Veszélyes sugarak. - Tovább élhetnének Hazánkban évente körülbelül négyszáz áldozatot követel a melanóma, vagyis a festéksejtes rosszindulatú bőrdaganat, pedig ez a rákfajta idejében felismerve jól gyógyítható. Minden ellentétes híresztelés ellenére a legnagyobb kockázati tényezőt a napozás jelenti.

 
Melanóma-vizsgálat

A szeszélyes, hűvös és esős tavasz után most átmenet nélkül, egyből a nyár köszöntött ránk, aminek megvannak a kockázatai a bőrünk szempontjából. Jólesik ilyenkor kifeküdni kicsit a napra és süttetni a sugaraktól elszokott bőrünket, pedig a leégés kockázata már most sem kisebb, mint a nyári hónapokban. A melanóma, vagyis a bőrrák gyakorisága rohamosan nő világszerte, ráadásul a 20-30 évesek körében ez a leggyakoribb daganatfajta. Pedig mint azt a Magyar Dermatológiai Társaság (MDT) csütörtöki rendezvényén a szakértők elmondták: ez az a rákfajta, ami korán felismerve jó eséllyel gyógyítható. Dr. Lengyel Zsuzsanna a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, bőrgyógyász-onkológus tájékoztatása szerint évente itthon körülbelül 2100 új esetet regisztrálnak, és a statisztikák szerint öt betegből egy meghal. Az esélyeket jelentősen javítaná a korai felismerés, hogy magunk is rendszeresen vizsgáljuk meg a rajtunk található anyajegyeket. Ehhez azonban ismernünk kellene a saját bőrünket, hogy feltűnjön, ha új folt, anyajegy jelenik meg valahol. Az is jelzi a veszélyt, ha már meglévő anyajegyünk begyullad, elkezd viszketni, nedvedzeni vagy vérezni. Ráadásul a rejtettebb területeket is figyelni kell, a fejbőrön, a talpon, a lábujjakon, a fül mögött, sőt ritkán a nyálkahártyákon is előfordulhat a melanóma. Van néhány jel, ami alapján felismerhetjük a veszélyes anyajegyeket.

Az aszimmetrikus forma, a szabálytalan határvonal, vagy ha több színű az anyajegy, mind utalhatnak arra, hogy rosszindulatú elváltozással van dolgunk, ezért ha ilyen foltot veszünk észre magunkon mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Évente egyszer pedig így is-úgyis érdemes megnézetnünk a bőrünket szakemberrel. Minden ellenkező híreszteléssel ellentétben a legnagyobb kockázati tényező a napfény, az UVA és UVB sugárzás és a szoláriumozás. A legnagyobb probléma, ha leégünk, erre egyértelmű bizonyíték, hogy Észak-Európában kiemelkedően magas a bőrrákos esetek száma. A fehér bőrű, naphoz nem szokott skandinávok évente egyszer-kétszer nyaralni utaznak, és ott gyakran leégnek, feltehetően ezért gyakoribb náluk a melanóma. Bár az utóbbi években sok szolárium EU-konform csövekkel hirdeti magát, és a D-vitamin-hiányra hivatkozva egészségesnek tünteti fel a szolgáltatását, dr. Bata-Csörgő Zsuzsanna, az MDT elnöke, a Szegedi Tudományegyetem tanára felhívja a figyelmet arra, hogy a szolárium sugarai éppen olyan károsak, mint a napsugárzás. A D-vitaminhiány pedig korántsem akkora probléma, mint a bőrrák. A hiányzó D-vitamint megfelelő étkezéssel vagy táplálékkiegészítőkkel könnyű pótolni. A szakértő arra is figyelmeztetett, hogy az interneten vagy akár fizetett újsághirdetésekben gyakran félremagyarázzák a tudományos eredményeket.

Manapság sok bőrgyógyász digitális dermatoszkóppal, vagyis olyan eszközzel vizsgálja a bőrt, amely lefényképezi és kielemzi az anyajegyeket, de mint a szakértők elmondták, egy tapasztalt szakember a hagyományos eszközökkel is képes felismerni a veszélyes elváltozásokat. A legfontosabb tehát az, hogy ha bármilyen változást tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz, és ha a veszélyeztetett kategóriába tartozunk, sok az anyajegyünk, fehér a bőrünk, vagy a családunkban fordult már elő melanóma, rendszeresen járjunk szűrésre.

Hogyan védekezzünk a bőrrák ellen:
• Napsütéses napokon délelőtt 10 és délután 16 óra között húzódjunk az árnyékba.
• Ha erős napsütésnek vagyunk kitéve, viseljünk karimás kalapot, hosszú ujjú inget. (Már UV-szűrős anyagból gyártott ruhákat is lehet kapni).
• A strand mellett a városban is használjunk minimum 15 faktor erősségű fényvédő krémet.
• A krém az UVA és az UVB sugárzás ellen egyaránt védjen.
• A krémmel 20 perccel a napozás kezdete előtt kenjük be a bőrünket (nem csak az anyajegyeinket), és ezt ismételjük meg 2-3 óránként.
• Kerüljük a szoláriumot, mert a mesterséges forrásból származó UV sugarak ugyanannyira veszélyesek, mint a Napból érkezők.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!