadal – Peking olimpia bajnoka – győzött férfi egyesben, nem akárhogy, s először nyert olasz versenyző női egyesben Francesca Schiavone személyében. De csodás magyar siker is született: Babos Tímea és az amerikai Sloane Stephens kettőse nyerte a junior korú lányok párosversenyét. Munkatorlódásaimba, rohanásaimba az elmúlt hetekben belejátszott, hogy 300 meghívottal sportorvosi kongreszszust szerveztek rá a teniszversenyre. Magyarok ketten voltunk: a feleségem, Perényi Gizella – ő a Sportkórház rehabilitációs osztályának a főorvosa –, s jómagam. Aztán Norvégiába, Oslóba repültem, ahol tulajdonképppen „kakukktojásként” tartottam előadást kétezer orthopéd szakorvosnak a teniszsérülésekről, megelőzésésükről. A leggyakoribb persze, hogy a híres „teniszkönyök”, de a vádli, a boka, az Achilles-ín, sőt a gerinc is megsérülhet, okozhat fájdalmas panaszokat. Ez a világszerte népszerű labdasport bizony ugyanúgy aszimmetrikus, mint a kenu, a vívás vagy éppen a snowboard, a hódeszka. Ezért az edzőknek az orvosokkal együtt a szimmetrikus erősítésen kell dolgozniuk a versenyzőik érdekében. Erre jó az úszás is! Jól esett, hogy a külföldi kollégák odajöttek hozzám… Amúgy erről a Semmelweis Egyetem Testnevelési Karán, meg a Magyar Tenisz Szövetségben is sokszor szólok. A sportorvoslás az első számú hobbim!
– Albertfalván a Cukorbetegek Budapesti Egyesületének helyi klubját vezeti társadalmi munkában. Gondolom, ezt sem „csak” belgyógyászként, háziorvosként…
– Hát persze, hogy nem! A cukorbetegek számára rettentően fontos a rendszeres testmozgás! A diéta csak ezzel együtt hatásos igazán, az életvitelükbe bele kell hogy férjen a séta, a sport: ezt tanítom az egyetem családorvosi tanszékén az angol, magyar és német diákjaimnak is. Igyekszem nem bort inni és vizet prédikálni, ezért az én életvitelemhez is hozzátartozik a sport. Meg sok kollégáméhoz is: Szentesen június 25–27. közt rendezzük meg az orvosok országos bajnokságát, 23 számban lesz bajnokhirdetés, s külön öröm a számomra, hogy a 70 év felettiek között hat páros indul. Aztán nyaralunk is egy kicsit. Két hetet együtt tölt el a família a Balatonon: Beáta lányunk a Magyar Tudományos Akadémia jogásza, e két hétre ő is kivesz szabadságot; Péter fiam – ő közgazdász – már két kis unokával is megajándékozott bennünket, a négyéves Grétával már lehet „sportolásost” játszani, a tíz hónapos Kristófnál ez még csak a jövő. De már közeli jövő…
(gündisch)