Mintegy százmilliárd forintot kíván megspórolni a kormányzat a gyógyszer-támogatási rendszer átalakításával. A gyógyszerkassza jelenleg 343,5 milliárd forint, ez lényegében három fő tételből áll össze. A legnagyobb összeget a gyógyszertámogatás teszi ki, ennek értéke 328 milliárd.

 
Több tartalék már nincs a gyógyszertárak működésében

A Policy Agenda munkatársai elemzésükben azt latolgatták, melyek azok a területek, ahol lehetőség nyílik a kassza mintegy harmadának megtakarítására. Az egyik módszer a lakossági gyógyszerfogyasztás leszorítása. Ennek elérése pénzügyi és adminisztratív ösztönzők alkalmazásával lehetséges. Ezzel a lépéssel azonban csak minimális megtakarítás érhető el.

A másik út a lakossági terhek növelése. A gyógyszervásárlók jelenleg a készítmények árának a negyedét fizetik ki, a fennmaradó összeget a gyógyszertámogatásból fedezi az állam.

A harmadik megoldást a gyógy­szer­gyártók és forgalmazók terheinek növelése nyújthatja.

Jelenleg arra van a legnagyobb esély, hogy a három spórolási lehetőséget együttesen alkalmazzák.

Az elméletben megfogalmazottak és a napi gyakorlat adta tapasztalatokról egy gyógyszertárlánc ügyvezetőjét kérdeztük.

– Milyen következményekkel járhat a gyógyszergyártók terheinek növelése?

– A gyártók már most is hatalmas összeget, 40-50 milliárd forintot fizetnek évente az államnak adó formájában, a gyógyszerkassza 10-15 százalékát ezek a befizetések teszik ki. Amennyiben a gyógyszergyártókra további adóterheket rónak, az a magyar piacról történő kivonulásukat is eredményezheti.

– Hogyan érinti a patikákat a spórolás?

– A megspórolni kívánt százmilliárd forint töredékét lehet csak behajtani a patikákon. Például ha hatósági árakat rendelnek a vényköteles készítményekre. A gyógyszertárak többsége jelenleg is az alulfinanszírozottság terheitől szenved, így ennek eredménye patikabezárásokhoz vezethet. Arról nem beszélve, hogy már most összesen 16 milliárd forint lejárt tartozása van a gyógyszertáraknak. Fix árak elrendelése esetén a nem vényköteles készítmények árának növelésével ellensúlyozhatják a kiesett bevételeket.

– A bezárások a kisebb települések patikáit veszélyeztetik vagy máshol is okozhatnak problémát?

– Általában a közepes városok gyógyszertárait érinthetik elsősorban. Az előbb említett lépés legfeljebb harmincmilliárd megtakarítást eredményezhet, a tervezett összegnek tehát alig a harmadát.

– Mi a helyzet a gyógyszervásárlókkal?

– Már most is számtalan olyan esettel találkozunk, amikor az idősebb vásárlók több recept közül csak azt váltják ki, amire éppen pénzük van. Ez egészségük gyors romlásához vezethet, hiszen egy gyógyszerkúra esetén gyakorlatilag semmit nem ér, ha csak az egyik készítményt alkalmazzák. A támogatások csökkentése egyértelműen a krónikus betegségben szenvedőket sújtaná.

Hogy milyen következményekkel járhat a gyógyszertámogatások csökkentése a betegekre nézve? Dr. Vizer Gábor belgyógyász szakorvos tapasztalata szerint a páciensek hajlandók több pénzt áldozni a gyógyszerekre, ha attól jobban érzik magukat. Amíg képesek fizetni, addig meg fogják venni a készítményeket. Mindaddig, amíg nem a kenyérre valóból kell gyógyszerre fordítani.

– S mi várható, ha már mégis ahhoz kell nyúlni?

– Ha egy páciens kórházba kerül, ahol meggyógyítják, de egy-két gyógyszert továbbra is javasolnak neki, amit nem tud kifizetni, ismét kórházban fog kikötni. Felmérések bizonyítják, hogy lényegesen többe kerül az államnak a kórházi tartózkodás költségeit állni, mint a gyógyszerek rendszeres havi támogatását.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!