Csaknem egymillió, gazdagságát nyíltan vállaló milliomos él Kínában, de a vagyonukat rejtegetőkkel együtt ennek háromszorosára tehető az országban élő „szupergazdagok” száma. Ez még a kínai méretekhez képest is sok.

A kormány mindent megtesz azért, hogy visszaszorítsa az ingatlanok árát, ennek ellenére tavaly csaknem 14 százalékkal nőtt a lakások értéke, akkora rájuk a kereslet. A helyzetet sokan ki is használják: a milliomosok húsz százaléka ingatlanspekulációból gazdagodott meg. 55 százalékuk más magánvállalkozásokkal, 15 százalékuk pedig részvények vásárlásával fogta meg az Isten lábát. A felmérést végző Hurun Report szerint ráadásul a kínai gazdagok állnak az első helyen a luxustermékek vásárlásában, annak ellenére, hogy a kérlelhetetlen kínai központi akarat épp e cikkek keresletének a visszafogására irányul. Az egyik legnagyobb francia divatcégnek, a Louis Vuittonnak Kína a legnagyobb megrendelője, de az olasz termékeket is kapkodják: a Gucci portékái 18 százalékát, a Bvlgari 14 százalékát tudja eladni az ott élő mil­lio­mosok közt.

Az elegáns táskák, egyedi ruhák iránti óriási igénynek nem feltétlenül az az oka, hogy a tehetős kínai férfiak ennyire figyelmesek és nagylelkűek lennének szívük választottjával: az egymillió gazdag közül ugyanis minden harmadik nő.

A kutatásból kiderül, a milliomosok a csendes, vidéki békés élettel szemben a nagyvárosi pezsgést választják: a legtöbben Pekingben, Sanghajban és Kan­tonban élnek. A kínai gazdagok kutatására szakosodott Hurun csoport arról is beszámol, a tetemes vagyonra szert tettek átlag életkora mindössze 39 év, ez 15 évvel alacsonyabb a világátlagnál.

Az elmúlt évek statisztikáit nézve a milliomosok gomba módra szaporodnak Kínában: két éve még csak 825 ezren, tavaly 875 ezren tartoztak a kiváltságosok csoportjába.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!