Olyan sebesen száguld a leggyorsabb autó – 436 km/ óra –, hogy ha szárnya volna, akár fel is emelkedhetne a levegőbe. A sebesség azonban viszonylagos. Az autó gyorsulását érezzük, mert viszonyítjuk a környezetünk tárgyaihoz, az elmozdulás iránya és tempója jól követhető. Miközben bele sem gondolunk abba, hogy az ember születése pillanatától kezdve száguld. Olyan sebességgel, amit egyrészt észre sem vesz, hiszen a rendszer része maga is, másrészt fel sem fog – lehet, nem is kellene ilyen apróságokkal törődni.

De az azért mégiscsak érdekes, hogy az ember élete végéig száguld. Kezdve ott, hogy átlagban 6 km/órás sebességgel lépdel, futáskor elérheti a 15-20 km/órát, a leggyorsabbak a 36 km/órát is. Nyeregben (biciklién vagy ló hátán) hetvennel is száguldhatunk, kismotorral százzal, a gépek ereje pedig felvihet minket a hangsebesség (környezeti viszonyoktól függően akár 1080–1220 km/óra) fölé is, akár többszörösen. Ám ahhoz, hogy leküzdjük a gravitációt, már el kell érnünk a másodpercenkénti 7,91 kilométeres sebességet, s ha ki is akarunk lépni a naprendszeri térbe, akkor másodpercenként 11,19 kilométeres sebességre kell gyorsulni. Ha pedig a Naprendszert is el akarnánk hagyni, 42,3 km/másodperces sebességgel kellene száguldani, vagyis óránként 152 280 kilométert tennénk meg. Ezek, persze, fontos adatok, de a legtöbb ember soha nem tapasztalja meg a száguldás élményét. Nekik sem kell azonban irigyeknek lenniük a versenyautók pilótáira.

Gondoljanak arra, hogy valójában ők is, mint minden ember, szédítő sebességgel száguldanak az űrben. Eleve már a Föld is forog (másodpercenként 465 méteres sebességgel), ám ha ez lassúnak tűnne, képzeljék el azt, hogy mindannyian minden évben részt veszünk egy ingyenes Nap körüli utazáson – s az utunk során másodpercenként 30 kilométeres sebességgel száguldunk.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!