Nagy kanyarójárvány fenyegeti Európát, de Magyarországon nincs esélye a súlyos és igen ragályos betegségnek. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ legfrissebb jelentése szerint a kontinens nagy részén akár a tavalyinál nagyobb kanyarójárvány is lehet, pedig 2010-ben az évtized legtöbb kanyarós esetét észlelték: 30 ezer megbetegedést.

Ez több mint ötszöröse a megelőző 5 évben mért éves átlagnak. Idén csak az év első két hónapjában már 4 ezer megbetegedést regisztráltak. Francia­or­szágban például két hónap alatt 3750 esetet, míg tavaly egész évben 5 ezer kanyaróst jelentettek.

Nálunk a korszerű, két kombinált oltásból álló védőoltási rendnek köszönhetően 2001 óta nem diagnosztizáltak hazai eredetű megbetegedést. Az Országos Epidemiológiai Központ tájékoztatása szerint azokban az országokban, ahol az oltásokat bevezették és az átoltottság 95 százalék feletti, kanyaró szinte alig fordul elő. Hazánkban évente legfeljebb 1-2 behurcolt esetet regisztrálnak. Fontos viszont figyelni arra, hogy 15 hónapos kor alatt, amikor az oltás még nem adható, a külföldi utazások veszélyeztethetik a gyermekek egészségét. Valószínűtlen, hogy Magyarországon is nagy járvány alakulna ki.

A vörös­himlőnek is nevezett betegség nagyon ragályos, cseppfertőzéssel terjed. 1-2 hét lappangási idő után láz, köhögés, hurut és kötőhártya-gyulladás a kezdeti tünetek. Pár nap múlva a fül mögött, majd az egész testen végigvonuló kiütések alakulnak ki. A kanyaró súlyos betegség, mely igen ragályos, könnyen átvihető egyik emberről a másikra. Leggyakoribb szövődménye a középfül- és tüdőgyulladás. A vírus ritkán agyvelőgyulladást is okozhat, melynek következtében életre szóló idegrendszeri károsodás és értelmi fogyatékosság maradhat vissza.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!