Új hét, újabb közoktatási tervezet: a Nemzeti köznevelésről szóló törvény koncepciója már megjelent, a tervek szerint ez alapján készül majd el az oktatási államtitkárság új jogszabálya. Maga a törvény pedig – ha elfogadják – 2012-ben lép életbe.

 
Rengeteg vita után sem sokat változott a KDNP-s államtitkár eredeti javaslata

A koncepció váratlan fordulataként azt lehetne kiemelni: az eredeti elképzelésektől igen kevéssé áll távol. Az óvodáztatás 3 éves kortól lesz kötelező (bár hagytak kiskaput azoknak, akik ezt nem tudnák teljesíteni), 16 éves korig minden gyerek tanköteles, öt tárgyból kell érettségit tenni, köztük szerepelnie kell egy idegen nyelvnek is. Érettségit csak az tehet, aki legalább 50 óra közösségi szolgálatot végzett. A tavalyi koncepció főbb motívumait tekintve a KDNP nem sokat változtatott eredeti elképzelésein, a sok kudarc ellenére sem. Szintén nem újdonság az, hogy az állam felügyelete alá akarja vonni az iskolákat, a hajdúszoboszlói frakcióülésen a kormánypártok már megteremtették az elképzelés alapjait. Bevezetnék az általános iskola alsó és felső tagozatán is az egész napos oktatást, illetve a mindennapos testnevelésórákat is. Hoffmann Rózsa államtitkár elképzelése is körvonalazódni látszik a pedagógus-életpályamodell financiális kérdéseiben. 2013-tól a tervek szerint 30-50 százalékos béremelésre számíthatnak a tanárok, bár ez némileg ellentmond az oktatási államtitkár korábbi szavainak (az, aki „radikális béremelést követel, az vagy ostoba, vagy bohóc” – nyilatkozta tavaly). Most úgy tűnik, mégis lesz honnan előteremteni az emeléshez szükséges pénzt, amiért azonban meg is kell majd dolgozni. A jövőben ugyanis szigorú szakmai követelményeknek kell majd megfelelniük, és ellenőrzéseken kell átesniük a pedagógusoknak. Kötelező óraszámuk nem emelkedik, viszont munkaidejük 80 százalékát az iskolában kell tölteniük.

A tervezet már szinte szilárd lábakon áll – legalábbis a héten közreadott nyilatkozatokból ez derült ki. Viszont Pokorni Zoltán, a Fidesz oktatási kabinetjének vezetője másfél héttel ezelőtt a hvg.hu-nak azt mondta: parlamenti módosító indítványok sorát fogja beadni a Fidesz a közoktatási törvényhez, hogy olyanra formálják a jogszabályt, amilyennek a párt szakpolitikusai szeretnék. Hoffmann Rózsa ennek ellenére bízik abban, hogy a héten eredményes tárgyalásokat folytattak a két párt oktatási szakértői, így kikerülhetik a módosító indítványokat.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!