Mintegy 100 ezer embert érint a strasbourgi bíróság azon döntése, ami visszaadta Nagy Bélánénak a rokkantnyugdíját.

 
Illusztráció forrása: Shutterstock


Precedensértékű döntést hozott az Emberi Jogok Európai Bírósága, amikor Nagykamarája (gyakorlatilag másodfok) úgy döntött: Nagy Bélánénak 10 ezer euró kártérítést ítélt meg, illetve még 13 ezer eurót a költségek fedezésére (azaz összesen mintegy 8 millió forintot). A per lényege: a 67 százalékos rokkantnak nyilvánított asszonyról a 2012-es felülvizsgálati eljárás kimondta, hogy nem jogosult rokkantsági ellátásra, noha állapota csöppet sem javult.

A MEOSZ (Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége) szerint azért nagyon fontos ez az ítélet, mert a strasbourgi bíróság zömmel elutasította azon ügyeket, amik megszorítások következményei.

Hogy világos legyen: a testület azt vallja, ha nincs kellő forrása, egy állam nem kényszeríthető arra, hogy gazdasági erején felül biztosítson szociális juttatásokat. Márpedig a magyar kormány arra hivatkozott: nem futja a rokkantnyugdíjasok változatlan ellátására.

Csakhogy most a Nagykamara úgy döntött: a rokkantnyugdíj megtagadása a tulajdonhoz való jog aránytalan korlátozását eredményezte, illetve sérti az emberi jogokat.

Magyarországon 2011 végén a MEOSZ adatai szerint 300 ezer rokkantat tartottak nyilván, 200 ezernek kellett részt venni a 2012 elején startoló felülvizsgálaton. Hogy hány embert nyilvánított munkaképesnek és vonta meg járandóságát a sok-sok felülvizsgáló bizottság. Kormány közeli források ezt a számot mintegy 100 ezerre teszik. Azaz a strasbourgi bíróság ítélete után akár ennyien is áradhatnának igazukat keresni az uniós fellebbviteli fórumhoz.
Ám a MEOSZ szerint ez kevéssé valószínű, ugyanis ahhoz, hogy egy ügy kikerüljön a strasbourgi bíróság elé, ki kell meríteni a hazai jogorvoslati lehetőségeket, ami hosszú évekig tarthat. Ha valaki „letudta” ezeket a bírósági fórumokat, akkor 6 hónap áll rendelkezésére, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságához forduljon.

Talán ez az oka, hogy a kormány sem túl ideges, legalábbis a MEOSZ képtelen rábírni az igazságtalan ellátórendszer korrekciójára, noha épp februárban kérte arra a kabinetet: az ellátások minimum-maximum összegét igazítsa a mindenkori minimálbérhez.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!