A görög csőd lehetséges katasztrófa-forgatókönyveit „lapozgatva” arra kerestünk választ, vajon az „utca embere” Magyarországon mivel szembesülne. Elemzők szerint a leggyorsabb és legdrámaibb hatás a devizapiacon keresztül érné a lakosságot.

A különböző devizákkal szembeni forintárfolyamok lényegében pillanatok alatt elszállnának. Nem is az euró/forint kurzus lenne igazán érdekes. Bár arra számítani lehet, hogy az eddigi 317 forintos történelmi csúcs megdőlne, de a forint és az euró együtt zuhanna. Nyilván a forint esése lenne a gyorsabb, de ebből csak afféle relatív forintgyengülés következne.

Az eurózóna megrendülésének igazi nyertese az amerikai dollár lehetne. Egyszerűen azért, mert a többi menedék deviza erősödését fékezné az „európaiságuk”. Más szóval, az úgynevezett forró pénzek várhatóan a svájci frankot is megugrasztanák, s a kurzus vélhetően elsöpörné a jegybank frankgyengítő gátját, mégis jobban bíznának a spekulánsok és vagyonmentők a tengerentúli széfekben és számlákban. Ugyanezen okból a svéd és a norvég fizetőeszköz is csak másodlagos menedék szerepet játszhatna. Bár mindez aligha vigasztalná a frankhiteleseket, mert a törlesztőrészletek valamelyest még tovább emelkednének.

A dollár erősödése azonnal megdrágítaná minden olyan importáru árát, amelynek elszámolása dollárban történik. Nos, az egész gazdaság szempontjából kulcsszektornak számító kőolajipar hagyományos elszámolási eszköze az USD. A döntő importhányad miatt a dollárkurzus elszállása hamar és kikerülhetetlenül végiggyűrűzne az egész gazdaságon. Nem csak az üzemanyagok ára juthatna történelmi magaslatokra, de a szállítási költségek révén, egészen a kenyeres pultokig csapnának a hullámok.

A gyógyszeripar kicsit szerencsésebb helyzetben van, mert a két meghatározó magyar cég, a Richter és az Egis már több relációban euróelszámolásra tért át. Ráadásul a hazai gyártás is erős, de azért a külföldi gyógyszerek esetében kikerülhetetlen lenne a költségnövekedés. És arra sem számíthatnánk, hogy majd a gyógyszerkassza állná a különbözetet. A költségvetést ugyanis egy görög csőd esetén az államadósság finanszírozásának ugrásszerű drágulása hozná lehetetlen helyzetbe. Emiatt megszorító intézkedésekre, kiadáscsökkentésekre, adóemelésekre kényszerülne a mindenkori kormányzat.

Végül, arról sem feledkezhetünk el, hogy egy görög csőd hatására megrendülne az európai bankrendszer, így nálunk is kiszáradna a hitelpiac, s nem csak a devizaadósságok, de a forinthitelek kamatai is megemelkednének.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!