Semmilyen munkaerő-piaci tendenciával nem indokolható a felsőoktatási keretszámok drasztikus csökkentése gazdasági területen. Kérdéses, hogy a diákok megváltoztatják-e továbbtanulási szándékaikat, és azokat a szakokat fogják-e megjelölni, ahol több az állami ösztöndíjas hely.
Jó példa a természettudományos képzések esete. Tavaly a 5200 fős államilag támogatott helyet sem tudták feltölteni, csak 4156 diákot vettek fel erre a területre. Ehhez képest idén 4000 állami ösztöndíjas, és 3150 részösztöndíjas hely van ezeken a szakokon.
A legdrasztikusabb csökkenést a gazdaságtudományi képzések szenvedték el, a tavalyi 4900 fővel szemben, idén már csak 250 hallgató tanulhat államilag finanszírozott studiumokba. Rostoványi Zsolt, a Corvinus Egyetem rektora elmondta, még nem tudják, hogy mennyi hely jut az egyetemüknek a 250-ből. „Semmilyen munkaerő-piaci tendenciával nem tartom indokolhatónak ezt a csökkentést, az előzetes információk 2500 főről szóltak, ezért sokan azt gondolták lemaradt egy nulla, amikor a 250 fővel szembesültek. A mostani helyzet a világgazdaságban, Európában és Magyarországon különösen indokolttá teszi a jól képzett közgazdászok kiképzését.” Rostoványi Zsolt bízik abban, hogy kellő számban fognak jelentkezni hallgatók az önköltséges képzésekre, hiszen már a korábbi években is voltak olyan szakjaik, ahol túlsúlyban voltak a költségtérítéses hallgatók, de biztosan lesznek olyan képzések, amelyek áldozatul esnek a keretszámcsökkentésnek.
2012-ben 95%-kal kevesebb gazdasági szakos diákot támogat az állam, míg a kormány mesterségesen duzzasztaná fel a természettudományos és műszaki képzések létszámát azzal, hogy részösztöndíjas finanszírozási rendszerben a tandíj felét átvállalná a hallgatótól. 2011-ben azonban mindössze 90 természettudományos hallgató volt hajlandó fizetni a tanulmányokért. Kérdéses, hogyan lesz így 3150 fizetős diák idén?
Forrás: Felvi.hu, NEFMI
Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!