Tűhegyen a rák ellen. - Az iskolaorvosok már oltják azokat lányokat, kiknek szülei ingyenes humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltást kértek. Mindeközben az is terjed az interneten, hogy az oltás az oltóanyaggyártók biznisze. Az orvosok mást mondanak.

 
Oltás a HPV ellen - Fotó: Máthé Zoltán, MTI

Tízből nyolc szülő kérte gyermekének a térítésmentes HPV elleni védőoltást, ez derül ki az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) adataiból, vagyis a méhnyakrák-megbetegedések kialakulásáért felelős HPVfertőzés elleni, térítésmentes oltást a jogosult 46 ezer gyermek közül 38 ezren kapják meg októberben és novemberben. A védettség kialakulásához az oltást 2015 áprilisában meg kell ismételni. A védőoltásra szeptember 15-ig lehetett jelentkezni, erre minden 12. életévét betöltött, 7. osztályos lány jogosult volt.

Mindeközben olyan cikkek is megjelentek, amelyekben orvosok is azt állítják, hogy a védőoltás akár veszélyes is lehet, és többek között idegrendszeri mellékhatások is felléphetnek utána (duzzanat, bőrpír, fejfájás, émelygés, idegrendszeri zavar, gyulladás). Dr. Fülöp Tamás nőgyógyász szerint azonban nem kell félni a HPV elleni védőoltástól. Ő, mint orvos, kifejezetten hasznosnak tartja a szexuális élet megkezdése előtti védettség megszerzését.

A felnőttként beadott védőoltások esetében, persze, már megjelenhet a gazdasági érdek is, hiszen ez jó bevételt jelent az oltóanyaggyártóknak, ám a nők 95 százaléka úgy gyógyul meg önmagától, hogy észre sem veszi, hogy HPVfertőzött volt – s mindössze ezrelékben mérhető azok száma, akiknél megindul valamiféle kóros folyamat.

Az orvosok szerint a védőoltás fontos állomás a HPV elleni védekezésben, még akkor is, ha megfelelő szexuális kultúrával és kellő odafigyeléssel a legtöbb esetben megelőzhető a fertőzés.

A nőknél 2012-ben a méhnyakrák volt a negyedik leggyakoribb rosszindulatú daganatos megbetegedés a világon. Magyarországon 2008 és 2012 között évente átlagosan 1490 új méhnyakrákos megbetegedést diagnosztizáltak. A betegség – ha időben felfedezik – gyógyítható, mégis hazánkban 2009 és 2012 között a méhnyakrák a 15 – 44 éves nők körében a második leggyakoribb daganattípus volt.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!