Megújította az elfogatóparancsot Svédország Julian Assange, a WikiLeaks alapítója ellen. Az Interpol elől Assange űzött vadként menekül országról országra, lehetséges tartózkodási helyeként felmerült már Nagy-Britannia, Új-Zéland, Ecuador és Ausztrália is. Már az Egyesült Államok is dolgozik azon, hogy kémkedés miatt vádat emelhessen a férfi ellen.

 

A domainnév-szolgáltatók sorra mondják fel a szerződésüket a WikiLeaksszel, állandóak a szerver elleni hackertámadások. Ezek ellenére a szervezet 251 287 titkos diplomáciai irat publikálására tett ígéretet, melyet a The Guardian, a Der Spiegel, a Le Monde, a The New York Times és az El País folyamatosan közöl. Eddig 683 diplomáciai távirat jelent meg. A Vasárnapi Hírek a legújabb fejlemények összefoglalására tett kísérletet.

Ami a táviratokban volt

• Iráni atomprogram: számos arab vezető arra buzdította az Egyesült Államokat, hogy indítson támadást. Abdullah szaúdi király szerint „le kell vágni a kígyó fejét”, bahreini kollégája pedig azt mondta: „minden lehetséges eszközzel” meg kell állítani az iráni atomprogramot. Abu Dhabi koronahercege 2006-ban kijelentette, hogy Ahmadinezsád elnök háborúba fogja őket sodorni.

• Észak-Korea: Pekinget egyre jobban nyugtalanítja Phenjan viselkedése, amit a külügyminiszter-helyettes egy „elkényeztetett gyerekhez” hasonlított. Kína kihátrálna Észak-Korea mögül.

• ENSZ: Condoleezza Rice és Hillary Clinton külügyminiszterek is arra kérték a diplomatákat, hogy gyűjtsenek életrajzi és biometrikus (DNS, ujjlenyomat, retina) mintákat, valamint bank­kártyaszámokat, e-mail címeket és jelszavakat vezető ENSZ-tisztviselőkről, így Ban Ki Munról is.

• Pakisztán: angol és amerikai diplomaták attól tartanak, hogy a pakisztáni nukleáris anyagok terroristakézre kerülhetnek. Az amerikai hírszerzés 2008-as jelentése szerint Pakisztán képes minden országnál gyorsabban atomfegyvert előállítani. Egy orosz diplomata azt is elképzelhetőnek tartotta, hogy az atomprogramban dolgozó 120-130 ember közé terroristák is férkőzhettek.

• Jemen: a pilóta nélküli repülők, drónok támadásait az al-Kaida feltételezett jemeni célpontjai ellen az USA a jemeni kormány titkos felhatalmazásával indította.

• Guantánamo: részletek a szabadon engedett foglyok sorsáról rendelkező tárgyalásokról. Például Szlovéniának azt ajánlották, Obama elnök az országba látogat, a csendes-óceáni Kiribatit több millió dollárral akarták ösztönözni.

• Kína: 2002 óta hackereket alkalmaz a kormány, hogy hozzáférhessen az Egyesült Államok, nyugati szövetségesei és a dalai láma számítógépes rendszereihez, és a kormány felelős azért is, hogy a Google kínai rendszerébe betörtek.

• Oroszország: az orosz maffiaügyekkel foglalkozó spanyol ügyész januárban kijelentette, hogy „Fehéroroszország, Oroszország és Csecsenföld valóságos maffiaállamok”, és „Ukrajna is hamarosan az lesz”. Egy másik jelentés Orosz­országot „korrupt autokráciaként” jellemzi, Putyint alvilági kapcsolatokkal vádolja, Moszkvát „korrupt üzleti praktikák homályos világaként” írja le, ahol a Luzskov-adminisztráció súlyos kenőpénzekért cserébe engedi a vállalkozások működését.

• Egyesült Királyság: annak ellenére, hogy aláírta a kazettás bombák elleni nemzetközi egyezményt, Nagy-Britannia továbbra is engedélyezte az Egyesült Államoknak, hogy a területén tárolja a bombákat.

Lady Gaga

Bradley Manning, az amerikai hadsereg Irakban szolgáló hírszerző elemzője annyira magányosnak érezte magát a hadseregben, hogy „valamit ki kellett találnia”. Ezért döntött úgy, hogy nyilvánosságra hozza az adatokat. Úgy tett, mintha Lady GaGát hallgatna, hogy a munkatársai figyelmét elterelje, közben pedig letöltötte a titkos iratokat a zenei CD-kre. Adrian Lamóval, egy Amerika-szerte híres hackerrel vette fel a kapcsolatot, hogy a dokumentumokat publikálhassa.

A barlang

A CNN riportfilmje szerint a WikiLeaks egyik központja Stockholm közelében a Fehér-hegy. A Banhof cég építette ki, kifejezetten azzal a céllal, hogy honlapok számára biztosítson helyet. A bunker harminc méter mélyen van a sziklába fúrva, egy méter vastag ajtó zárja. Sci-fibe illő környezetben számtalan szerverszoba és egy üveg tárgyaló található, amelyekhez az áramellátást két hatalmas dízelmotor szolgáltatja. A szakértők szerint a barlangok azért különösen alkalmasak szerverek üzemeltetésére, mert hűtik a számítógépeket.

A hálózat

A rendszert az 1990-es évek elején hozta létre az amerikai védelmi minisztérium. Két része volt: a SIRPNET (Secret Internet Protocol Router Network, azaz Titkos Internet Protokoll Elosztó Hálózat) és a NIPRNET (Non-classified Internet Protocol Router Network, azaz Nem Titkosított Internet Protokoll Elosztó Hálózat). Azzal a céllal hozták létre, hogy a védelmi minisztériumon belső felhasználására, az internettől elkülönülve, tehát hackertámadásoktól mentesen cserélhessenek információkat. A SIRPNET jelentősége a szeptember 11-i terrortámadások után nőtt meg, néhány éven belül az összes külképviseletet bekapcsolták a rendszerbe azzal indokolva, hogy a New York-i ikertornyok elleni támadást megelőzően az elszigetelt kormányügynökségek kölcsönösen elzárták egymás elől az információ­kat és ezzel megkönnyítették a terroristák dolgát. A rendszerbe való belépés rendkívül korlátozott, 150 naponként lecserélik a jelszókat, még azt is korlátozzák, hogy melyik nap és hány órakor lehet belépni.

 Néhány szavas jellemrajzok:

• Silvio Berlusconi: „erőtlen, hiú és tehetetlen, mint egy modern európai vezető”

• Angela Merkel: „vonakodva kockáztat és ritkán kreatív”, „teflon”

• Medvegyev és Putyin: Robin és Batman

• Kim Dzsong Il: „löttyedt öreg fickó”

• Mahmúd Ahmadinedzsád: „Hitler”

• Nicolas Sarkozy: „a király meztelen”

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!