Rengeteg, a mindennapi életet közvetlenül érintő változás lépett hatályba január 1-jén. A változások között szerepel az egykulcsos, 16 százalékos szja, a nők 40 év munkaviszony utáni nyugdíjazhatósága, az akár 300 ezres helyszíni bírsággal is büntethető rendőr, megszűnik a többpilléres nyugdíjrendszer és indoklás nélkül lehet kirúgni a köztisztviselőket.

Ami drágul

Átlagosan 8,7 százalékkal emelkednek az úthasználati díjak. Megszűnik a személyautók téli díjkedvezménye. Durván nő a személyautósok által leggyakrabban vásárolt, négynapos autópálya-„matrica” ára: az idei 1170 forintos – nyári szezonban, május elejétől szeptember végéig 1530 forintos – díj 1650 forintra változik. Az éves sztrádadíj személyautóknak 40 ezer, teherautóknak 115-215 ezer forintba kerül. A pótdíjak esetében a 15 napon belüli befizetéskor 10,1 százalékkal csökken, míg 15 napon túli befizetésnél 17,4 százalékkal nő a büntetés összege.

A Posta is emel, átlagosan 4,8 százalékkal. A szabványlevél díja 80-ról 90 forintra nő, az elsőbbségi küldeményekért 105 helyett 115 forintot kell fizetni.

Drágul a cigaretta és a dohányáru jövedéki adója, így egy doboz cigaretta átlagosan 16 forinttal kerül többe, mint tavaly.

Budapesten mostantól 2,7 százalékkal többet kell fizetni a vízért, 5,3 százalékkal a szemétszállításért, 3 százalékkal az önkormányzati tulajdonban álló lakások bérléséért, 19,5 százalékkal emelkedik a csatornadíj, 3,8 százalékkal a kéményseprés díja és 10 százalékkal többe kerülnek a kegyeleti szolgáltatások. Debrecenben magasabb lesz a helyi adó, többet kell majd fizetni a parkolásért, a helyi tömegközlekedésért, valamint a víz- és csatornaszolgáltatásért is.

Szegeden 4 százalékkal emelkednek januártól az önkormányzati hatáskörbe tartozó közüzemi és szolgáltatási díjak, ez alól csupán a köztemetés kivétel, ahol 15-17 százalékos áremelkedés lesz. Székesfehérváron, Tatabányán, Sopronban és Kecskeméten nagyjából az inflációval megegyező mértékben nőnek a közüzemi díjak. Békéscsabán 3 és 5 százalék közötti emelkedésre kell számítani, egyedül a csatornadíjat emelik 11 százalékkal. A korszerű hulladékgazdálkodási rendszer megvalósulása miatt átlagosan 40 százalékkal emelkedik a szemétszállítás díja Veszprémben. Győrben meredeken emelkednek a parkolási díjak: a lakossági bérletárak duplájukra nőnek, míg az egy-egy szakaszra vonatkozó bérletek díja 22 százalékkal emelkedik.

Nem emelkedik viszont a gáz ára a lakosság kétharmada számára a január 1-jétől életbe lépő új gázárszabályozásnak köszönhetően. A szociálisan rászorulóknak pedig csak jövő év áprilisa után kell kérniük a szeptembertől életbe lépő új energia-ártámogatási rendszerbe való felvételüket. A kormány 1200 köbméteres fogyasztásig fenntartja a gázár-moratóriumot, így a kevésbé tehetős rétegek, a nagycsaládosok és a nyugdíjasok terhei sem emelkednek.

Munkavállalókat érintô változások

78 ezer forintra emelkedik a minimálbér, a garantált bérminimum havi 94 ezer forintra nő, míg a többi munkavállaló az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) ajánlása alapján 4-6 százalékos béremelésre számíthat. A közszférában az állami takarékosság jegyében nem lesz béremelés, de a kormány az alacsony és közepes keresetű, gyermekek utáni családi kedvezményre nem jogosult munkatársaknak havi kompenzációt biztosít, így itt az ígéretek szerint senkinek sem csökken a nettó jövedelme.

Idéntől 98 százalékos adót vet ki az állami vezetők 2 millió forint és a közszféra munkavállalóinak 3,5 millió forint feletti végkielégítéseire. A munkáltatók a jövőben maguk is levonhatják az adót a nagy összegű végkielégítésekből.
Két évről ismét három évre emelkedik a gyermekgondozási segély időtartama, de a munkába visszaálló anyák csak a legfeljebb heti 30 órás munkaidő mellett kapják meg ezt a támogatást.

Megkezdődik a nyugdíjrendszer átalakítása: megszűnik a kötelező magán-nyugdíjpénztári tagság, és a kormány megszünteti a magánnyug­díj­pénz­tárakba történő átutalásokat. A munkavállalók választhatnak: vagy az állami nyugdíjrendszer tagjai lesznek, vagy a magánnyugdíjpénztárakhoz csatlakoznak. A nők már 40 év munkaviszony után is nyugdíjba mehetnek. A nyugdíjasok januártól 3,8 százalékos nyugdíjemelésre számíthatnak.

