A gyógynövények jövőjéért és a gyógynövény alapú termékekhez való további akadálytalan hozzájutásért aggódnak azok, akik internetes cikkekben vizionalizálják a drogériák polcairól eltűnő gyógynövényeket és -készítményeket. Egy európai uniós direktíva értelmében ugyanis április elsejét követően a gyógyhatású készítményeket az orvosságokhoz hasonlóan csak bevizsgálást, vagy átminősítést követően lehet majd forgalomba hozni. De vajon jogos félelemről, vagy csak felesleges pánikról van szó?

 
Munka egy gyógynövényüzemben: itt valami bűzlik

Eddig több mint nyolcezren írták alá a Natúrsziget internetes portál Védjük meg Kamillát! elnevezésű petícióját, melyben a gyógynövények és a gyógynövényalapú termékek forgalmazásának erőteljes korlátozása, illetve megszüntetése ellen tiltakoznak. A sokak által felhördülést kiváltó irányelvet 2004-ben fogadta el az Európai Unió, és hét évet adott a tagállamoknak a rendelkezés bevezetésére. Magyarország 2005-ben teremtette meg ennek jogi feltételeit, egy „növényi gyógyszer” kategória felállításával, amely alapján március 31-ig lehet kérni a készítmények átminősítését, ezután csak új engedélyezési eljárással kerülhetnek gyógyszerként forgalomba. A petíció elindítói úgy vélik: a szabályozásban foglaltak sértik az egészség védelmére, a gyógyulás módjának, eszközeinek szabad megválasztására vonatkozó alapvető emberi és állampolgári jogait. Dr. Bernáth Jenő, a Budapesti Corvinus Egyetem Gyógy- és Aromanövények Tanszékének professzora a honlapnak adott interjújában is csak erre a nézetre erősít rá, sőt, tovább megy, és azt mondja: a hazai gyógytermékpiac a rendelet alapján gyakorlatilag felszámolásra kerül.

– Sajnos azt kell mondanom, hogy Bernáth professzor úr alaposan összekevert néhány dolgot – vélekedett Paál Tamás professzor, az Országos Gyógyszerészeti Intézet Tanácsának elnöke, aki elmondta: olyan gyógynövényekre, mint a kamilla, vagy a hársfavirág nem vonatkozik a nevezett uniós szabályozás. – Kizárólag olyan növényi készítményekre vonatkozik, amelyek dobozán, vagy a mellékelt tájékoztatón gyógyító hatás szerepel, így kerültek forgalomba, és forgalomba hozatali engedélyük van. A kamillavirágnak pedig nincs, mert nem is kell – közölte, majd hozzátette: a gyógynövényeket továbbra is meg lehet majd vásárolni minden olyan helyen, ahol eddig is meg lehetett.

Mi lehet akkor a félreértés alapja? – A magyar szaknyelv gyógyszernek nevezi mind a gyógyszerkészítményeket – amelyek gyógyszerhatás feltüntetésével, forgalomba hozatali engedéllyel vannak a piacon – és a gyógyszerek hatóanyagait is. Utóbbiak vagy a gyógyszerkészítmények alkotórészei, vagy önmagukban is használhatók, ilyen például a beteg által főzött tea, de rájuk a Magyar Gyógyszerkönyv vonatkozik, az ezeknek megfelelő növényi részek ezután szabadon forgalmazhatók, nem kell külön forgalomba hozatali engedélyt kapniuk. Nem is szerepel a csomagolásukon gyógyhatás, csak a növény neve. De miután magyarul mindkét kategóriát végeredményben „gyógyszernek” nevezzük röviden, bele lehet kavarodni a kifejezésekbe – magyarázta a professzor, aki azt is elmondta, eddig összesen 20 átminősítés történt.

Mindezek ellenére a petíció készítői felkérik a jövő nemzedékek országgyűlési biztosát, hogy állampolgári, választási és önrendelkezési jogaink védelmében – a gyógyítás szabadsága, a hagyományos orvosláshoz, a természetes hatóanyagokhoz történő akadálymentes hozzáférés az egészségügyi szolgáltatások körében – kezdeményezzen eljárást. Felhívják továbbá a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkárságát, hogy tekintse át és vizsgálja felül a jogi szabályozást – annak érdekében, hogy ne sérüljenek a gyógynövényalapú készítményeket gyártók, forgalmazók és az ilyen termékeket vásárlók jogai.

Sárközy István, az ombudsmani hivatal nemzetközi referensének tájékoztatása szerint már elindult a vizsgálat az ügyben, de jelenleg még csak a jogszabályi háttér vizsgálatánál tartanak. – Az ezzel párhuzamosan zajló alkotmányozási folyamat miatt nem tudtunk még érdemben foglalkozni a kérdéssel, de mindenképpen szeretnénk azt elérni, hogy vizsgálják felül a magyar jogszabályokat, amennyiben bebizonyosodik, hogy a gyógynövények és gyógyhatású készítmények forgalmazásának ellehetetlenítéséről van szó – nyilatkozta lapunknak.

Megpróbáltunk utánaérdeklődni az Egészségügyi Államtitkárságon is, de a sajtóosztály munkatársa lapzártánkig csak annyit közölt: foglalkoznak a kérdéskörrel.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!