A jezidi közösség jogaiért vívott küzdelmük miatt tüntetett ki az Európai Unió két fiatal nőt, akiket korábban elraboltak az Iszlám Állam katonái. Nádia és Lámia szörnyű dolgokon mentek át, mégis szerencsésnek érzik magukat, hogy ma már biztonságban vannak. Közben zajlik Moszul ostroma, melyben a civilek élete árán mentik a bőrüket a dzsihádisták.

 
 


Az Iszlám Állam által szexrabszolgaként tartott két jezidi nő, Nádia Murád és Lámia Adzsi Basár kapta idén az Európai Unió emberi jogi kitüntetését, a Szaharov-díjat. A most 23 és 18 éves lányokat 2014-ben hurcolták el az Irak északi részén található Kocsó faluból. Újra és újra eladták őket szexrabszolgának, míg Nádiának egy, Lámiának majdnem két évvel később sikerült megszöknie. Utána viszont meglepő nyíltsággal, arccal és névvel vállalták a velük történt szörnyűségeket, hogy felhívják a figyelmet a továbbra is fogságban lévő mintegy kétezer sorstársuk helyzetére.

A díjjal ezt a példátlan bátorságot és a jezidi kisebbség jogaiért folytatott küzdelmüket jutalmazta az Európai Parlament elnökéből és a frakcióvezetőkből álló kuratórium. Nádia hat fiútestvérét gyilkolták meg az Iszlám Állam katonái, mikor rátörtek a falujukra.

A lányt a terrorszervezet szokásainak megfelelően hadizsákmányként árusították ki Moszulban. Első „gazdája” több szexrabszolgát is tartott, rendszeresen verte őket. Mikor Nádia először kísérelte meg a szökést egy ablakon át, rögtön elkapták, és a büntetése az volt, hogy hat férfi erőszakolta meg sorban egymás után. Csak hónapokkal később, egy másik „tulajdonos” házából próbált meg ismét elmenekülni.

Itt az volt a szerencséje, hogy a férfi egyedül élt. Egy szomszédos muszlim családnál kért menedéket, akik szerencséjére nem támogatták az Iszlám Államot, így adtak neki olyan ruhákat, amelyeket a muszlim nők viselnek, és papírokat is szereztek számára, amellyel el tudta hagyni a terrorállam területét. Németországban telepedett le, jelenleg Stuttgartban él, de egyiptomi egyetemtől kezdve az ENSZ Biztonsági Tanácsáig tartott előadást a jezidi nők helyzetéről.

Az ENSZ jószolgálati nagykövetévé nevezte ki, és Nobel- békedíjra is jelölték az idén. Lámiát 20 hónapon át tartották fogságban, hasonló megaláztatásokat kellett elszenvednie, mint Nádiának. Egy év után tudta felvenni titokban a kapcsolatot a nagybátyjával, aki megbízott egy embercsempészt, hogy menekítse ki Lámiát. Az úton, amely alatt végig üldözték őket a katonák, velük tartott egy 9 és egy 20 éves lány is. Ők életüket vesztették, mikor egyikük egy taposóaknára lépett. Lámia mindkét szemét elvesztette a balesetben, és az arca is megégett, mégis szerencsésnek tartja magát, hogy túlélte. Jelenleg Németországban kezelik, de ha véget ér a háború, szeretne hazatérni az otthonába.

 

Az Iszlám Állam vesztésre áll Moszulban. Legalább 800-900 katonája már meghalt a szunnita terrorszervezetnek az elmúlt két hétben, mióta az amerikai, török, iraki és kurd csapatok megkezdték Moszul ostromát. Ez jelentős veszteség az 5000 fősre becsült szélsőséges hadsereg számára, ugyanakkor az amerikai főparancsnok, Joseph Votel szerint a nemzetközi koalíciónak nem szabad elbíznia magát, mivel az ostrom hetekig, sőt hónapokig is eltarthat. Az ostrom előtt mintegy 12 ezer civilnek sikerült elmenekülnie Moszulból, és az ENSZ legrosszabb esetben további 700 ezer menekülttel számol. A városban rekedt civilek helyzete különösen aggasztó, mivel az Iszlám Állam élő pajzsként használja őket a katonai objektumok védelme érdekében. Emellett a felégetett föld taktikáját alkalmazzák, 19 olajkutat és egy szulfátgyárat gyújtottak eddig fel, melynek következtében legalább ezer embert kellett fulladásos tünetekkel kezelni, és maradandó károkat okoztak a környezetben.





Nádia Murád (lenti képen és Lámia Adzsi Basár (fenti képen) nyíltan vállalták, mit tett velük az Iszlám Állam


 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!