Első hallásra rémisztőnek hat a javaslat a 305 forinton rögzített euróról. Ám a jegybanki kamatpolitika horizontján felderengő 320 forintos euró perspektívájából nézve már csak a kisebbik rossznak tűnik.

 
Németh András Péter felvétele

Zavarba ejtő javaslatot tett, ráadásul immár nem először, Heim Péter közgazdász (képünkön), a kormányhoz igencsak közel álló Századvég Gazdaságkutató igazgatóságának elnöke. A szakember megismételte korábbi kijelentését, amely szerint 305 forinton kellene rögzíteni az eurót, felváltva ezzel a jelenlegi lebegtetési árfolyam rendszert. Szerinte, figyelembe véve az eurózóna gazdasági növekedését és inflációs trendjét, 5-10 éves távlatban, 315 forin tos euró jönne ki. Tehát még jobban is járnánk a rögzítéssel. Arról nem is beszélve, hogy élénkítené az exportot, s ezáltal a magyar gazdaságot is a 305 forintos euró, hiszen a külföldre termelő cégek a gyengébb forintból többet kapnának az euróbevételükért cserébe.

Heim javaslata látszólag a forint tudatos gyengítéséről szól. Ám tágabb összefüggésben inkább a forint védelme rajzolódik ki a horizonton, továbbá annak beismerése, hogy a Matolcsy György vezette jegybank aligha foglalkozik olyan apróságokkal, mint a magyar fizetőeszköz ereje vagy erőtlensége. Észre kell venni, hogy a héten is látványosan folytatódott a kamatcsökkentési periódus. Sőt, unortodox újdonságot hozott a kedd, amennyiben Matolcsy eltért a nemzetközi standardoktól, melyek a 25 és az 50 bázispontos kamatvágásokat ajánlják. A Monetáris Tanács azonban szamuráj módra vágott, amennyiben a csak Japánban szokásos 20 bázispontos csökkentéssel folytatta a periódust. Így az irányadó ráta a 3,8 százalékos történelmi mélypontra süllyedt.

Miközben a Magyar Nemzeti Bank a gazdaságélénkítés oltárán beáldozza a forintot, a többi feltörekvő piaci országban a devizák felértékelése került napirendre. Az első fecske Brazília volt, amely a napokban 50 bázispontos kamatemeléssel, 9 százalékra emelte az irányadó rátát. A hírek szerint a kamatpolitika fordulata várható Indiában és Törökországban is. Amennyiben beindul a feltörekvő országokban a devizafelértékelési verseny, akkor a forint nagyon magára maradhat. És hamarosan barátkozhatunk a 320 forintos euróval. Nos, ezen kilátások fényében Heim Péter javaslata már nem is olyan riasztó. Sokkal inkább egy józan hang a kormányközeli oldalon. Annak a régi szabálynak az alkalmazása, hogy két rossz közül lehetőleg mindig válasszuk a kisebbiket.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!