Rendkívül gazdag választási összeállítással jelent meg április 6-án a Vasárnapi Hírek. A nyomtatott lapban még a következő témákról olvashat:

Mikor összeadás, mikor kivonás?

Alapos elemzés a közvélemény-kutatásokról. Arról, amit még mindig nem tudhatunk.

"Ha nem is tudományos megalapozottsággal, de a Vasárnapi Hírek is megpróbál okosan spekulálni. Abból a politikai közhelyből kiindulva, hogy az időközi voksolások egyfajta előválasztásként is felfoghatók, három ilyen megmérettetés eredményét vetettük össze a parlamenti pártok területi listás produkciójával (a 2010-es országgyűlési választásokon)."

Soha nem volt ilyen magas a választ megtagadók aránya. - Fideszes szavazók áramlanak a Jobbik felé. - A magas részvétel az ellenzéknek kedvez. - Még sokan vannak,
akikről semmit nem tudunk.

Született szavazók

Külföldi kutatások magyarországi adaptálásával egyértelmű eredmény született: "Amerikában és négy másik országban végzett kutatással ellentétben, nálunk nem öröklődik az ideológia."

Génjeink határozzák meg, melyik pártra szavazunk? Több kutatás is bizonyítja: van összefüggés a DNS és a pártszimpátia között. Már úgy általában a világban, Magyarország ebben (is) kivétel. Mifelénk a csordaszellem és az ellenségkép még a genetikát is felülírja. A téma kutatója, Littvay Levente megmagyarázza, miért lógunk ki a sorból.

Mint a pornó

Drámai helyzetkép az első választók százezreiről. A demokratákat aggasztó helyzetnek a Jobbik örülhet a legjobban. Mi változott Ausztriában a választójog korhatárának leszállítáával? Mit mutatnak a friss hazai kutatások?

Helyünk a térképen

Itt élő külföldi tudósítókkal beszélgettünk az rszágról külföldön kialakult képről, a választásokkal kapcsolatos külföldi várakozásokról.

A kampányfinisben a nemzetközi sajtó is felfedezte Orbán Viktor Magyarországát, külföldi tudósítók néztek körül Felcsúton. "A brit Guardian Felcsútra küldött tudósítója helyiektől értesült például arról, hogy az épülő stadiont a tréfás nép Szauron kastélyának, Orbán Viktort pedig a felcsúti Maradonának nevezi. A választásokról szólva a Guardian az antidemokratikus folyamatokat és a választási rendszer átírását bírálta."

Vigyázat, csalnak! Fókuszban a csalás, a manipuláció témaköre

A Vasárnapi Hírek összeállítása segít felimerni, mikor, és hogyan próbálnak beledumálni valamit az agyunkba, hányféle módszerrel próbálják befolyásolni érzelmeinket.

Mindenki manipulálható. - A manipuláció ott kezdődik, amikor a közlő szándékai rejtve maradnak. - Érdemes utánajárni annak, ki és hogyan akar becsapni. - Aki azt mondja, soha nem hazudott, az mindig gyanús.

Nyilatkozott a témáról lapunknak Bruck Gábor kutató-pszichológus, társadalomelemző, a Sawyer Miller Group kommunikációs ügynökség és a Marketing Centrum elnöke.

A kampányról így vélekedik: "Érződik a szavazók lenézése, a vidéki szavazók megvetése, a szándékos hazugság, és a nem szándékos őszintétlenség, plusz a cukros illúziók. És ha mindig mindenki hazudik, az előbb-utóbb intellektuális agyhalálhoz vezet."

Nem túl bonyolult a hazugság definíciója az elemző szerint.

Hazugságon értsük "A hazugságot. A szavazó, a nemzet szándékos félrevezetését. A politika kapcsán a toxikus hazugságról kell beszélni. Ilyen például, a fülkeforradalom, Európa megelőzése, a nyugdíjvagyon biztonságba helyezése. Toxikus hazugság a gránitszilárdságú Alaptörvény is, amit egyébként a Fidesz bármikor módosíthat. Paks és a rezsiháború is ide tartozik. Ezek nem hétköznapi őszintétlenségek. Ezek nem olyanok, mint amikor a zöldséges felülre teszi a szebb árut; vagy az orvos azt mondja a menthetetlen betegnek, hogy van még remény. Sok millió ember szándékos félrevezetéséről beszélek."

A friss Vasárnapi Hírekben olvasható "A manipulálás tízparancsolata", amelyet tévesen Noam Chomsky-nak tulajdonítanak, de ő maga cáfolta.

A további  részletek, érdekességek a Vasárnapi Hírek hetilapban!

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!