Új világ kezdődik az unión kívüli munkavállalók számára Ausztriában 2011 második felétől: az eddigi kvótarendszer helyébe a pontrendszer lép.

Tavaly 8154 nem EU-s munkavállaló kapott engedélyt arra, hogy Ausztriában dolgozzon. A hatóságok figyelembe vették, hogy az egyes tartományok hány munkaerőre tartanak igényt, hogy milyen hiányszakmák igényelnek külföldit, mekkora létszámú család áramlik be a legális munkavállalóval. Ez év július 1-jétől viszont pontrendszer lép életbe, a hatóságok 100 pontos skálát állítanak fel mindenkinek, s aki már a 70 pontot eléri, ami magas iskolai végzettséget, szakmai gyakorlatot, német nyelvtudást, s viszonylagos fiatalságot jelent, az anélkül is munkavállalási engedélyt kaphat 6 hónapra, hogy már munkahelye lenne. A csúcspozícióba sorolható személyek már az idén megkaphatják a letelepedést megengedő (az amerikai zöldkártyával egyenértékű) piros-fehér-piros kártyát. A középszintű végzettségűek elhelyezkedése is könnyebbé válik, ha szakmájuk iránt nagy a kereslet, s belföldiek ezt a hiányt nem tudják pótolni. Az ő esetükben a könnyítés 2012 májusában kezdődik. Az aktuális hiányszakmák közé sorolják többek között a hegesztőt, a tetőfedőt, a villanyszerelőt. A hiányszakma külföldi képviselőit a meglévő osztrák kollektív szerződés, s az üzemi fizetési szint szerint díjazzák.

„Nem hibáztatható az osztrák munkapiac a külföldről beözönlött alacsony kvalifikációjú munkaerő nagy száma miatt, az elmúlt ötven esztendőben ugyanis éppen rájuk, például építőipari munkásokra, pincérekre, takarítókra volt szüksége az osztrák gazdaságnak” – állítja August Gächter szociológus, migrációkutató. Szerinte az alacsony képzettségűek beáramlása éppen a belföldiek felfelé haladását idézte elő, azt, hogy magasabb képzettséget igénylő munkákat vállalhassanak el.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!