A vértesszőlősi mésztufabánya már önmagában is maga az elképzelhetetlen: a 400 ezer éves tárgyi maradványok, kőeszközök még csak hagyján, de az ugyanennyi idős tejfogak és emberi csontok, valamint az itatónál megőrződött állati lábnyomok mintha egy másik valóságból származnának.

Nem is beszélve Sámuelről, a 1Magyarországon feltárt legidősebb emberi maradványról – őutána kapta a biológia- szertárok csontváza a Samu nevet –, aki augusztus 19-én „személyesen” is bemutatkozik a közönségnek.
Az apropó egy afféle születésnap: a hatvanas évek közepén augusztus 21-én került elő a régészeti lelet, mely test-, vagyis inkább tarkócsontközelből mutatta meg, milyen is lehetett teljes valójában a Homo erectus paleohungaricus.
A reggeltől estig tartó Samu-napon többek között olyan kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődők, hogy hány éves valójában Samu; hol és hogyan élt; kik voltak a társai; milyen volt a lakhelye, a környezete; milyen állatokkal találkozhatott; milyen eszközöket használt; és ismerte-e a tüzet (vagy az internetet)…

Vértesszőlős – Magyar Nemzeti Múzeum
Régészeti Bemutatóhelye, augusztus 19., 10 óra

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!