„Minden idők legmocskosabbja” – így jellemezték a mai romániai helyhatósági választásokat megelőző kampányt, és ebben tevékeny szerepe volt annak, hogy a Fidesz mindent elkövetett az RMDSZ lejáratására.

A Tőkés László-féle Erdélyi Magyar Néppártnak (EMNP) és a Szász Jenő vezette Magyar Polgári Pártnak (MPP) a Romániai Magyarok Demokratikus Szövetsége (RMDSZ) elleni támadásainak csakis a jelenleg kormányzó Szociálliberális Unió lehet a haszonélvezője. E támadások láttán elemzőknek az a benyomása támadt, hogy a Fidesznek, s persze az Orbán-kor­mánynak csupán az volt a célja, hogy az RMDSZ befolyását visszaszorítsa, még azon az áron is, hogy a magyar pártok elvesztik politikai befolyásukat a jelentősebb, többségében magyarok lakta városokban. A választási szakértők szerint ezekben csak akkor lehetne érdemi befolyást szerezni, ha minden magyar választó ugyanarra a képviselőre szavazna. Erre azonban esély sem lesz, mert most egy olyan jelentősebb város sincs, ahol a három magyar párt közös jelöltet állított volna.

A helyhatósági választásokat lényegében a novemberben esedékes parlamenti választás első fordulójának tekintik: a polgármesterek, önkormányzati és megyei tanácsi képviselők sorsáról, összesen 45 ezer tisztviselői helyről döntenek. A szocialisták főként a polgármesteri és tanácselnöki posztokat szerezhetik meg, ezekkel döntő befolyásuk lesz az elkövetkezendő négy év politikájára.

A mai szavazáson az is kiderül, valójában mekkora a magyar pártok támogatottsága. Ugyanis a romániai magyarság körében januárban végeztek felmérést arról, hogy a három politikai formáció közül melyiket kedvelik jobban. Az RMDSZ-t januárban a válaszadók háromnegyede támogatta, Tőkés pártját körülbelül 5 százalékuk, míg az MPP szavazóbázisa három százalék körül mozgott. Kérdés, hogy azóta hogyan alakultak a pártpreferenciák.

Az MPP-nek például azért volt annyira fontos a Szálasi-hívő Nyirő József író újratemetése, mert a 2008-as választások előtt három hónappal megalakított párt időközben elvesztette a Fidesz támogatását, akik inkább a tavaly bejegyzett, főként egykori RMDSZ-esekből álló EMNP befolyását szeretnék erősíteni. Csak Kövér László házelnök maradt hű az MPP-hez.

Nemcsak a tervezett, de meghiúsult újratemetésre utazott Romániába, hanem ezen a héten is bizonyította elkötelezettségét: a román kormány határozott tiltakozása ellenére kedden ismét Erdélybe ment, hogy Szász Jenő pártja mellett kampányoljon, amelynek tiszteletbeli elnöke. A rivális EMNP mellett viszont Kubatov Gábor, a Fidesz országos pártigazgatója és Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős államtitkár állt ki nyíltan. Sőt a diplomáciában szokatlan módon Magyar­or­szág bukaresti nagykövete, Füzes Oszkár is kijelentette, magánemberként, az EMNP-hez hasonlóan, a független marosvásárhelyi polgármesterjelölt, Smaranda Enache támogatására hívott fel az RMDSZ jelöltjével, Frunda Györggyel szemben. A román sajtóban megjelent „legmocskosabb kampány” kifejezés egyébként éppen az EMNP-re vonatkozott, a pártról azt híresztelték, hogy akár 5000 eurót is fizetnek annak, aki segít valami „gazemberséget” kideríteni RMDSZ-es politikusokról.

Martonyi János külügyminiszter korábban ígéretet tett az RMDSZ-nek, hogy nem ártják bele magukat a romániai politikai életbe. A valóságban történtek nyomán a szövetség vezetői többször is hangsúlyozták, a magyar kormánypárt a beavatkozásával csak megosztotta az erdélyi magyarságot, így veszélybe került hiteles képviseletük.

 

A francia parlamenti választások első fordulóját is most vasárnap tartják. Az elnökválasztáson diadalmaskodó szocialisták szeretnének a törvényhozásban is többségbe kerülni. Ehhez legalább 289 mandátumot kellene megszerezniük, viszont az előrejelzések szerint csak 249-291 helyre számíthatnak. Az eredményeket nagymértékben befolyásolja majd, hogy körzetenként az egy hét múlva tartandó második fordulóba jutott három jelöltből lesz-e, aki visszalép egy másik javára. A szocialistáknak könnyű dolguk van, mert azok a baloldali szavazók, akik egy kisebb párt jelöltjére szavaznak az első körben, másodszorra többnyire a szocialista politikust választják. A szélsőjobbos Nemzeti Front (Front National) kijelentette, hogy politikusai senki javára nem fognak visszalépni. Ezért a legnehezebb helyzetbe Nicolas Sarkozy pártja, az UMP (Unió egy népi mozgalomért) kerül, mely több tucat parlamenti helyet is veszíthet, ha rosszul taktikázik.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!