Napokkal azután, hogy James Foley-nak, egy szabadúszó újságírónak a brutális kivégzése megjelent a legnépszerűbb videomegosztó oldalon a világ még mindig döbbenten áll az események előtt.

  <h1>Az amerikai védelmi miniszter szerint az „Iszlám Állam” mindenen túltesz, amivel a Nyugat valaha találkozott</h1>-
  <h1>Az amerikai védelmi miniszter szerint az „Iszlám Állam” mindenen túltesz, amivel a Nyugat valaha találkozott - Fotó: MOHAMMED ABED, EUROPRESS/GETTY IMAGES</h1>-
-">  <h1>-" title="

"Jó házból való úrilányok" is beálltak a hóhérok közé - Fotó: Baraa Al-Halabi, AFP

-" src="/files/public/temp/tYmLJjqH_1_510x350.png" />

Az amerikai védelmi miniszter szerint az „Iszlám Állam” mindenen túltesz, amivel a Nyugat valaha találkozott

- – Kép 1/3

Döbbenten és értetlenül. Sőt. Az első döbbenetet újabbak követték. Kiderült, hogy Foley gyilkosa, az Iszlám Állam (Islamic State – IS) nevű szélsőséges szunnita szervezet tagja brit akcentussal beszél. Paul Kerswill professzor, a Yorki Egyetem lingvisztikai szakértője szerint ez az akcentus elsősorban az East Enden, vagyis Kelet-London összetett etnikai lakosságú városrészeiben honos. Vagyis Londonból érkezett Szíriába. Valószínűleg ott élt, talán ott is született, de szinte biztos, hogy több évet töltött Nagy-Britanniában.

A briteknek nem szokásuk rettegni. Felálltak a padlóról a 2005-ös londoni metró elleni bombatámadás és egy brit katona nem kevésbé sokkoló nyilvános utcai kivégzése után is. Most azonban félnek. Foley kivégzése és gyilkosának személye ugyanis egyértelművé tette számukra: a terrorista, aki az életükre tör, nem egy egzotikus ország, különös nyelven beszélő, késsel hadonászó szülötte, hanem a szomszédjuk, az osztálytársuk, a metrón mellettük ülő szemüveges srác, vagy a hallgatag kollégájuk, aki egyetlen közös bulira sem jött el.

Hammond brit külügyminiszter és David Cameron kormányfő is elismerte: a brit titkosszolgálatnak tudomása van arról, hogy több angol férfi is csatlakozott az elmúlt hónapokban az Irakban és Szíriában harcoló Iszlám Államhoz. Foley gyilkosai (egy háromfős csapatról van szó, akik morbid módon a Beatles három tagja után Johnnak, Paulnak és Ringónak nevezték magukat) csak egy hatalmas jéghegy csúcsai.

A Daily Telegraph olyan fiatal briteket mutatott be, akik terrorszervezetekhez csatlakoztak. Volt köztük olyan fiú, aki korábban egy utcai banda tagja volt, majd a börtönben radikalizálódott. Két 16 éves manchesteri ikerlány – mindkettő jó tanuló, példás magaviselettel – követte a bátyját Szíriába. De nem csak britek álltak a kegyetlen gyilkosok közé. A CNN például az Iszlám Állam kanadai toborzásáról készített tudósítást nemrégiben.

Egy biztonságpolitikával foglalkozó tanulmány szerint 81 országból több mint 12 ezer külföldi – köztük, meg nem erősített hírek szerint, tucatnyi magyar – harcol az egyre radikálisabb dzsihádista csoport 50 ezres seregében.

Az Iszlám Államnak komoly szervezetei vannak Európában. A nyugati világrenddel elégedetlen, 18-29 éves európaiak sorra csatlakoznak a harcokhoz, ahol az igaz iszlám megteremtésének ígéretével várják őket. Nyugat-európai szociológusok évek óta figyelmeztetik a döntéshozókat erre a jelenségre, de a média eddig igazából nem foglalkozott a témával. Márpedig ha a média nem kap fel egy sztorit, a politikusok hajlamosak úgy tenni, mintha a tények nem léteznének.

Apropó média. A nyugati televíziós társaságok etikai kódexei általános szabályként mondják ki, hogy lehetőség szerint nem foglalkoznak a szélsőségesekkel. Videóikat nem adják le, közleményeiket nem, vagy csak kommentárral adják közre. Az, hogy az Iszlám Állam fegyveresei hónapok óta fejeznek le keresztényeket, más vallásúakat, vagy egyszerűen csak ellenállókat, legfeljebb a politikai hírekben vagy az amerikai bombázásokról szóló tudósítások kiegészítéseként kaptak helyet a médiában.

Az Iszlám Állam az amerikai újságíró lefejezéséről szóló videóval számára megfizethetetlen publicitást kapott. Üzenete, amely egyszerre fenyegeti az Egyesült Államokat, Nagy-Britanniát és gyakorlatilag az egész nyugati civilizációt, egyértelmű: az életetek a mi kezünkben van, és akkor végzünk veletek, amikor akarunk.

