Hiába tűnik úgy, a férfiak nem csak mímelik, hogy haldokolnak az influenzában – a nők azért birkóznak meg könnyebben a kórral, mert van egy titkos fegyverük. Úgyhogy most, amikor járvány fertőz több tízezer embert, mindenki legyen empatikusabb a férfiakkal.

 
Illusztráció - Németh András Péter

Mintegy 20 kórházba és rendelőintézetbe nem léphetnek be látogatók – az ok, hogy influenzajárvány tombol. Egyre több embert fertőz meg a vírus (az ÁNTSZ legfrissebb adatai szerint 31 350 főről szóltak, pontosabban ennyien fordultak Magyarországon orvoshoz a betegség tüneteivel).

A betegek legnagyobb része, több mint 34 százaléka gyerek, további 31 százalék pedig 15–34 év közötti fiatal, arról azonban nincsenek kimutatások, hogy a férfiak vagy a nők betegszenek meg nagyobb eséllyel. Egy biztos: a férfi nem képviselői hajlamosak sokkal rosszabbul megélni az influenzát, mint a nők, és egyes kutatási eredmények szerint mindez nem (vagy legalábbis nem csak) hiszti.

A British Medical Journal szaklapban összegezték a korábbi kutatási eredményeket, amelyek az influenza és a nemek kapcsolatát vizsgálták. Ezek szerint az elmúlt évtizedben több állatkísérlet is igazolta, hogy a fertőző betegségek lefolyása intenzívebb a hímnemű egyedekben. Egy egereken végzett kísérlet szerint a hím egerekben a gyulladás tünetei is súlyosabbak.

A kutatások szerint a férfiak szervezete valóban nehezebben győzi le az influenza a vírust is, ami az ösztrogén hormonnal, vagyis annak hiányával áll összefüggésben. A vizsgálatban férfi és női donorok orrnyálkahártyasejtjeit fertőzték meg az influenza A vírusával. Azt tapasztalták, hogy a női sejtek sokkal nagyobb ellenállást mutattak a fertőzéssel szemben, így a vírus kevésbé tudott elterjedni, mint a férfiak sejtjeiben. Azóta több kutatás is arra jutott, hogy az ösztrogénnek antivirális hatása lehet, vagyis a női nemi hormon hiányában valóban nem csoda, hogy a férfiak veszélyeztetettebbek.

Sőt, a nemzetközi adatok azt mutatják: a férfiak nagyobb eséllyel kerülnek kórházba az influenza miatt. Mindebből összességében arra lehet következtetni, hogy a nemi hormonok szintje szoros összefüggésben van az immunrendszer működésével. Míg a tesztoszteron inkább elnyomja, az ösztrogén felélénkíti a védekező reakciókat, így a nők szervezete hamarabb reagál a különböző fenyegetésekre. Ugyanakkor mindez nem jelenti azt, hogy a férfiak valóban jobban szenvednének a tünetektől, annál is inkább, mert a hevesebb immunreakció több kellemetlenséget, lázat, hidegrázást, orrdugulást okoz. Arra a tudósok is felhívják a figyelmet, hogy a nemek és a betegségek viszonyát még nem vizsgálják elég ideje ahhoz, hogy ebből komolyabb következtetéseket lehessen levonni, akár a kezelésekre vonatkozóan.

Címkék: influenza

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!