Végleg kinyírja a tankönyvpiacot a kormány – a KLIK nem hagyja jóvá az iskolák rendelését, ha nem az állami kínálatból rendelnek. A magánkiadóknak esélyük sincs akkreditáltatni a könyveiket. A tanárok mellett már a szülők is tiltakoznak.

 
Illusztráció

Egy hajó már biztosan elment: a kormány nem teljesítette a Civil Közoktatási Platform tankönyvválasztás szabadságának visszaállítására vonatkozó azonnali követelését sem. A tankönyvrendelési időszak április végén lejár, így szeptembertől a diákok továbbra is a sokszor silány minőségű, máskor egyszerűen csak nem a számukra legmegfelelőbb könyvekből tanulnak majd. Ráadásul a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) sok tankerületben egyszerűen lehúzza a rendelési listákról a neki nem tetsző könyveket, vagyis a még oly szűkös választási lehetőségeket is tovább korlátozza saját szájíze szerint. Az Oktatási Hivatal által jóváhagyott listán ugyanis még szerepelnek választható könyvek a magánkiadóktól is, ezeknek a rendelését akadályozza meg a KLIK ezekkel az eszközökkel.

Bár a rendelések megakadályozását a KLIK közleményben tagadta, ugyanakkor azt elismerték, hogy a rendelési listát a tanárok és szülők mellett az intézményvezetőknek és a fenntartónak is jóvá kell hagynia. Egy fővárosi általános iskola igazgatója azt mesélte lapunknak, hogy vele is ez történt: miután leadta a rendelést, amelyben zömmel egy magánkiadó, a Mozaik tankönyvei szerepeltek, a tankerületből leszóltak, hogy ezt nem fogják jóváhagyni. Ezek után írt egy indoklást, amely arról szólt, hogy az iskola kerettanterve ezekre a könyvekre épül, ráadásul a gyerekek évek óta ebből a sorozatból tanulnak. Még ez sem volt elég, írnia kellett egy nyilatkozatot, amelyben vállalja a felelősséget a rendelésért. „Ez azért vicces, mert az igazgatói jogköröket annyira megcsonkították, hogy már gyakorlatilag semmiért nem felelek. De az ilyen tankerület számára cikis dolgokért nekem kell elvinnem a balhét, ezzel a nyilatkozattal bebiztosították magukat, ha esetleg felelősségre akarnák vonni őket” – mondja az igazgató. Vagyis, ahol az intézmény vezetője kevésbé „tökös”, a KLIK felülbírálja a rendeléseket, tovább korlátozva, gyakorlatilag megszüntetve ezzel a tankönyvpiacon lévő versenyt. Azt a versenyt, ami persze már nem is hasonlít ahhoz, amilyen egykor volt. „Olyanról, hogy tankönyvpiac, én már nem nagyon beszélnék. Ez az elmúlt két-három évben gyakorlatilag megszűnt” – mondja Kereszty Péter, a Tankönyvesek Országos Szakmai Egyesületének (Tanosz) elnöke.

A kormányzat első lépésként köznevelési reformja mellé új tankönyveket fejlesztett, amelyek nem viccből kapták meg a kísérleti jelzőt. Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) által rohamtempóban előállított könyvek kisebb bakijairól, súlyos tévedéseiről és ideológiai túlkapásaitól a kezdetektől fogva hangos a közvélemény, de a legfelháborítóbb a dologban, hogy ezeket nem csupán néhány iskolában, néhány osztályon tesztelték – sok ezer gyerek és tanáraik kínlódnak a silány irományok miatt.

Következő lépésként két évvel ezelőtt államosították az Apáczai Kiadót és a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadót, és most láthatóan arra törekszenek, hogy ezen két kiadó, valamint az OFI tankönyvein kívül végül semmi ne maradjon a piacon. A magánkiadók főleg a speciális, például sajátos nevelési igényű gyerekeknek szóló tankönyvek területén és a szakképzésben tudnak még érvényesülni.

A közismereti tárgyak esetében az állami tankönyvek már kiszorítják a magánkiadók termékeit, az e tantárgyakhoz fejlesztett termékek esetében már több mint 50 százalékos a részesedésük, szeptembertől ez az arány a mostani események tükrében még magasabb lesz.

A magánkiadók könyvei bizonyos évfolyamokon már egyáltalán nincsenek rajta az állami listán, de nem azért, mert nem készítettek volna könyvet. Az első évben még sikerült engedélyeztetniük az 1-2., 6-7. és a 9-10. évfolyamoknak szóló könyveiket, de a folytatások esetében erre már nem volt lehetőségük. „Míg korábban az engedélyeztetés saját kezdeményezésre történt, ma már csak miniszteri felhívásra lehet megkezdeni az akkreditációs folyamatot.

Az utóbbi három évben miniszteri felhívást a magánkiadók nem kaptak, így a kifejlesztett könyveik egy része a fiókban áll” – mondja Kereszty Péter. Ekként szép lassan az állam könyvei teljesen átveszik az uralmat a közoktatásban, annál is inkább, mert a magánkiadók könyvei sokszor kétszer-háromszor annyiba kerülnek. Ennek az az oka, hogy a fejlesztésüket saját forrásból kell fedezniük a kiadóknak, míg az OFI tankönyveire például EU-s forrásokat költöttek. Az állami tankönyvek árában gyakorlatilag csak a nyomdaköltség jelenik meg. Ezen felül a többi kiadónak számolnia kell a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (Kello) 20 százalékos árrésével, a tankönyvek 5, az atlaszok 27 százalékos áfájával is.

A piac kinyírásának pedig ismét a gyerekek a fő vesztesei.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!