A pénz- és tőkepiacok az idén is számos meglepetést tartogattak, így sok befektető jól járt, míg nem kevesen az elmaradt lehetőségek miatt kesereghetnek. Nézzük meg, mik voltak az év nagy történései!

Itthon

A bankbetétek és az állampapírok kamatszintje az egész év során csökkent. A kötvénybefektetők közül az járt jól, aki még a kamatcsökkentések előtt tudott hosszú lejáratú (akár 15 éves) kötvényt vásárolni, bebiztosítva magának a korábban megszokott magasabb kamatszintet. A hazai részvények közül egyértelműen a Richter Gedeon Nyrt. a nyertes. Az elmúlt évek sikeres gyógyszerkutatásai és egy nagy tőzsdeindexbe kerülése miatt ismét a nemzetközi befektetői közösség látókörébe került: árfolyama az egy évvel korábbi 3620 forintról egészen 4500-ig emelkedett. A társaság befektetői az osztalékot nem számítva 24,3, osztalékkal együtt pedig 26,1% hozamot értek el.

Nemzetközi árupiac

Nem az arany éve volt az idei. Hogy melyik termék gyarapította volna leginkább a pénzünket? Általában véve jó termés volt idén a világon – ami viszont nem mondható el a kakaóról, melynek árfolyama ebben az évben 22,6%-kal emelkedett. A narancslé 22%-ot meghaladóan drágult, csaknem 9%-kal magasabb a gyapot ára. Az árupiacon az idei év inkább az energiahordozóké volt, amit a lassan magához térő világgazdasági élénkülés és az olajtermelő országok némelyikében növekvő politikai feszültség segített. A földgáz kiemelkedik a 35%-os drágulásával, amiben közrejátszott a tavalyi enyhe tél miatti alacsony induló ár.

Részvény- és kötvénypiac

A legnagyobb pénzeket idén a részvénybefektetéseken lehetett keresni. Amerikában nem voltak ritkák a több száz százalékos hozamok, miként az Európai Unióban sem. A napenergiában utazó Sun- Power Corporation részvénye csaknem négyszeres, a SolarCityé 3,28-szoros pénzt hozott, s csaknem megháromszorozódott a SunEdison hozama is. A befektetők egyik nagy kedvence lett az idén az elektromos autókat gyártó Tesla Motors: a céget 312%-kal értékelik most többre a befektetők. Az internetes filmkölcsönzéssel foglalkozó Netflix szintén megmozgatta a befektetők fantáziáját, a cég újszerű megoldásait 293%-os emelkedés jutalmazta.

Az európai részvények közül a legnagyobb lehetőséget a mobilhálózati eszközöket gyártó cégekben látták a befektetők. A korábbi években sokat szenvedett szektort felvásárlási és fúziós pletykák segítették. Az Alcatel-Lucent árfolyama 239, a szektortárs Nokiáé 96%-kal haladja meg a 2012 végén látott értékeket. A Nokia megszabadult a korábbi években súlyos veszteségeket okozó mobiltelefon-gyártó üzletágától, azóta pedig időről időre az Alcatellel történő fúzióról felröppenő pletykák támogatják az árfolyamot. Az európai dobogóra egy korábban szintén sok viszontagságon átment bank részvénye fért még fel: a Bank of Ireland árfolyama – az ír gazdaság és kötvénypiac ismételt magára találásával párhuzamosan – az idén 121%-kal javult.

Címkék: gazdaság

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!