Sokan máshogy emlékeznek a 2006. őszi "spontán" zavargásokra. A hatalom továbbra is a rendőrök elleni eljárásokkal van elfoglalva.

Lapunk elsőként közölte a Magyar Demokratikus Charta felhívását, amely szerint a 2006. szeptemberi utcai zavargásokról várják a lakosság írásos vagy fényképes, vi­deós emlékeit. Indoklásuk szerint ugyanis sokan, sokféleképpen értelmezték már az őszödi beszédből kiragadott néhány mondat nyomán kialakult „spontán” felháborodást: a tévészékház elleni ostromot, majd az október 23-i nemzeti ünnepen történt zavargásokat. A Charta honlapján arra tesznek kísérletet, hogy rekonstruálják az öt évvel ezelőtti eseményeket.

Molnár Kati szervező elmondta: egy hét alatt majdnem ötvenen küldtek be különböző dokumentumokat. Több mint száz fotó érkezett eddig és néhány szöveges beszámoló, köztük két napló és két elemzés. Van, aki az Andrássy út és a Bajcsy-Zsilinszky út sarkán lévő lakásából készített fotókat küldte el. Október végéig várják az anyagokat, amelyeket folyamatosan tesznek fel a honlapjukra. Az egyik legérdekesebb feljegyzést egy nyugdíjas hölgy készítette, aki 76 oldalon keresztül egy digitális naplóban adja közre az öt évvel ezelőtti élményeit. Naplójában az elkeseredettségen és a dühön túl az akkori híradások ellentmondásai is szerepelnek. Az összegzés szerint nem spontán akció, hanem egy előre megszervezett, tudatos puccskísérlet volt a Magyar Televízió székházának ostroma és az utcai zavargások. Ezt a megállapítását többek között azzal indokolja, hogy a HírTv már egy órával az események előtt a Szabadság téren volt, s amikor már Baló György autója égett, akkor is az az egy stáb állt az „első sorban”, így mindenki az ő híranyagaikat vette át.

Eközben Bene László volt országos rendőrfőkapitánnyal kapcsolatos felvételeket kért be a katonai ügyészség a 2006. őszi eseményeket vizsgáló parlamenti albizottságtól. A Magyar Nemzet információi szerint nem kizárt, hogy Benét meggyanúsítják, amiért nem kezdeményezett fegyelmi eljárást Gergényi Péter volt budapesti főkapitány ellen, aki akkoriban „Gyurcsány Ferenc egykori miniszterelnök védelme alatt állt”.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!