Egyelőre nem tisztázott, pontosan milyen jogokat hagy meg, és melyeket vesz el az állam az önkormányzatoktól. Annyi már biztos, hogy az óvodai ellátást továbbra is az önkormányzatoknak kell majd biztosítaniuk annak ellenére, hogy egyes térségekben a kötelezően fenntartandó intézmények hatalmas terhet rónak rájuk.

Az alapfokú oktatás (ahol az oktatási államtitkárság amúgy is változtatásokat tervez) viszont az állam kezébe kerül majd. Az azonban nem egyértelmű, hogy ez az intézkedés csak a pedagógusok bérezésére és szakmai felügyeletére vonatkozik-e, vagy a teljes intézmények állami kézbe kerülnek majd.

A szakértők ezúttal is hiányolják az átszervezés hatékonyságát igazoló háttéranyagokat és tanulmányokat.

Az egészségügyi alapellátást és a kórházakhoz nem kapcsolódó járóbeteg-ellátást is az önkormányzatoknak kell szervez­niük a jövőben (míg a kórházak üzemeltetése – és adósságállománya – az állam gondja lesz majd), csakúgy mint a településfejlesztési, és -üzemeltetési feladatokat, illetve helyi szinten kell a sport és a kultúra területeit (például a színházak fenntartását) is igazgatni. A jövőben az állam intézkedik majd a gyermekeket érintő szociális kérdésekben, míg az idősek ellátását az önkormányzatoknak kell felügyelnie.

A hitelfelvételhez jövőre sokkal szigorúbb ellenőrzés és engedélyezés lesz szükséges. A jelenlegi adósságokról egyelőre még nem sikerült megegyezni, de elképzelhető, hogy az állam átvállalja a megyei önkormányzatoktól a hiányt. 2013-tól pedig új államigazgatási egységek (járások) jönnek majd létre, ami tovább bonyolítja majd a feladatokat végző szervek közti kommunikációt.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!