Nálunk még nem fordult elő a németországihoz hasonló halálos hasmenéses megbetegedés, de az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) a higiéniás szabályok szigorú betartását ajánlja és figyelmeztette a kórházakat: ha észlelik a tüneteket, azonnal értesítsék az Országos Járványügyi Központot.

Megbetegedés esetén nem szabad antibiotikumot szedni, mert az annak hatására felszabaduló toxin súlyos mérgezést okozhat; ezt tartják a halálos esetek okának. A legfontosabb a gyakori és alapos kéz- és zöldségmosás.

Nem tisztázott, hogy Afrikából vagy Spanyolországból származnak-e azok az uborkák, amelyeket a járványért felelőssé tesznek. Németországban a fertőzöttek, illetve gyanús esetek száma több mint 1000, a halálesetek száma szombaton már kilencre nőtt, több mint kétszáz fertőzött állapota válságos. A spanyol hatóságok értesítették az Európai Bizottságot, hogy ideiglenesen bezártak két raktárt Málaga és Almería megyékben, mert feltételezik, hogy onnan szállítottak fertőzött uborkát Németországba, bár a málagai termelők szövetkezete szerint a szállítmány útközben, vagy akár a hamburgi piacokon is megfertőződhetett. A coli bélbaktérium egyik válfaja, az EHEC baktérium kiváltotta fertőzés súlyos esetben vérzéses veseelégtelenséget is okozhat. Május közepén Észak-Németországban kezdődött a járvány. Megbe­tegedéseket jelentettek már Svédor­szág­ból, Dániából, Nagy-Britanniából és Hollandiából is.

A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szerint hazánkban alig van spanyol uborka. A vidékfejlesztési miniszter utasítására fokozottan ellenőrzik a spanyol eredetű zöldségszállítmányokat. A mikrobiológiai vizsgálatok eredménye alapján a hatóság megteszi a szükséges intézkedéseket: a kifogásolható termékeket kivonja a forgalomból és elrendeli azok megsemmisítését.

 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!