Az amerikai kormány még nyáron indított mentőakciót Foley kiszabadítására, de a kommandó nem találta a túszt. Most Obama elnök újra Irakba küldte a légierőt, és nyilvánvalóvá tette: ahogy korábban Oszama bin Ladent, az Iszlám Állam vezetőjét (önjelölt kalifáját) Abu Bakr al-Bagdadit is levadásszák.

Na de, mi lesz addig? A CNN megszólaltatta a bukkai fogolytábor egykori parancsnokát. Keneth Wing őrnagy elmesélte, hogy az iraki Bukkában a több ezer fogoly között pontosan emlékezett Ibrahim Awwad Ibrahim Ali al-Badri al-Samarraira, a későbbi al-Bagdadira, akinek katonai előéletével fogvatartói is tisztában voltak. A férfi szabadon bocsátásakor rámosolygott Wingre, és azt mondta: See you guys in New York! („Srácok, viszlát New Yorkban!”) Nem mernék mérget venni rá, hogy tréfált.

Az Iszlám Állam (IS) más néven Iraki és Levantei Iszlám Állam vagy Iraki és Szíriai Iszlám Állam (angol rövidítéssel ISIS) egy lázadó szunnita csoport. Magát kalifátusnak kikiáltva a világ minden muszlimja fölött vallási fennhatóságot követel, és a világ muszlimok által lakott régióinak jelentős részét közvetlen politikai fennhatósága alatt kívánja egyesíteni. A csoportot hivatalosan terroristaszervezetnek minősítette az ENSZ Biztonsági Tanácsa. Vezetője Abu Bakr al-Bagdadi, aki magát kalifának kiáltotta ki, bár az iszlám hagyomány szerint a kalifákat választják. Az IS az általa elfoglalt szíriai és iraki területeken véres kézzel számol le ellenfeleivel, emberek százezrei menekülnek előle a szomszédos országokba.

A most kivégzett James Foley nem az egyetlen, akit iszlamisták fogva tartanak a Közel-Keleten. A Guardian beszámolója szerint ma is legalább húszan vannak különböző fegyveres csoportok fogságában. A Foley-videóban bemutattak egy másik amerikai újságírót, a 31 éves Steven Sotloffot, akit tavaly raboltak el Szíriában. Ő lesz a következő áldozat – jelentették be –, amennyiben Obama elnök nem hagy fel Irak bombázásával. Néhány nappal ezelőtt az Iszlám Állam fegyveresei négy külföldit (két olasz nőt, egy dán és egy japán férfit) raboltak el Szíria második legnagyobb városa, Aleppo mellől. A túszbiznisz az iszlám fegyveres csoportok egyik legfőbb bevételi forrása. Az Egyesült Államok és Nagy- Britannia kormánya nyilvánvalóvá tette ugyan, hogy nem egyezkedik terroristákkal és nem fizet váltságdíjat, más államok, cégek vagy tehetősebb családok azonban hajlamosak megnyitni a pénztárcájukat. Az USA-ban sokan támadják a kormányt a hajthatatlansága miatt, de a hivatalos álláspont egyelőre szilárd: mihelyst elkezdenek fizetni, a terroristák vérszemet kapnak, és még több amerikait ejtenek túszul. Az amerikai érvelés ellenzői felemlítik Bowe Bergdahl ügyét. Az amerikai katonát a tálibok tartották fogságban öt évig, amikor idén májusban öt, Guantánamón fogva tartott tálib vezetőre cserélte ki a kormány. Az elmúlt hat hónapban legalább tíz külföldi túsz szabadult ki Szíriában az iszlám szélsőségesek fogságából. A spanyol, dán és francia polgárokért – valakik – busásan fizettek.

Az Iszlám Állam Foley-ért cserébe az Egyesült Államokban fogva tartott terroristák szabadon bocsátását követelte – derül ki a The New York Times pénteki cikkéből. Egyikük a Lady al-Kaida néven ismertté vált Áfija Sziddiki, aki azt tervezte, hogy „piszkos bombával”, Ebola-vírussal vagy vegyi fegyverrel intéz támadást az Egyesült Államok ellen. A pakisztáni születésű Sziddiki 86 éves szabadságvesztését tölti Texasban. A nőt, aki az Egyesült Államokban doktorált és a Massachusettsi Műszaki Egyetemen neurológusi végzettséget szerzett, Afganisztánban fogták el.

Az amerikai védelmi miniszter szerint az „Iszlám Állam” mindenen túltesz, amivel a Nyugat valaha találkozott. Chuck Hagel nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy az Egyesült Államok Szíriában is csapást mérjen a terrorszervezetre. A vezérkari főnök azt is mondta: legyőzhető az Iszlám Állam, de Washingtonnak ehhez partnerekre van szüksége.

A franciák 15 százaléka pozitívan viszonyul az Iszlám Államhoz – derül ki egy friss felmérésből. Nagy-Britanniában a megkérdezettek 7 százaléka, Németországban viszont mindössze 2 százaléka ért egyet a szervezet céljaival. A számok azt is tükrözik, hol élnek nagy számban a közel-keleti térségből érkezett bevándorlók.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!