A világsajtó egy része elsiette, és már múlt időbe tette: „zárolták Mubarak vagyonát”. Valójában erre még nem került sor, noha vezető nyugati pénzügyminiszterek a közelmúltban a többi közt erről is tárgyaltak. (Az elmenekült tuné ziai elnök, Ben Ali és családja vagyonát már zárolták.)

Ha túlzóak is a becslések, amelyek a repülőtisztből lett közel-keleti államelnök vagyonát azok közé emelik, akik a leggazdagabbak a világon, de tény, hogy hatalmas értékről van szó. Nagyon eltérő adatok láttak napvilágot, 40-től 70-ig röpködtek a számok, persze milliárd dollárban.

Mubarak harminc évig állt az ország élén, és ha a vizsgálat vagyonáról már holnap megkezdődne, akkor is hónapokig vagy évekig eltartana. Egy ilyen kutatás – libanoni lapjelentés szerint – mintegy kilencven személyt érintene legalább huszonöt országban. A családi vagyon jelentős része ingatlanban fekszik, a közvetlen családtagok nevén New Yorkban, Párizsban, Frankfurtban, Los Angelesben és Dubaiban. És akkor még nem beszéltünk az egyiptomi szállodaláncokról és birtokokról. A „pénzügyi pókháló” központi alakja nem maga a családfő, hanem fia, Gamal Mubarak, aki apja tervei szerint örökölte volna az elnöki posztot. Karrierje a kilencvenes évek közepén a Bank of Americánál kezdődött, majd megalakította saját befektetési társaságát, a Medinvest Associatest Londonban. Ez a cég előbb egybeolvadt a Bullion Comp egyiptomi vagyonkezelővel, amelynek kimutatható vagyona olajkutakból, gázvezetékekből, építkezésekből, vágóhidakból áll, ezekhez mind az utolsó három évtizedben jutott hozzá. Gamal Mubarak mára a Bullion fele részének tulajdonosa, bátyja, Alaa ugyanott az igazgatótanács tagja. Az idősebb Mubarak fiú sógora építési vállalkozó, aki a Kairó közeli sivatagban egész luxusnegyedeket húzott fel: e pókhálót kommentálva mondta Samer Szoliman, a kairói American University professzora a New York Timesnak, hogy nem a korrupció volt az eddigi kormányzat eszköze, hanem a politikai tőkét alakították át privát tőkévé.

A nem ingatlanjellegű vagyonelemek – tehát a pénzügyi eszközök, valamint a készpénzbetétek – útja különösen nehezen követhető. A számítógépeken e vagyonelemeket egyik pillanatról a másikra lehet földrészek, országok, illetve pénzintézetek között mozgatni. Az ilyen pénzmozgásokkal kapcsolatban a nyilvánosság elsősorban arról értesül, milyen akadályokat állítottak a feketepénzek útjába, kiváltképpen azóta, hogy kiderült: az ilyen, sokszor korrupcióból, kábítószer-csempészetből származó összegekből finanszírozzák akár az al-Kaidát, akár a Kaukázusi Emírségek csoportot. Ilyen akadályok a nemzetközi erőfeszítések eredményeképp valóban létrejöttek, ám közben az új jogszabályokkal lépést tartanak azok, akik akár befektetőkként, akár közvetítőkként érdekeltek a titkos vagyonelemek forgatásában.

Ami a technikai lebonyolítást illeti: mára az ebben érdekeltek olyan rendszert tudtak kialakítani, amely már pótolja a múltban meghatározó szerepet játszó anonim számlákat. (Az utóbbiakat klasszikus formájukban már nem alkalmazzák a nemzetközi pénzvilág fellegváraiban, sem Svájcban, sem Liechtensteinben.) Az anonim számlák esetében a banki ügyfél valóban teljesen ismeretlen volt a pénzintézet számára: ilyen 100 százalékos inkognitóban bízhattak a kivételesen nagy befektetési összeggel rendelkező ügyfelek. Miután ennek a lehetősége megszűnt, az, ami maradt, 99 százalékos inkognitó. Ennek részletezése helyett hadd idézzünk a legnagyobb svájci pénzügyi közvetítő intézmények egyikének az érdeklődőkhöz eljuttatott soraiból. Az intézménynél ma már valamennyi befektető azonosítási adatai rendelkezésre állnak, ám, mint írják, a kiemelt (különleges) befektető „koordinátái” összesen egy cégvezető különlegesen őrzött széfjében találhatók: az intézmény belső nyilvántartásában, külső levelezésében csupán semmi konkrétumot el nem áruló számjellel utalhatnak rá. „Emellett az illető rendelkezésére bocsátanak egy zsebszámológép nagyságú rejtjelező gépet, amely minden egyes alkalommal, amikor az intézménnyel kapcsolatba lép, véletlenszerűen generál még egy további kódot, és ezek együttes használata lehetővé teszi, hogy a világ bármely pontjáról azonnali hozzáférése legyen számlájához, és rejtjelezett üzeneteket (utasításokat) küldjön a bankjához, akármilyen befektetéseket vagy transzfereket eszközöljön, illetve reagálhasson bankárjának közlésére. A bankárok a kommunikáció során – legyen az írásban vagy szóban – semmit sem említenek, ami az illető személyazonosságára utal; a kommunikáció igény szerint francia, angol, német, orosz nyelven folyik.” A tájékoztatóból kiderül: a járulékos költségek olyan nagyok, hogy az adott feltételek mellett az átlagbefektető számára elérhetetlen. Ha ennek a szisztémának van gyengéje a korábbival szemben, akkor ez az, hogy „egy személy mégis tudja a tutit”. De például az egyiptomi elnök és családja a baráti pénzügyi intézményeknél vétójoggal rendelkezett minden ilyen bizalmi személlyel kapcsolatban. Kairói lapjelentések szerint a Mubarak család alapvető tevékenysége a visszaszámlálás utolsó két hetében a befektetések átprofilírozása volt.

Vajon élhetnek-e magyarok – például a szürke- vagy feketegazdaság hazai résztvevői – a különleges számlák hasonló lehetőségével? Mindenesetre Nyugat-Európa vagy a Közel-Kelet államaihoz képest elhanyagolhatóan kicsi kör lehet érintett, a kétes eredetű pénzek egy részét inkább továbbra is offshore számlákra helyezik. (Az offshore napja az erőteljes ellenintézkedések dacára sem áldozott le, ezzel foglalkozó cégek máig működnek, magyar ajánlataik az interneten fellelhetők.) Honfitársainkra leginkább az Ausztriában vezetett bankszámlák jellemzőek, amelyek nem illegálisak, ám ezeket évenként az adóbevallásban meg kell(ene) említeni. Ez a kötelezettség annak ellenére fennáll, hogy az ausztriai bankok az általuk természetesen név szerint is ismert betétesek után beszedett kamatadó 75 százalékát levonják, és az összesített összeget rendszeresen – a betétesek nevének említése nélkül – átutalják Magyarországnak. Egyébként adatokat az ottani betétesektől csak megalapozott gyanú esetén és kifejezett bírói utasításra adnak ki más állam hatóságainak.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!