Naponta körülbelül 5500 ember hagyja el Líbiát, a menekültek száma már meghaladta az 515 ezret – derült ki a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) naponta frissülő statisztikáiból. A legnépszerűbb „úti célok” Egyiptom és Tunézia, ahova eddig 209 ezer, illetve 245 ezer ember érkezett, de Nigerben és Csádban is 34 és 6 ezren rostokolnak. Európába eddig alig 2 ezren jutottak el.

A menekültek nagy része – mintegy 350 ezer fő – harmadik ország állampolgára, tehát nem líbiai és nem is a fogadó állam honosa. A polgárháború kezdetekor a menekültek döntő többsége fiatal férfi volt, aki vendégmunkásként dolgozott Líbiában, de mára megnőtt a veszélyeztetett csoportok, azaz a nők, gyermekek és idősek aránya. A többségük embertelen körülmények között él a határ melletti ideiglenes táborokban, ahol nincs megfelelő élelmiszer- és vízellátás, nem jutnak orvosi segítséghez. Az IOM eddig 110 ezer embernek segített abban, hogy hazajusson, de ez csak ötöde a teljes létszámnak.

Ehhez társul az, hogy a közel-keleti forradalmi hullámot elindító Tunéziából hónapok óta vándorolnak ki az emberek a jobb élet reményében Európába. Bár a Líbiából menekülők áradatához képest elenyésző azoknak a száma, akik át akarnak jutni a Földközi-tengeren, a migrációs hullám máris nagy vihart kavart az unióban.

Többnyire az olasz Lampedusa szigetére és Máltára igyekeznek a menekültek.

A szigetországba eddig körülbelül 2 ezer ember érkezett, fele-fele arányban Líbiából és Tunéziából. Az igazán nagy gondot az jelenti, hogy az 5000 lakosú Lampedusának eddig 25 ezer embert kellett befogadnia az arab világból, akiknek nagy része – körülbelül 23 ezren – Tunéziából, a többiek Líbiából származik, de vannak olyan szegény afrikai országokból származó emberek is, akik a felfordulást kihasználva próbálnak szerencsét a kontinensen.

Az olasz kormány, hogy kezelje a problémát, rendeletileg ideiglenes tartózkodási engedélyt adott a menekülteknek – bizonyos vélemények szerint abban a reményben, hogy a bevándorlók majd továbbindulnak más uniós tagállamokba. A felháborodott szomszédos államok a határellenőrzés szigorításával fenyegetőztek, sőt a franciák vissza is toloncoltak 2 ezer afrikait Olaszországba. Erre a felháborodott olaszok már azt is megpendítették, hogy kilépnek a szövetségből.

Úgy tűnik, a konfliktust végül sikerült megoldani – szokás szerint pénzzel. Az EU 140 millió eurós kiegészítő támogatást ad Tunéziának – jelentette be José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke. „A migrációt közös kihívásként, megosztott felelősségként kell felfogni” – hangsúlyozta. A felelősség így azt jelenti, hogy az unió hajlandó hozzájárulni a tunéziai gazdaság talpra állításához, csak ne érkezzenek bevándorlók a területére. Így Tunézia a Mediterrán Partnerség 2011–13-as időszakra előírt 257 millió eurós támogatásán túl a most megígért 140 milliót is a fejlesztésre fordíthatja, nem is beszélve arról a 150 millióról, amit az olasz kormány ajánlott fel az április 5-i kormányközi egyezményben azért cserébe, hogy az e dátum után érkező menekülteket az afrikai állam visszafogadja. 

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!