A nyár nemcsak a nyaralásról, a pihenésről, a kikapcsolódásról, hanem – sajnálatos módon – a mérsékelt égövi vízpartokon ezzel járó szúnyoginvázióról is szól.

 
Szúnyoginvázió - Forrás: Shutterstock

Jellegzetes, idegesítő zümmögésüket – amellyel párjukat cserkészik be – mindenki jól ismeri. Ahogyan alattomos csípéseiket is. A nőstények azért is csípnek, mert minden elszívott vércsepp több száz pete lerakásában segíti őket. A magasabb testhőmérsékletű, izzadékony, gyorsabb anyagcseréjű, molettebb embereket, a várandós kismamákat és a gyerekeket kedvelik jobban. Az városi legenda, hogy az ember vércsoportja szerint válogatnának, viszont állítólag a fekete, sötétkék és a piros ruhát viselőkre veszélyesebbek. „Nincs több szúnyog, mint az előző években, de a fertőzött példányok száma emelkedik, és a 3-4 faj által terjesztett szív- és bőrférgesség is terjedőben van” – mondja dr. Lukács Zoltán szakállatorvos.

A szívféregfertőzés leginkább házi kedvenceinkre, kutyára, macskára, valamint rókára, aranysakálra és a vadászgörényekre jelenthet halálos veszélyt, de a fertőzött állatból a szúnyog továbbterjesztheti az emberekre is a betegséget. A szívféreglárva az emberi tüdőbe is eljuthat, ezért nagyon fontos, hogy a háziállatokat és magunkat is kenjük, fújjuk szúnyogokat távol tartó készítményekkel, szereltessünk fel szúnyoghálót, a kutyáknál pedig elengedhetetlen a szívféreg elleni kezelés – figyelmeztet a szakember. A tünetek akár fél évvel később is jelentkezhetnek, az ebeknél fáradékonyság formájában, tüdejükben akár 30 centisre is nőhet a féreg. A megelőzés hatékonyabb és jóval olcsóbb is, mint a beteg állat kezelése. A bőrféreg nem halálos ugyan, de az embernél bőrproblémákat és látászavart is okozhat.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!