Jelentős változásokra számíthatnak a közfoglalkoztatásban részt vevő munkavállalók és munkaadók: megszűnik a rendelkezésre állási támogatás, helyette bérpótló juttatást vezetnek be, amelynek mértéke megegyezik a korábbi összeggel. A je­­lent­kezőknek legalább 30 nap munkaviszonnyal kell rendelkezniük ahhoz, hogy a következő évben is jogosultak legyenek a juttatásra; de ezt a követelményt egy féléves munkaerő-piaci képzéssel is pótolni lehet. A munkanélküliek emellett kötelesek lesznek elfogadni a munkaügyi szervezet által felajánlott bármilyen munkát, s nemcsak a végzettségüknek megfelelő vagy annál egy fokozattal alacsonyabb szintű állásokat. A kormány a fentiek mellett a nők foglalkoztatási esélyeit is javítani kívánja, ezért a nők számára részmunkaidős foglalkoztatást kínáló munkaadóknak 27 százalék helyett csak 20 százalékos társadalombiztosítási járulékot kell fizetniük.

A közigazgatásban is lehetőség lesz jövő évtől arra, hogy a munkáltató indoklás nélkül bocsássa el a munkavállalót. A felmentési idő 2 hónap.

Munkanap helyett naptári napokban számítják a közigazgatási határidőket.

Új intézmények

Január 3-án huszonkilenc helyszínen, tizenkét órás nyitva tartással és háromszáz munkatárssal nyílnak meg kormányablakok, melyek a kormányhivatalok általános ügyfélszolgálati helyszínei lesznek, és 29 ügykört fognak intézni a megyeszékhelyeken és a megyei jogú városokban. A hétfőn megnyíló kormányablakokban lehet például ügyfélkaput nyitni, vállalkozásokkal kapcsolatos ügyeket intézni, családi pótlékot, gyest, anyasági támogatást igényelni, és általános tájékoztatást kérni. A kormányhivatalok vezetőinek többsége fideszes, illetve KDNP-s parlamenti képviselő.

Az APEH feladatait a Nemzeti Adó- és Vámhivatal veszi át, és megalakul a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság.
Megszűnt a súlyponti kórház fogalma, változott a patikaalapítás és -működtetés rendszere. Május 31. után offshore cég nem működtethet patikát. Az egészségügyi dolgozók is közfeladatot ellátó személynek minősülnek, tehát fokozottabb büntetőjogi védelmet kapnak.

Elindul a Széchenyi Önerő Hitel Program: az elegendő önerővel nem rendelkező cégek legfeljebb 50 millió forintos, 10 éves futamidejű hitelt vehetnek fel.

Közlekedési szigor

A gyorshajtók, a biztonsági öv használatát elmulasztók, az ittasan vezetők és a tilos jelzésen áthajtók 10 és 300 ezer forint közötti helyszíni bírságra számíthatnak. A törvény szerint az autóbusz és vasúttársaságok elektronikusan kamerás felvételt készíthetnek majd járataikon és a megállókban. Az intézkedés elsősorban a vagyontárgyak és poggyászok biztonsága miatt szükséges. A jogszabályban rögzítve van, hogy a társaságok csak a hatóságoknak adhatják ki a készült felvételeket. A törvény véget vet az út menti óriásplakátoknak is, amelyek a közutak közvetlen környezetében vannak.

Előzési tilalmat vezetnek be a nehéz tehergépkocsikra az autópályákon és autóutakon reggel 6 és este 10 óra között. Módosulnak a hétvégi kamionstop előírásai is, a korlátozás alól felmentést kapnak a gyógyászati célú gázok szállítását végző, valamint a közüzemi és közérdekű beruházásokhoz használt tehergépkocsik.

Lökettérfogat helyett teljesítményalapúvá válik a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás számítása. A személyautóknál hat sávot határoztak meg: a legmagasabb eléréséhez 181 kilowatt kell. A motorkerékpároknál pedig már 71 kilowatton felül a felső tarifa szerint kell fizetni. Januártól legfeljebb 5 évre kaphatnak egészségügyi alkalmassági igazolást a cukorbeteg járművezetők.

Nem emelkednek január elsejétől a helyközi közösségi közlekedés tarifái Budapesten. Az utasok a jövő évben is változatlan árakon válthatnak jegyet vagy bérletet a távolsági és elővárosi autóbuszokra, vonatokra.

Bevezették a Budapest-jegyeket: az utasok a Budapest-bérleten túl a BKV 24 és 72 órás jegyét, valamint a hetijegyeket is használhatják az elővárosi vonatokon és a Volánbusz járatain a Budapest közigazgatási határa utáni első megállóig. Hétfőtől a Parking Kft. parkolóőrei ellenőrzik a fővárosi üzemeltetésű parkolóhelyeket a VI. a VII., a VIII., a IX., és a XIII. kerületekben. A fővároshoz kerülő parkolóhelyeken is érvényesek lesznek a korábban kiadott parkolókártyák. Februártól tilos lesz a dohányzás a BKV-megállókban.

Januártól börtönbe kerülhetnek a graffitisek. Az okozott kár nagyságától függetlenül egy évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható a rongálás, ha azt falfirkálással követik el.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!