Davosban ma zárul a 41. Világgazdasági Fórum, amelyen most hatodik alkalommal adták ki a Globális kockázatok című tanulmányt. Megállapítják: a világ nincs olyan állapotban, hogy elviseljen egy újabb nagy sokkot – a 21. század paradoxona, hogy miközben a globalizáció okán a nagyvilág „egybenő”, ugyanakkor „szét is esik”.

A pénzügyi világválság sebezhetővé, rugalmatlanná tette a gazdaságot, geopolitikai feszültségeket, társadalmi aggodalmakat okozva. A magyar kormány nem volt jelen a fórumon. Magyar azonban volt: Andor László, az Európai Unió foglalkoztatásért, szociális ügyekért és a társadalmi összetartozásért felelős biztosa – aki, mivel hazánk tölti be az EU soros elnökségét – idejét Brüsszel, Gödöllő és Davos közt osztotta meg. Andor a VH-nak elmondta: Davosnak fontos konzultatív szerepe van mind az unió, mind pedig 27 tagországa számára. Az idei csúcsfórum fontos tanulsága, hogy az európai gazdaság túljutott a válságon, de a munkahelyek növekedése még nem indult meg mindenütt. A kormányok és az EU munkaerő-piaci intervenciója révén ugyan relatíve kevesebb munkahely szűnt meg a közösség országaiban, mint például az Egyesült Államokban, ám így is aggasztóan magas a fiatal munkanélküliek aránya: az unióban 21 százalék. Ezért jobb gazdaságpolitikai gyakorlatra és a rendelkezésre álló foglalkoztatáspolitikai eszközök hatékonyabb alkalmazasára van szükség.

Andor László fontosnak tartja, hogy a kezdődő fellendülésből a sérülékeny, hátrányos helyzetű társadalmi csoportok is részesüljenek. Ugyancsak közös európai feladatnak tartja, hogy az unió ne hagyja magára azokat az országokat, amelyeket a pénzügyi spekuláció sodort bajba.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!