Az álom gyógyít. És segít. Főleg, ha beszélünk róla. A Balassagyarmati Fegyház és Börtönben a fogva tartottak álmaiból rendeztek színielőadást. „Az Álomlátó című darab tulajdonképpen egy álomfüzér; az elmúlt hónapokat azzal töltöttük, hogy a fiúk elmesélték az álmaikat, és ezeket dramatizáltuk” – mondja Büky Dorottya, a börtönben működő Mesekör vezetője.

 
Fotó: Kocsi Olga

A kör – és ezzel együtt a módszer –, amelyet a Feldmár Intézet hozott létre, már négy éve működik sikerrel a balassagyarmati börtönben. Tizennyolc tagja van, többségük igazi „nehézfiú”. Ami közös bennük, hogy kisgyerekeik vannak, és fontos számukra, hogy ne szakadjanak el a családjuktól. A Mesekör ezért minden évben összeállít egy zenés mesejátékot, amit a fiúk karácsony előtt a gyerekeik számára egy rendkívüli beszélő keretében előadhatnak. Az előadást pedig DVD-re rögzítik, és ezt adják szeretteiknek.

„A Mesekörrel mindenki jól jár, a fegyelmi cselekmények csökkentek, és a résztvevők családi kapcsolatai is javultak” – mondta Büky Dorottya.

Az idei előadás talán a legsikerültebb volt mind közül – bár ezt eddig minden évben el lehetett mondani. „Az álmokról beszélni nagyon nehéz, főleg ezeknek a fiúknak. Úgy érzik, ilyenkor kiadják magukat, védtelenek lesznek. Ezért is volt különösen fontos, hogy minden mesekörös beleadja a saját álmát. Még András (Feldmár András, a Mesekör kitalálója, Kanadában élő pszichológus – a szerk.) egyik álma is belekerült. Nagyon ütős darab lett – meséli a kör vezetője. A történet egy ember élete a gyerekkortól a halálig, rengeteg improvizációval.”

Az előadás igazi vonzereje és feszültsége persze maga a helyszín, a résztvevők személye és az általuk létrehozott valódi érték. A pénteki előadásra megtelt a börtön kápolnája. Feleségek, gyerekek, szülők, nagyszülők érkeztek az ország minden részéből, hogy találkozhassanak a fiúkkal. Akik számára az előadásnál is fontosabb, ami utána következett, a rendkívüli családi beszélő. „Tulajdonképpen ezért az egy óráért dolgoznak egész évben. Amikor megölelhetik a feleségüket, ölbe vehetik a kisgyereküket. Ez az igazi inspiráció” – mondja Büki Dorottya.

A fiúk tényleg kitettek magukért. Fantasztikusak voltak, láthatóan élvezték a játékot. Különösen Kocka volt elemében. Ő a Mesekör egyik legnagyobb sztárja. Zseniális színész, ez a mostani a búcsúfellépése volt, jövőre szabadul. Mivel családja nincs, egyelőre marad a B-terv. Ez az egykori fogvatartottak társadalmi integrációját elősegítő projekt, amelyet a Tévelygőkért Alapítvány és a Feldmár Intézet közösen hozott létre.

A börtönből frissen szabadult, de a családjukhoz visszatérni nem tudók olyan lakóközösséghez csatlakoznak, amelyben a szeretetteli, előítéletektől mentes kommunikáció gyakorolható. A „félutas háznak” is nevezett lakásról már írtunk korábban. Most négyen laknak benne, mind a balassagyarmati Mesekörből érkeztek. „Amire igazán büszkék vagyunk, az az, hogy eddig egyetlen mesekörösünk se esett vissza, mindenki szabadon élhet” – mondja büszkén az alapító.

Lám, nem csak az álom, a mese is gyógyít.

A Tévelygőkért Alapítvány munkát keres 2015. január közepétől, a B-terv programba szabaduló Horváth József Kocka számára, aki bármilyen építőipari külső és belső, nehéz fizikai munkalehetőséget hálásan fogad.
Kérjük, írjon e-mailt az info@tevelygokertalapitvany.hu címre!

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!