„Hazánkban a 2009-es 1448-ról tavaly 1811-re nőtt a regisztrált új tuberkulózisos betegek száma” – nyilatkozta la­punknak dr. Szabó Nóra, a Mycro­bak­teriológiai Referencia Labora­tórium elnöke. Világszerte a legnagyobb problémát azonban a tbc-gyógyszerek iránti rezisztens, azaz ellenálló fajtája jelenti.

 
Magyarországon is emelkedik a tuberkulózisos betegek száma, ráadásul megjelentek a tbc orvosságoknak ellenálló válfajai.

A rezisztencia fokozódásával a terápiás lehetőség egyre szűkül, végül a beteg kezelhetetlenné válik. „Hazánkban az úgynevezett multidrogra, azaz két alapvető szerre rezisztens betegek száma nem növekszik, de a környező országokban, Ukrajnában és Romániában regisztrált nagyszámú megbetegedés miatt számolnunk kell a fertőzések növekedésével” – tájékoztatott dr. Szabó Nóra. Hozzátette: a rezisztencia kialakulásának a helytelen kezelés, valamint a beteg együttműködésének hiánya az oka.

„A tbc kezelése több szer kombinációjával történik, a beteg gyakran azonban nehezen látja be, hogy a tünetek megszűnésének ellenére hónapokon keresztül kell szednie a gyógyszereket a teljes gyógyu­láshoz. Ez a rendszertelen, vagy az előírásnak nem megfelelő terápia vezet a rezisztencia kialakulásához” – magyarázta a doktornő. A tbc-s beteg fél év alatt meggyógyítható, ha gyógy­szer­érzékeny baktériummal fertőződött meg, a multidrogrezisztens beteg kezelése viszont évekig tarthat, a terápia drága, és súlyos mellékhatásokkal jár, sőt gyakran eredménytelen. A fertőző beteg pedig tovább terjeszti a kórt. Ameddig a beteg fertőző, kórházban kezelik, majd a lakhely szerinti területileg illetékes tüdőgondozó folytatja a gondozást. „Előfordul, hogy a páciens kikerül a gondozó látóköréből. Az adatvédelmi jogszabály 2011-es módosításával a fertőző tbc-s betegek országos körözése megoldódott, és egy új rendelet megszületésével az együttműködésre képtelen beteg kényszerkezelése is lehetővé válik” – nyilatkozta dr. Szabó Nóra.

Az ÁNTSZ azokban a megyékben, régiókban rendeli el a 30 év felettiek kötelező tüdőszűrését, ahol százezer lakosból több mint 25 betegszik meg évente, vagy kiugróan magas az új megbetegedések száma. A szűrővizsgálat alól mentesülnek azok, akik egy éven belül ilyen vizsgálaton igazoltan részt vettek, vagy a tüdőgondozó intézetben gyógykezelés alatt állnak. Az érintetteket levélben értesítik majd.

 

Nincs még járvány

Hét százalékkal nőtt az influenzaszerű megbetegedések száma az előző hét adataihoz képest. Az Országos Epide­miológiai Központ (OEK) tájékoztatása szerint körülbelül 7100 ember kereste fel hasonló tünetekkel orvosát, a betegek csaknem fele 15 és 34 év közötti volt. Az ország 10 közigazgatási területén emelkedett, 7 területén csökkent és 3 területen nem változott az influenzaszerű megbetegedések gyakorisága a múlt héthez képest. A 100 ezer lakosra jutó, orvoshoz forduló betegek száma Csongrád és Nógrád megyében volt a legalacsonyabb, Győr-Moson-Sopron, Pest megyében és a fővárosban pedig a legmagasabb. Az OEK Légúti vírus osztályára összesen 26 influenzagyanús betegtől küldtek vizsgálati anyagot, ezek közül két minta parainfluenza-pozitívnak bizonyult, influenzavírust nem azonosítottak.

(D.-H. N.)

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!