Egyre több nő kerül a világ titkosszolgálatainak vezető pozícióiba. Pedig sokan a mai napig úgy tartják, a hölgyek alkalmatlanok e könyörtelen, rideg szerepkörben való megfelelésre. A mellékelt ábra azonban azt mutatja: ha biztonság, akkor hölgyválasz.

 
Stella Rimington, a brit titkosszolgálat első női vezetője, aki mintát adott James Bond főnökének, M-nek is.

Amerikai titkosszolgálat történelmében először neveztek ki nőt egy szervezet élére. Barack Obama Julia Piersont bízta meg a fehér házi titkosszolgálat élére. Ez az ügynökség látja el az amerikai elnök, alelnök és családtagjaik védelmét, nyomoz pénzügyekben. Elődje a szervezet ügynökeinek kolumbiai botránya miatt mondott le: 2012 áprilisában, az amerikai elnök Cartagenába látogatott, s mint kitudódott, a titkosszolgálat emberei prostituáltakkal csapták el az időt abban a szállodában, ahol a munkájukat kellett végezni, ugyanis itt szállt meg az elnök. A vizsgálat megállapította, hogy Obama biztonsága nem sérült, ám tucatnyi alkalmazottat kötelezettségszegéssel vádoltak meg, többen ki is léptek a titkosszolgálatból. Pierson tehát jó időben volt jó helyen, ráadásul azért is kapóra jött, mert nemcsak a titkosszolgálatokat támadják régóta szűklátókörűség, férfiuralom miatt, hanem Obama elnököt is sokat bírálták, mert második ciklusában a magasabb posztokra választott személyek között alig találni nőt. Persze az 53 éves Piersonnak elismert szakmai érdemei vannak. A titkosszolgálat miami irodájában kezdte karrierjét 1988-ban. ’92-ig a Bush elnök védelmét szolgáló csapatban dolgozott, később főleg adminisztratív feladatokat látott el. Piersonról elődje, Mark Sullivan is elismerősen nyilatkozott. „Harminc éve ismerem Juliát, sokat dolgoztam vele. A mostani egy igazán izgalmas korszak a titkosszolgálat történetében, és biztos vagyok benne, hogy Julia kiválóan végzi majd a dolgát.”

A 103 éves FBI is történelmi fordulóponthoz érhet, hiszen fennállása, 1908 óta először van esély arra, hogy nő veszi át az ügynökség irányítását. A 44 éves Lisa Monacót januárban nevezték ki Barack Obama terrorizmusellenes tanácsadójává, ahol John Brennant váltotta. Várhatóan kora ősszel kerülhet a Szövetség Nyomozó Iroda élére, miután Robert Mueller 12 év után leköszön. Az FBI kapui a hölgyek előtt 1972. május 16-án nyíltak meg, amikor bejelentették, hogy ezentúl nők jelentkezését is várják különleges ügynöki posztra. Elsőként egy korábban ápolóként, valamint egy tengerészként dolgozó nőt fogadtak be. Ettől kezdve akarva sem lehetett volna megálljt parancsolni a nők ügynökségen belüli felemelkedésének. 2001-ben az FBI kiképző csoportja ügyvezető igazgatói székébe Kathleen McChesney különleges ügynököt ültették. Jelenleg az FBI ügynökeinek húsz százaléka nő. Az ügynökség honlapján található felhívásból is világosan kiderül, szívesen látják a jelentkezők között az XX kromoszómás egyéneket. Hangsúlyozzák, hogy a nők fontos tagjai az FBI csapatának, mert a tapasztalatok szerint a férfiaktól merőben különböző analitikus képességekkel, problémamegoldási módszerrel rendelkeznek. A tájékoztatóban megemlítik azt is, hogy a vegyes ügynökcsapatok mindig sokkal hatékonyabban látják el munkájukat az egynemű társaságoknál. A felvételi eljárással kapcsolatban arról is megnyugtatják az érdeklődő hölgyeket, hogy a titkos ügynökök fizikai állóképességét ugyanazokkal a módszerekkel tesztelik, de más skálán értékelik, mint a férfiakét. Sőt, a családalapításra is kitérnek, biztosítva a jelentkezőket arról, hogy titkos ügynökként is lehetnek boldog anyukák, az FBI speciális programokkal is rendelkezik, hogy segítse összehangolni családi életüket és karrierjüket.

Mellesleg a CIA is követi a trendet: néhány hónapja női parancsnoka van a kémek külföldre küldését és titkos akciók lebonyolítását irányító úgynevezett Nemzeti Fedett Szolgálatnak.

Európában ez nem számít akkora különlegességnek a James Bond-filmek után, hiszen a 007-es ügynöknek női főnöke van, a Judie Dench által megformált M. Már csak az a kérdés, honnan vették az ötletet? „M” nem más, mint Stella Rimington, a brit kémelhárítás (MI5) egykori főnöke, a figurát róla mintázták. Egy világ kapott sokkot, amikor 1992-ben a brit kormányzat úgy döntött, felfedi a nevét az MI5 vezetőjének. A döbbenetet persze az okozta, hogy az addig a ködös Albion homályába burkolózó hírszerzés fejéről kiderült, nem Mr., hanem Mrs. Az egykori kém 1992-ig átlagos, anonim életet élt. Nehézségei persze akadtak, ha a szomszéd karácsonyi partiján megkérdezték tőle, hogy mivel foglalkozik, ám mindig képes volt hárítani. A szomszédok azóta sem kerülik, amióta kiderült, hogy valójában kicsoda. Ő volt az első MI5 igazgató, aki a szembenézett a kamerákkal. Négy évig vezette a brit kémelhárítást, innen ment nyugdíjba, azóta nemcsak ihletője, hanem újabb és újabb sikeres kémtörténetek szerzője.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!