A „combinós gyilkosságot elkövető” A. Áron Gergely a Margit híd és az Irgalmasok kórháza környékén rendszeresen inzultált idős nőket, sőt egyes tanúk szerint két éve hasonló körülmények között taszított a villamos elé egy nőt, akinek nem esett komolyabb baja.

 
 

Az egyik pártfogója arról számolt be, hogy a jogot végzett, több idegen nyelven beszélő férfinak két éve voltak komolyabb pszichés problémái, tévképzetei vannak, és azt hiszi, bántani akarják. A pártfogó szerint éppen előző nap engedték ki a pszichiátriáról, ahová a mentők vitték be.

A pénteki eset után néhány órával Skrabski Fruzsina dokumentumfilmes kitett a Facebook-oldalára egy szöveget, miszerint ismerte az elkövetőt. „Áron, aki ezt a nénit megölte, gimnáziumban barátom volt. Aztán lassan megőrült. Ma pedig megölt egy embert. Miért kellett ezt megvárni?” – szólt a vallomás.

Az eset lavinát indított el. Mind többen vetik fel a kérdést: Miért kellett bezárni az OPNI-t?

Sokan ebben az ügyben is megtalálták a politikusok felelősségét, miszerint „a liberálisok számolták fel a Lipótmezőt”. Mások arról beszélnek: stadionok helyett kórházakat kellene építeni. De a legtöbbet feszegetett kérdés: miért nem lehet kényszergyógykezelés alá venni veszélyes pszichiátriai betegeket?

„Mivel a hírek szerint az elkövetőt egy nappal korábban engedték ki, az a hiányossága tárul fel a rendszernek, hogy egy általános pszichiátriai osztálynak nagyon kevés eszköze van arra, hogy olyan eseteket kezeljen, ahol fennáll az erőszakos bűncselekmény veszélye. Őket egy speciális, kiemelt igazságügyi osztályon kellene kezelni, aminek a létrehozására már vannak lépések. Ebben az esetben a hajléktalanság is tovább nehezítette a helyzetet” – nyilatkozta lapunknak dr. Frecska Ede, a Debreceni Egyetem Pszichiátriai Klinikájának vezetője. Mint arra a szakember rámutat, zavar van a fogalmakat illetően is: kényszergyógykezelésre a büntetőeljárás alatt állókat kötelezhetik. Létezik kötelező gyógykezelés pszichiátriai osztályon, de a probléma általában akkor kezdődik, amikor ez a kezelés véget ér. Sok betegnek ugyanis szüksége lenne fenntartó gyógyszeres kezelésre is, de az már csak rajta, illetve a környezetében élők odafigyelésén múlik, hogy beveszi-e a gyógyszereit, és elmegy-e kontrollra.

Dr. Frecska Ede szerint a megoldás az lenne, ha jogilag kötelezni lehetne a járóbeteg-kezelésre a pszichiátriai betegeket. Ennek a bevezetéséhez viszont „átgondoltság és elszántság” kellene, a döntéshozók ugyanis úgy érzik, hogy ez a lépés sértené a szabadságjogokat.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!