Kubában újabb gazdasági reformokról döntöttek, de a párt szigorúan ragaszkodik egyeduralmához.

 
Cuba libre?

A Kommunista Párt április 16-án kezdődött kongresszusának már a dátuma is szimbolikus volt: éppen 50 éve jelentette be Fidel Castro, hogy Kubában szovjet típusú gazdaságot és egypártrendszert vezetnek be. A mostani négynapos konferencia ehhez hasonló mérföldkövet jelenthet a kubai történelemben, ugyanis a párt több mint 300 gazdasági reformot fogadott el.

Ezek közül a legfontosabb, hogy az állami szektorban dolgozó 5 millió ember ötöde kerülhet át a kialakulóban lévő „magánszférába”. Ez azt jelenti, hogy a kis- és középvállalkozások önállóan, a piaci igényekhez alkalmazkodva működhetnek. Arról is döntöttek, hogy az élelmiszerjeggyel, a libretával megszerezhető termékek körét is a legszükségesebbekre fogják korlátozni, mert az ötven éve minden kubai állampolgár számára garantált havi ételcsomag elviselhetetlen terhet jelent a gazdaság számára. Emellett az autó- és ingatlanvásárlást is engedélyezni fogják, ami nagy előrelépés, mert eddig ahhoz is bonyolult procedúrán kellett átesni, hogy a szülők gyerekeiknek adhassák át a lakásokat.

Mint az összes változásnak, ennek is lesznek korlátai: a pártvezetés hangsúlyozta, nem engedik, hogy nagy vagyon koncentrálódjon egy-egy kézben. „A változtatások kifejezetten Raúlra vallanak: megfontoltak, módszeresek és határozottak. A forradalmi Kuba már soha nem lesz ugyanaz” – nyilatkozta Brian Latell, a CIA visszavonult Kuba-szakértője a Financial Timesnak.

Ezek az intézkedések abba a reformfolyamatba illeszkednek bele, amelyet Raúl Castro 2006-os hatalomra kerülése óta sürget. Már tavaly döntés született arról, hogy 2011-ben 250 ezer embernek adnak ki engedélyt, hogy magánvállalkozást indíthasson. Az érdeklődés olyan nagy volt, hogy 180 ezren már éltek a kérelemmel, főleg, hogy ezek a vállalkozások „titokban” – a nappaliban vagy a kamrában – már évek óta léteztek. A most kiadott igazolványok legnagyobb része – 41 ezer – vendéglátásra szól, 32 ezer a kisiparosok mikrovállalkozásait legalizálja, míg 12 ezer engedélyt taxi- és buszsofőrök kaptak meg. Nem véletlen, hogy ennyire lelkesek a kubaiak: az átlagfizetés havi 20 dollár. A gazdasági liberalizációtól azt várják, hogy tisztes megélhetéshez juttassa őket. Bár fontos, hogy Raúl Castro – akinek hivatalosan is átadta a hatalomból teljesen kivonuló Fidel az első titkári posztot – kijelentette, egy politikai tisztséget legfeljebb kétszer öt évig lehet betölteni, a pártvezetés megfiatalítása elmaradt. Mind­össze három új tag került a 15 fős testületbe, és a 80 éves Raúl két helyettese 78, illetve 80 éves. A minta egyértelműen a kínai és vietnami típusú piaci szo­cia­lizmust követi: lehetséges a változás, de csak szigorú pártfelügyelettel.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!