Terrortámadás nélkül vészelte át a világ
a 2011. szeptember 11-i események 13. évfordulóját.
A Word Trade Center ikertornyainak összeomlásának napjára minden évben fokozott figyelemmel és elővigyázatossággal készülnek a nyugati demokráciák, tartva attól, hogy az évfordulón ismét akcióba lendül egy terroristacsoport. Nem volt ez másképp most sem, különös tekintettel arra, hogy a líbiai főváros repülőteréről augusztus végén állítólag eltűnt 11 kereskedelmi repülőgép.

 
Szeptember 11-i terrorkészültség New York-ban

Azóta se tudni, hogy mi történt, kik voltak a tettesek és hova vitték a gépeket. A tripoli nemzetközi repülőtérért akkortájt robbantak ki súlyos harcok különböző lázadó csoportok között. Szélsőséges iszlamisták, a Líbiai Hajnal, illetve a hozzájuk kötődő Anszar al-Saríjá terroristacsoport kerekedett felül, és állítólag ők vitték el a gépeket Tripoliból. Később olyan képek is felbukkantak az interneten, amelyen a dzsihadisták az ellopott repülőkkel pózolnak.

A Líbiában eltűnt gépektől függetlenül a távolabbi országok is tartanak egy esetleges terrorakciótól, Ausztráliában az iraki és szíriai helyzetre válaszul közepesről magasra emelték a terrorfenyegetettségi szintet – az ország történetében először. Ausztráliában több tucat állampolgárról tudnak, akik iszlamista csoportokhoz csatlakoztak a Közel- Keleten, és az ő visszatérésük veszélyt jelenthet.

Azért a világ a rossz emlékű évforduló után sem nyugodhat meg teljesen. Néhány héttel ezelőtt egy mérsékelt szíriai felkelőcsoport zsákmányolt egy laptopot az Iszlám Állam (IS) egyik tagjától, és az azon talált adatokat továbbította a ForeignPolicy.com amerikai online külpolitikai magazinnak. A számítógép eredeti tulajdonosa egy Mohamed S. nevű tunéziai diák volt, aki kémiát és fizikát tanult az egyetemen, mielőtt a radikális iszlamista csoporthoz csatlakozott.

A laptopon olyan dokumentumokat találtak, amelyek útmutatásként szolgálnak ahhoz, hogyan lehet tömegpusztító fegyverként alkalmazni a bubópestis baktériumot, miután fertőzött állatok teteméből kinyerték.

Az eset tanulsága, hogy az interneten szinte bármilyen „szellemi táplálékot” meg lehet találni. Ironikus, hogy a férfi gépén találtak olyan dokumentumokat is, amelyeket az amerikai hadsereg oldaláról töltött le teljesen legálisan, ezek a mesterlövészet és a pszichikai hadviselés csínját-bínját taglalják.

A számítógép tartalma önmagában nem bizonyítja, hogy a terroristák kezében tömegpusztító fegyver van – a veszély, csakúgy, mint az eltűnt gépek esetében, továbbra is fennáll.

Magyarország a Nyugat-Európából érkező dzsihádisták egyik átkelőhelye – erről Bodnár Zsolt, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgató- helyettese beszélt a Magyar Nemzetnek. A dandártábornok elárulta, hogy a TEK figyeli a hazai iszlám közösségeket, beleértve az itt tanuló külföldi diákokat is.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!